Radnice mohou pomoci nájemníkům

Praha - Nájemníci v domech, které mají soukromého majitele, mohou v případě potřeby hledat pomoc i na radnicích. V Praze stojí kromě padesáti tisíc rodinných domů také třicet tisíc bytových domů, tedy paneláků a činžáků. Majitelem více než sedmi tisíc bytových domů je soukromá osoba, dalších deset tisíc domů vlastní organizace mimo obcí a bytových družstev. Nájemníci soukromých domů mnohdy narážejí na neochotu majitele starat se o dům.
„Už dlouho je střecha paneláku v takovém stavu, že nám teče do bytů. Stejné je to s okny, bojíme se, že skla každou chvíli vypadnou a zabijí děti, které si dole pod domem hrají,“ uvedla nájemnice jednoho takového domu na Černém Mostě.

Podobné potíže mají lidé i z dalších částí metropole. Stát, potažmo stavební úřady se však v takových případech mohou vmísit do těchto záležitostí, které jsou ve své podstatě ryze soukromé. „Stavební úřad může nařídit i soukromému majiteli, aby uvedl věci do pořádku,“ potvrdil s odkazem na občanský zákoník Milan Taraba ze sdružení nájemníků. Podle něho je také možné, aby městská část poskytla peníze na opravy.

„Majiteli domu může dát radnice půjčku s nízkým úrokem, existují na to programy,“ tvrdí Taraba. Získat tyto peníze však není ve skutečnosti tak jednoduché a podle městských částí ani příliš reálné. Radnice se potýkají s nedostatkem peněz a raději odkazují na státní orgány. „Sami, obdobně jako většina městských částí, splácíme půjčky, takže si nedovedu představit, že bychom je mohli z našich peněz ještě poskytovat,“ řekl místostarosta Prahy 14 Miroslav Skala.

Obdobně vypovídají i další radnice. „Městská část nemá povinnost takové programy mít, pokud je taková potřeba, řeší se případy individuálně, na půjčku není žádný právní nárok,“ uvedl mluvčí Prahy 13 Petr Krajánek. Připustil však, že obec by měla mít morální povinnost lidem-daňovým poplatníkům pomoci. Cesta tedy vede přes stavební úřad. „Můžeme nařídit, aby vlastník udržoval dům v takovém hygienickém a statickém stavu, aby nehrozilo lidem nějaké nebezpečí a znehodnocení nemovitosti,“ potvrdila Blanka Kudlíková ze stavebního úřadu Prahy 13.

Pokud majitel neposlechne a ve stanovené lhůtě dům neopraví ani po opakované výzvě, pak mu hrozí pokuty. „U fyzických osob je to až sto tisíc korun, u právnických osob, tedy firem, je to až dvě stě tisíc korun,“ uvedla Kudlíková. Takové případy i přesto, že je nemusí řešit soudy, se táhnou měsíce. „Záleží na ochotě majitele, zda se nechá přesvědčit, někdy se odvolává a pak všechno trvá déle,“ uvedla pracovnice odboru výstavby v Praze 1.

KDE SI MOHOU NÁJEMNÍCI STĚŽOVAT

- na příslušný stavební úřad, který může uložit i statisícovou pokutu, pokud majitel zanedbává údržbu a po opakované výzvě neuposlechne nařízení úřadu

- na občanskosprávní odbor městského úřadu

- na sdružení nájemníků (musí přitom počítat s poplatky za registraci)

- na soud