rady a porady

-
Po rozvodu jsem na sebe přepsala byt, který byl do té doby veden na jméno manžela. Zároveň jsem na sebe nechala převést i plyn. V lednu a v únoru přišel ještě účet na jméno manžela, od března na mě. Když jsem ale dostala vyúčtování za období leden až březen, byl mi oznámen nedoplatek skoro 600 korun. Přitom by spíš Pražská plynárenská měla vracet peníze mně. Proto jsem ji požádala, aby mi vrátila peníze, které jsem jim posílala ještě na jméno manžela. Bylo mi sděleno, že mi peníze vrátí až na konci roku. Opravdu mohou zadržovat mé peníze celý rok?
J. M., PRAHA 7

Záleží na smlouvě s dodavatelem plynu a v ní uvedených sjednaných podmínkách odběru a též na vzájemném vztahu rozvedených manželů k bytu - například zda šlo o společný nájem bytu a podobně. Protože tyto údaje přesně neznám, nemohu ani jednoznačně odpovědět, zda plynárenská společnost má právo zadržovat peníze celý rok, nebo ne. Pokud budete mít zájem, můžete se obrátit na naše poradny - informace získáte na pražském telefonním čísle 24463343.

Soukromý majitel činžovního domu před dvěma roky vyměnil zámek, a tím znepřístupnil půdu, kde nájemníci věšeli prádlo. Podle slov majitele se tam bude stavět půdní byt. Dosud se tak neděje, a i kdyby se byt stavět měl, není problém prádlo sebrat a smotat šňůry během několika minut. Má na toto opatření majitel právo? Pokud ne, jak se můžeme bránit?
J. S., PĺSEK

Důležité je, zda jste měli v nájemní smlouvě sjednáno užívání půdy či její části jako příslušenství bytu k sušení prádla a zda jste za tyto prostory platili nájem (za polovinu podlahové plochy půdního prostoru, který jste užívali). Důležité též je, jak byla vymezena funkce půdního prostoru v dokumentaci skutečného stavu domu, jehož užívání bylo po kolaudaci povoleno. Dokumentace by měla být v archivu stavebního úřadu. Pokud jste měli právo půdu užívat, byl postup pronajimatele protiprávní.