rady a porady

Mám plynový kotel a k němu termostat, kde je nastavena optimální teplota, je zde i teplotní rozmezí plus minus 0,5 stupně nebo 1 stupeň.
Mám plynový kotel a k němu termostat, kde je nastavena optimální teplota, je zde i teplotní rozmezí plus minus 0,5 stupně nebo 1 stupeň. Co bude hospodárnější, nastavit menší rozmezí a topit kratší dobu, ale častěji, nebo větší rozmezí, a tím i delší, ale méně časté topení? A také nakolik lze nechat byt prochladnout, pokud v něm nikdo - například přes víkend - není?
M. Š., Praha

Při rozdílu 0,5 stupně Celsia byt neprochladne, čím častěji kotel zapíná, tím více se opotřebovávají mechanické součásti a vlastní kotel je více namáhán změnami teploty. Teplotní rozmezí 1 stupeň Celsia je postačující. Při rozdílu 1 stupeň Celsia byt neprochladne, prodlouží se však životnost kotle oproti nastavenému menšímu rozdílu teplot (a častějšímu spínání kotle). Většinou je maximální počet sepnutí kotle za časovou jednotku uveden i v návodu pro použití kotle. Úspory energie lze nejjednodušeji dosáhnout použitím programovatelného termostatu s denním nebo týdenním režimem namísto obyčejného termostatu, na kterém se naprogramují požadované teploty vytápění v jednotlivých dnech a hodinách. Pak můžete dosáhnout úspor omezením vytápění například v pracovní době, kdy byt není obýván, nebo v noci. Nedoporučuje se, aby teplota poklesla pod 15 stupňů Celsia, protože při poklesu teploty roste relativní vlhkost vzduchu. U starších nebo nekvalitně provedených nových staveb (ale také u staveb s dobře utěsněnými otvory v plášti) by pak mohlo docházet ke kondenzaci vlhkosti na plášti budovy a na oknech, a tím následně k rozvoji plísní.