Řadové domy připomínají vysoká písmena.

Řadové domy připomínají vysoká písmena. | foto: Ája Bufka

Když řadové domky vypadají jako velká písmena. V USA je možné vše

  • 33
Ikonické symboly doby odjakživa inspirovaly architekty k výstavbě neobvyklých tvarů, od pyramid až po létající talíře. Své příznivce si našla už i slavná „hollywoodská písmena“. Pětici řadových domů v Culver City, které připomínají slavný nápis nad Los Angeles, chybí už jen pár písmen.

Ian L. Brooks začínal kariéru jako fotograf pro světoznámé módní časopisy Harper ́s Bazzar, Vogue, L’Uomo Vogue, W či Elle. Dnes uplatňuje poznatky z designu v marketingu při prodeji neobvyklých nemovitostí.

S úsměvem vysvětluje: „Oženil jsem se a rozvedl s modelkou. I to mi pomohlo uvědomit si, že se v tomto byznysu už nechci pohybovat. Našel jsem si proto něco klidnějšího, i když časově stejně náročného. Jsem vlastním pánem a netřesu se, jestli nějaká produkce bude mít bláznivý požadavky. Naopak, mám teď šanci si vybírat a reprezentovat nemovitosti, které mne něčím dokážou oslovit. Navíc mi to umožňuje potkávat se a přátelit s lidmi z nejrůznějších profesí.“

Vchod do domu (projít lze i garáží).

Brooks má proto rád i Townhouse neboli řadové domky, jejichž autorem je architekt Jefferey Eyster. Ten odlišil čtyřpodlažní budovy barevnou vizáží okenních rámů, ale i nápadem, že kromě základů a inženýrských sítí nesdílejí žádné společné stěny, jak tomu bývá u podobných staveb. Je mezi nimi 12cm uzavřený prostor, který má sloužit jako „vzduchová“ bublina a další zvuková a tepelná izolace.

Koncepce domů odpovídá energetickým zákonitostem. Jednoduchý kvádr je výhodnější, praktičtější a především stavitelsky levnější. Čtyřpodlažní objekt s plochou střechou, která slouží k výhledu na okolí a k zábavě, má nosnou konstrukci z železobetonových panelů a masivních ocelových trámů.

K výhodám patří úspora vytápění a chlazení, zajímavá lokalita, čistý přímořský vzduch a dostatek přirozeného světla.

Nové stavby v blízkosti Silicon Beach představují místo, kde se potkávají technické nápady s uměním. Pomáhá k tomu i skutečnost, že zde lze za několik minut dojít pěšky třeba do slavného Hughesova hangáru. Ten je dnes domovem filmových ateliérů a internetových společností. Předtím v něm postavil extravagantní vynálezce největší dřevěné letadlo světa Spruce Goose.

Procházka domem

V zajímavých domech se z privátní dvojgaráže v suterénu vchází po schodech přímo do otevřeného obývacího pokoje s jídelnou, který je propojený s kuchyní. Celé přízemí tak patří společnému životu majitelů a jejich hostů. V mezipatře je místo, kde lze vytvořit hernu nebo pracovnu. Nahoře jsou ložnice, koupelny, úložné prostory a prádelna v chodbě.

Obývací pokoj - lze z něj vyjít na schodiště a pak na ulici.

Konečný výsledek? Moderní kalifornský styl bydlení napodobující oblíbené umělecké lofty v bývalých průmyslových objektech. Proto zde najdete až 12 metrů vysoké stropy, „plovoucí“ schody a podlahy z broušeného betonu, dlaždic a tvrdého dřeva. Prosté linie a prvky doplňuje neutrální barevnost.

Rovná střecha nabízí 360stupňový výhled na okolí s možností posezení, opalování a zábavy, ke které patří nezbytné opékání steaků. Jen s alkoholem musí být majitelé a hosté opatrní, protože výstup a sestup ze střechy v nejvyšším patře se podobá šplhání po strmých schůdcích na palubu jachet v nedalekém přístavu Marina del Ray.

Ložnice s lodžií

Cenu bydlení určuje lokalita a zájem. V lednu 2017 byla první jednotka z pěti nabízená za 1 430 000 dolarů. Dnes je o dvě stě tisíc levnější. Jde o dvě ložnice a tři koupelny, kancelář (nebo prostor pro zábavu), obývací pokoj a kuchyni o rozloze 241 čtverečních metrů na pozemku s plochou 99 čtverečních metrů.

Žádné další poplatky, jako jsou požadované ve společenství majitelů, tady neexistují. Každý se musí postarat o vlastní dům. A také počítat s daňovou povinností z nemovitosti, ta v Kalifornii odpovídá každoročně přibližně deseti procentům z prodejní ceny.

,