Obývací pokoj zařídili architekti nábytkem z předchozího bydlení a doplnili jej...

Obývací pokoj zařídili architekti nábytkem z předchozího bydlení a doplnili jej moderními kusy vyrobenými na míru. | foto: Kamil Jursa

Dům, kde je radost bydlet. Kombinace nového a starého na jedničku

  • 74
Radost z navrhování i bydlení, i tak lze označit netradiční interiér, který v řadovém domě navrhlo brněnské studio Bořil/Vlček architekti pro klienty milující knihy, zahradu a krásně věci.

Atriový řadový dům s několika úrovněmi obytných ploch si manželé ve středním věku nevybrali náhodou, oslovila je lokalita i možnost vytvořit si sice malou, ale o to sofistikovanější zahradu s minimálními nároky na údržbu. A také s příjemným soukromím, což ve městech bývá většinou velký problém.

Majitelé jsou vášniví čtenáři, proto se knihovny objevily například i v chodbě.

„Manželé bydleli původně v bytě se dvěma terasami, který jsme také navrhovali, takže jsme klienty již z této spolupráce docela dobře znali, stejně jako jejich záliby. Spolupráce s nimi byla vždy velmi přínosná, i díky nim je tak celý interiér velmi osobitý a nekonformní,“ popisuje architekt Jiří Vlček.

Na rozdíl od minimalistických interiérů, které v posledních letech u nových projektů převládají, tak díky zakomponování starších kusů nábytku, k nimž mají manželé vztah, vznikl výrazně osobitý prostor. Jasně o svých majitelích mnohé vypovídá, třeba to, že mají rádi knihy, květiny i klid.

Prostor pro záliby

„Tento klient nikdy nechtěl televizor v obývacím pokoji, v tomto domě v něm dominuje krb. Televize je v takzvané televizní místnosti, kterou jsme v tomto případě pojednali jako chalet, další pokoj je po dohodě s majiteli ve stylu Provence, tím jsme interiér osvěžili,“ popisuje architekt Vlček.

Ke knihám mají klienti velmi vřelý vztah, architektům se však podařilo dát jim řád a příjemně zabydlet celý prostor. I kvůli nim se například změnila poloha mnoha příček. Třeba chodba se tak využila jako prostor pro vestavné knihovny. Ve stěně jsou pak skryté dveře do jednotlivých místností.

Chodbu osvětlují světlovody, takže není nutné přes den využívat umělé osvětlení, což ovšem vedlo ke změnám u vývodů elektrického osvětlení.

Také květiny a zahrada, které manželé mají rádi, výrazně ovlivnily podobu atria uprostřed domu.

To tvoří velmi příjemný prvek, navíc s možností přímého vstupu ze všech pokojů včetně velké koupelny. Právě zakomponování celého domu do vnějšího extravilánu představuje výrazný bonus celé stavby.

Důraz na kvalitu

V celém projektu byly použity ušlechtilé a nadčasové materiály, zejména kámen, dřevo, beton a sklo. „Celá realizace je svým pojetím i díky klientům hodně osobitá. To nás baví, takové interiéry si pamatujeme,“ tvrdí architekt Vlček.

Světlé barvy, přírodní materiály, ale také hodně světla, které prochází celým domem, nebo zeleň, která pohledově „protkává“ celý dům díky svažitému atriu, to jsou benefity, jimiž se tento dům výrazně liší od běžných řadových novostaveb.

Zahrada je velkou láskou majitelů, výběru rostlin byla proto věnována velkou pozornost, aby bylo atrium barevně výrazné po celý rok.

Majitelé jej vyměnili za byt a od architektů vyžadovali nadčasové a zároveň moderní řešení, které jim bude vyhovovat řadu let. Tomu podřídili jak výběr materiálů podlahových krytin Kährs, tak třeba i obkladů Porcelanosa v koupelně nebo kuchyňských spotřebičů Miele. Očekávají, že je budou využívat stejně dlouho jako nábytek, se kterým se do nového domu přestěhovali.

Autoři projektu

Ing. arch. Jiří Vlček

Vystudoval SPŠ strojní,dále na VUT Fakultu architektury v Brně. V průběhu studia absolvoval stáž u vídeňských architektů v různých ateliérech. Následně prošel praxí u brněnských architektů i v ateliéru pro územní plánování.

Ing. Ondřej Bořil

Vystudoval gymnázium v Novém Městě na Moravě, dále pak na MZLU Fakultu dřevařského inženýrství v Brně. Absolvoval praxi a získal zkušenosti u stavební firmy, účastnil se realizací a řady zakázek. Zkušenosti získal i u firmy na výrobu nábytku.

Od roku 2011 navázali Ing. Ondřej Bořil a Ing .arch. Jiří Vlček vzájemnou spolupráci a začali budovat společnou značku Bořil/Vlček architekti.

Ocenění:

  • 2. místo Stavba JM kraje 2009 (rekonstrukce staveb a objektů) objekt Květinářská ul. Brno
  • 1. místo Stavba JM kraje 2010 (stavby občanské vybavenosti) objekt Orlí Brno
  • 3. místo Stavba JM kraje 2013 (stavba občanské vybavenosti) Vinařství a penzion André Velké Pavlovice
  • 1. místo Stavba JM kraje 2014 (rekonstrukce staveb a objektů) Objekt Česká 6, Brno
  • 1.místo Stavba JM kraje 2015 (novostavba bytového domu) Anenská 16, Brno