Odpočivná část hlavního obytného prostoru

Odpočivná část hlavního obytného prostoru | foto: Archiv majitelů

O svém půdním bytě říkají: je to děs. Co jim poradil architekt?

  • 8
Půdní byt je snem mnohých, uniformita mu zpravidla opravdu chybí. Jenže atypická dispozice může být i zdrojem řady problémů, protože vyžaduje velký cit pro prostor i fantazii. Ta architektům naštěstí nechybí.

„Prosili bychom o radu, jak co nejlépe využít náš byt. Je totiž půdní, a tím pádem nejen tak trochu atypický, ale i nepraktický. Šikmé stropy v celém bytě nedovolují moc fantazie. Nábytek máme rozmístěný tak, aby se prostě někam vešel, ale víme, že je to děs a prostor by se dal využít mnohem lépe,“ napsal společně s prosbou o radu čtenář Martin do Poradny architekta.

S kuchyňskou linkou a jejím uspořádáním jsou majitelé celkem spokojeni.

S dětským pokojem a ložnicí je rodina v rámci možností spokojená, i kuchyňskou linku by manželé ponechali tak, jak je, ale zbývající část bytu by rádi změnili. Ocenili by zejména optické oddělení jednotlivých zón.

„Koupelna a WC by si také zasloužili trochu nových nápadu, podmínkou je však přítomnost vany, sprchový kout nechceme. WC je podle nás zbytečně velké, ale je na něm kotel a s ním asi nepůjde hnout,“ popisuje situaci Martin.

Pro případné změny nabízí některá možná řešení, třeba to, že z WC se vstupuje na půdu, která je součástí bytu. Není zde topení, vedou zde však odpady.

„Rozhodně by se na ni dala umístit pračka tak, aby nemusela být v koupelně, připojení není problém,“ nabízí možné řešení Martin.

Řešení problémů mladé rodiny s roční holčičkou se ujal architekt Hynek Maňák z brněnského studia Maniac interier.

Koupelna

Pohled z předsíně

Komentář architekta

Hlavním požadavkem uživatelů podkrovního bytu bylo vyřešení střední části bytu mezi obytným prostorem a kuchyní, případně námět na řešení koupelny a WC a přemístění pračky z koupelny do nevyužitého půdního prostoru.

Byt osvětlují střešní okna, jediné svislé okno jsou francouzské dveře na malou terasu. Podkrovní byt také trpí nedostatkem výšky pro umístění vysokých šatních skříní. Střední prostor je jakési neurčité území, které nemá žádnou funkci, působí tak nezabydleně. Zatím může sloužit pro umístění dětských hraček, sportovních potřeb a podobně, do budoucna však toto využití nebude potřeba.

Stávající stav

Varianta 1

První řešení počítá se zmenšením stávajícího WC, kotel se tak dostává na chodbičku vedoucí k půdnímu prostoru. Jídelní stůl je přemístěný pod dvojici střešních oken, chladnička do niky vzniklé prodloužením stěny a odstraněním šikmé stěny proti vstupním dveřím. Neurčitý střední prostor však nadále zůstává.

Varianta 1

Varianta 2

Druhé řešení počítá s možností využití půdního prostoru pro prádelnu-komoru s pračkou a vysokými skříněmi.

Varianta 2

Varianta 3

Poslední varianta předpokládá výraznější změnu dispozice, přestože si to majitelé v zadání nepřáli. Přemístěním vstupních dveří a posunutím kuchyně ke středu bytu se ale podařilo využít prostor ve střední části bytu.

Jídelní stůj je umístěný u velkého francouzského okna s výhledem ven, kuchyně pod dvojici střešních oken, „protilinka“ umožňuje případné umístění varné desky, barový pult funguje i jako snídaňový a současně odděluje opticky kuchyni od obytného prostoru.

Varianta 3

Pro chladničku se našel prostor v místě původních dveří. Posunutím kuchyně vznikla nová místnost - pracovna nebo technická místnost. Případně je možné tuto místnost rozšířit do půdního prostoru a po doplnění střešním oknem vznikne další pokoj.