rady a porady pro bydlení

- Bydlím v družstevním bytě v Brně. Všechny finanční závazky jsme už splnili, přesto nemám byt v osobním vlastnictví. Bylo mi slíbeno předání v roce 1996, ale dosud - po několika odkladech - se tak nestalo. Jak mám postupovat dál, abych dostala byt v nejkratším možném termínu? V. P., BRNO

Pokud se s družstvem nemůžete dohodnout, zbývá vám pouze uplatnění práva soudní cestou.

V roce 1997 jsem od podniku koupil byt. Protože část bytu zůstala nájemní, spravuje náš dům Plzeňský servis. Ten nám zpracoval běžné měsíční vyúčtování včetně poplatku za správu 93 korun za měsíc. O tři měsíce později jsem koupil dalších deset metrů čtverečních nebytových prostor v suterénu, kde ukládáme starý nábytek a kola. Za ten mi byl znovu stanoven měsíční poplatek 93 korun. Zajímalo by mne, zda je možné stejnému majiteli v jednom domě účtovat dvakrát správní poplatek.
K. Š., PLZEŇ

Správní poplatek se stanovuje za spravovanou jednotku - byt či jiný prostor. Užíváte-li tedy dvě jednotky v domě, budete platit správní poplatek dvakrát. Správce však může s přihlédnutím k typu jednotky účtovat i rozdílné srážky za byt či bytový prostor. 

O svého starého a nemocného manžela už se nemohu starat, proto jsem pro něj našla pečovatelku. Ta si však jako podmínku klade, že se k nám nastěhuje, aby po naší smrti zdědila byt. I když nerada, souhlasila bych s tím. Ale nevím, jak mám postupovat. Byt se nachází v nájemním domě, který koupil od dolů nový vlastník.
M. M., OSTRAVANY
Nájemní byt není předmětem dědického řízení. Pokud však
s vámi bude ve společné domácnosti žít žena, která se bude starat o vašeho manžela, může jí za jistých okolností vzniknout právo na přechod nájmu bytu. Nikdy však takové právo nemůžete upravit, pokud v bytě budete po smrti manžela bydlet vy osobně. V tomto případě vznikne právo na přechod nájmu vám.
Na dotazy odpovídá
Milan Taraba
Autor je místopředsedou Sdružení nájemníků