rady a porady

-
V našem domě s dvanácti byty je kotel na tuhá paliva. Ten vytápí bytovku a ohřívá i teplou vodu. Správa bytů nám účtuje náklady přepočtem na gigajoul tepla 320 korun pro rok 1998. Na rozdíl od minulých let, kdy jsme měli jiného správce, nám však počítají i teplou vodu, čímž nám zvedli náklady na jeden byt přibližně o padesát procent. Máme jako nájemníci někde odvolání?
J. M. ROUDNICE NAD LABEM

Vyhláška MPO číslo 245/1995 Sbírky ve znění vyhášky číslo 85/1998 Sbírky stanoví pravidla pro vytápění a dodávku tepelné užitkové vody včetně rozúčtování nákladů na objekty mezi konečné spotřebitele. Kromě dodávky tepla na vytápění vám může dodavatel účtovat i dodávku tepla na ohřev teplé užitkové vody a též dodávku této vody. Postup stávajícího správce je tedy v souladu s právními předpisy.

Koupili jsem si městský byt a stává se nám, že v kočárkárně, která je společná pro tři vlastníky bytů, je ničen náš majetek. Proto by nás zajímalo, kdo může vlastnit klíče od kočárkárny - vnoučata a ostatní příbuzní, kteří zde nebydlí a náš majetek ničí. Jaký zákon nebo vyhláška vstup těchto osob dovoluje?
M. K., PŘÍBRAM

Kočárkárna patří mezi společné prostory a právo mít klíče mají všichni řádní nájemníci. Po dohodě se všemi nájemci může pronajímatel například úpravou v domovním řádu rozhodnout jinak, třeba tak, že právo užívání kočárkárny mají jen nájemci s dětmi do tří let věku. Osobně však doporučuji jiné technické řešení - systém samostatných úložných kójí v kočárkárně, které jsou jednotlivě, podobně jako sklepy, uzamykatelné.