Drahou vestavnou skříň na míru nahradily dvě komody, dva „retro“ kufry a...

Drahou vestavnou skříň na míru nahradily dvě komody, dva „retro“ kufry a zavěšená tyč. | foto: Archiv majitele

Jak bydlí náš čtenář: díky svým nápadům a IKEA má skvělý byt

  • 59
Čtenář Karel přispěl místo příspěvku do diskuse něčím jiným: poslal do redakce fotografie svého bytu. Žije v pronájmu, a tak se musel omezit jen na zařízení. Vtipně a za dostupné peníze vytvořil zajímavý interiér, který může inspirovat i jiné.

Mladý muž, profesí grafický designér, si přitom po odchodu od rodičů zařizoval svůj první byt. Zvolil 2+kk (55 m2) ve třetím patře bez výtahu ve starém domě ze začátku minulého století v centru Kladna.

Pracovní místo pod oknem doplnila police z masivního dřeva, kterou si Karel nechal uříznout rovnou na pile.

„Od první prohlídky mi bylo jasné, kam co půjde i jak bude byt zařízený, i když jsem do té doby neměl žádnou konkrétnější představu. Stavební změny jsem nedělal a ani bych nemohl, protože to mi smlouva nedovoluje,“ vysvětluje Karel.

Kvůli přísné smlouvě měl hodně svázané ruce, ale rozhodně se nechtěl smířit s původním stavem. Inspiraci hledal v časopisech o bydlení, na internetu i v IKEA, kde si také pořídil většinu nábytku. Jenže vše pojal po svém, i díky své tvůrčí profesi.

Od počátku se snažil vystačit s nízkým rozpočtem, počítá totiž s tím, že si časem najde s přítelkyní větší byt, bylo by proto zbytečné investovat do zařízení větší částku. „Počítám s tím, že dřív nebo později se přesunu do hlavního města kvůli práci, i když po tom vysloveně netoužím,“ prozrazuje.

IKEA i bazary

Protože koupelna i kuchyň musely zůstat podle smlouvy ve stavu, v jakém si mladý muž byt pronajal, zaměřil se na ložnici a odpočinkovou část. Zvolil „pánskou“ barevnost s výraznými akcenty černé, hodně si vyhrál i s osvětlením, LED pásky použil třeba i do zásuvek komody.

„Z větší části jsem se řídil vlastním vkusem a intuicí. Nebylo to tak, že bych vyloženě okopíroval nějaký nápad z katalogu. Spoustu doplňků jsem sháněl po bazarech a zastavárnách, protože jsem měl svou jasnou představu a trval na autenticitě,“ vysvětluje Karel.

Nepokládá se za kutila, přesto řemeslníky nepotřeboval, pouze s pokládkou podlahy mu pomohl kamarád. Pomocné ruce z okolí našel i při stěhování a dopravě objemnějších solitérů.

Některé kusy vybavení si pořídil tak trochu jako polotovar: „V případě palet pod postel nebo police z neopracované dřevěné fošny jsem prostě zajel na nejbližší pilu,“ prozrazuje mladý muž.

Černou barvu tapety a nábytku vyvažuje bílá výmalba.

Protože si byt zařizoval poprvé, neváhal využít cenné rady zkušenějších kamarádů, takže zvládl všechny potřebné profese sám: od výmalby, přes lepení tapet až po vrtání a šroubování všeho možného.

„Za kutila bych se úplně nepovažoval, i když rád neustále něco tvořím a vyrábím, maluji a kreslím. Živím se jako grafický designér, a tak má moje kutilství spíše umělecký ráz,“ dodává Karel.

Na jeho příkladu je vidět, že dobré nápady nepotřebují závratné finanční částky. Nelze ani přehlédnout, jak důležité jsou detaily: třeba použití stejných dřevěných ramínek dokázalo rázem „uklidit“ šatník na tyči.

Místo skříně postačí i zavěšená tyč: příjemný „uklizený“ dojem podtrhují shodná dřevěná šatní ramínka.

Pracovní kout s policí z masivního dřeva - její detail

A jak bydlíte vy?

Pokud si myslíte, že jste zvládli zařízení svého bytu či domu tak, že můžete inspirovat i další, pošlete nám svůj příběh a fotografie na e-mailovou adresu: bydlení@idnes.cz. Do předmětu zprávy uveďte heslo „Jak bydlím já“. Nejlepší příspěvky zveřejníme a jejich autory odměníme.

Vyzýváme zejména účastníky našich diskusí, jejichž příspěvky dávají tušit, že mají k „bydlení“ opravdu blízko, aby ukázali, jak bydlí.