Proměna panelákového bytu - Obývací pokoj je propojený s kuchyňským koutem | foto: Kateřina Mlejnková, iDNES.cz

Radikální proměna třípokojového bytu v paneláku

  • 45
Přinášíme další díl proměny bytu, v němž chceme ukázat, jak lze radikálně přestavět klasický velký panelákový byt tak, aby byl účelnější, světlejší a krásnější.

Půdorys zaslaný čtenářkou je velmi členitý. Jde o celkem velký byt v panelovém domě s klasickým jádrem pro koupelnu a WC, skříněmi pro stoupačky včetně drobných stavebních úprav, které se tam vytvořily pro další úložný prostor.

Současný stav bytu vypadá dost stísněně, jsou zde použity i hodně tmavé barvy. Třeba kuchyně, která je dost malá, je přeplněna nábytkem a dekorací. Čtenářka chce celý byt rekonstruovat.

Budou se dělat nové podlahy, vymění se dveře, vybuduje se nové zděné jádro pro koupelnu a WC - a to vše včetně nového nábytkového vybavení.

V bytě by měla zůstat pouze podlaha v předsíni (černo-bílá šachovnice), vestavné skříně v předsíni a patro na spaní v dětském pokoji. Co se týče stavebních úprav, čtenářka si přeje především vyřešit spojení kuchyně s obývákem.

S ohledem na současný stav bytu, bych jednoznačně sáhla ke světlým barvám a zvážila bych i zrušení patra na spaní v dětském pokoji. Je škoda, že čtenářka chce zachovat podlahu a skříně v předsíni, protože zvolené materiály a barvy se do tak tmavého prostoru vůbec nehodí - místnost vypadá ještě více tmavší.

Jak šachovnice na podlaze, tak volba desénu dřeva a stylu výplně skříně spolu vůbec nekorespondují. Celá předsíň tak vypadá dost chaoticky a navíc ještě snížený strop nad chodbou před koupelnou vše opticky zmenšuje.

Začínáme u předsíně
Návrh celého interiéru jsem začala tedy od předsíně s chodbou. Podlahu jsem maximálně zakryla rohoží z přírodního materiálu, kterou lze objednat na míru, a vykrýt tak celý prostor.

Proměna panelákového bytu

Mezi dveře do koupelny a WC jsem umístila závěsné zrcadlo na stěnu, které je v předsíni nezbytností. U vchodových dveří jsem umístila křesílko, které lze využít k odkládání tašek anebo si na něj sednout při obouvání. Navíc předsíň trochu povznese.

Bohužel se sem již nevejde žádná skříňka na obuv, doporučuji tedy vyčlenit pro boty prostor ve skříni. Není nic horšího než přijít do bytu a hned vidět hromádku zutých bot celé rodiny.

Chodba není jen spojka mezi pokoji v bytě, ale je to i prostor, který jako první vytváří dojem z celého bytu. V celé chodbě doporučuji umístit i nové osvětlení, které bude nízké a nebudou směrem k zemi viset žádná světýlka, nedoporučuji ani žádné lampičky na stěnu.

Není problém, aby se podle potřeby rozsvítilo vždy požadované stropní světlo. Rovněž doporučuji světlo bílé, nejlépe zářivkového typu a nikoli standardní žluté žárovky. Na chodbu hned navazuje koupelna s WC.

Proměna panelákového bytu

Koupelna a toaleta ve stejné designu
Ráda bych, aby obě tyto místnosti byly dost světlé. I když by bylo hezké zde použít nějaké zajímavé obklady, je důležité se držet určité linie v bytě, a tak jsem raději volila opět černo-bílou kombinaci obkladů a dlažby.

Nábytek v koupelně je rovněž bílý, doplňky jsem volila v tmavě červené barvě. Dále bych celý prostor již nijak barevně nekomplikovala. Na přání čtenářky jsem použila jako dělící stěnu mezi koupelnou a WC luxfery. Myslím si, že je to zajímavý dekorativní prvek, který tyto oba prostory spojí a zároveň prosvětlí a opticky rozsvítí.

Světlé tóny vítězí i v ložnici
Ložnici jsem volila rovněž ve světlém provedení. Jde o světlé dřevo v kombinaci s dvířky v bílé barvě (eventuelně slonové kosti nebo béžové). Na stěnu, kde je vstup, navrhuji šatní skříň s úložným prostorem až do stropu.

Proměna panelákového bytu

Naproti lůžku jsem umístila jen malinko hlubokou komodu závěšenou na zeď. Je malá a vzdušná, ale vejde se do ní plochá televize, která v ložnici zůstane. S ohledem na velikost místnosti se již do místnosti vměstná pouze dvojlůžko s nočními stolky.
 
Dětský pokoj potřebuje změnu
Dětský pokoj je pro jedno dítě dostatečně velký, a proto si myslím, že nemá žádný smysl zde ponechávat nevzhledné patro. Přesto jsem jej v návrhu zachovala.

Patro bych natřela rozhodně jinou barvou, nejlépe bílou, totožnou s tou, jaká bude na stěně, tak aby splynulo s místností jako její stavební prvek. Pod patro jsem umístila šatní skříň, která by velikostí odpovídala lůžku patra.

Je opět bílá s posuvnými dveřmi (hliníkový rám a sklo), aby se dveře neotvíraly do místnosti. Další nábytek je již sestava ve tvaru „U“ pod oknem, která zahrnuje pracoviště včetně komod pro uložení drobností.

Na stěnu oproti patru jsem umístila korkový obklad, na který si děti rády připevňují oblíbené plakáty a jiné drobnosti. Nábytek je opět v provedení světlého dřeva v kombinaci s pastelově žlutou barvou, ostatní doplňky jsou žluté nebo oranžové.

Proměna panelákového bytu

Kuchyně je propojená s obývacím pokojem
Prostor před kuchyní jsem úplně zrušila, takže dveře z předsíně vedou přímo do obývací kuchyně. Hned za dveřmi je výklenek pro stávající stoupačky, které by byly zakryty dveřmi ve stejném provedení, jako bude kuchyňská linka, která na ně navazuje.

Kuchyňská linka vede tedy v jedné linii až k oknu. Naproti je potom druhá linie, sice méně hlubší, ale stále s dostatkem úložného prostoru.

Odděluje spodní zděnou příčkou kuchyň od obýváku a na ní pak navazuje sloup, ve kterém je úložný prostor. Umístila jsem tam skleněné police a bylo by i zajímavé a efektní tam umístit do dna a do horní části zabudovaná světla. Jídelní stůl jsem nakonec umístila do rohu místnosti, je kulatý, ale nevylučuji, aby byl obdélníkový. Platí však i to, že k velkému kulatému stolu se vejde rovněž více lidí. 

Protože oproti kuchyni za dělící příčkou je rohová pohovka, dostatečně velká i pro více lidí než v bytě bydlí, nechala jsem televizi na místě, kde je nyní.

U televize jsou jen malé skříňky, další ještě jedna skříňka je hned u vchodu. Celý prostor tak působí harmonicky barevně, ale i rozmístěním nábytku je vzdušný, účelný a dělá dojem obývací kuchyně, nikoli kuchyně a obýváku v jedné místnosti.

Proměna panelákového bytu

Většinu nábytku bude nutné vyrobit na zakázku, aby vše přesně zapadlo, a barevně volit světlé odstíny. Také doporučuji zakrýt ošklivá plastová okna vhodnými záclonami nebo vnitřními interiérovými textilními roletami.

Doporučuji připravit elektroinstalaci pro osvětlení, ale i zásuvky podle návrhu, tak aby nic nepřekáželo umisťování nábytku. Rovněž jsem si na fotografiích všimla, že v bytě je i plíseň na stěnách, což bývá v panelácích málo časté, takže doporučuji i toto řešit před tím, než se vymaluje.

Za týden 1. června si budete moci přečíst o dalším bytě, který si  k proměně vybrala bytová designérka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás novou poradnu - Proměna bytů. Na e-mail nebo na adresu iDNES - Reality, Karla Engliše 519/11, 150 00  Praha 5 – Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografii původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Jeden týden představíme vybraný byt a druhý týden návrh architektky nebo bytové designérky na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.