Většina nábytku byla vyrobena na míru podle návrhů Ateliéru Vltava. Osvětlení v...

Většina nábytku byla vyrobena na míru podle návrhů Ateliéru Vltava. Osvětlení v hlavní obytné části zajišťují závěsná svítidla a stojací lampy od výrobce Artemide. | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Do půdního bytu v Praze dostali i kousek Afriky. Trvalo to čtyři roky

  • 58
Manželský pár našel po letech pendlování mezi JAR a Českou republikou svoje místo na pražských Vinohradech. Prostorný půdní byt Christian s Lucií rekonstruovali pomalu a s rozvahou. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Manželé koupili půdní byt už hotový od předchozího majitele. Christian s Lucií jej pouze přizpůsobili svým potřebám a osobnímu vkusu tak, aby spojení současného designu a původních artefaktů z exotické Afriky vytvořilo skutečnou harmonii. „Především můj muž má rád současný design, čemuž původní interiér neodpovídal,“ vysvětluje Lucie.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Zásadně se tak proměnil především hlavní obytný prostor a obě koupelny. Lucie také potřebovala větší pracovní plochu v kuchyni, protože ráda vaří. V obývacím pokoji zase bylo nutné vyřešit úložné prostory, protože tento manželský pár má mnoho knih. Celé řešení včetně nábytku na míru navrhli architekti Tomáš Bezchleba, Zbyněk Buchta, Klára Andrlová a Jitka Šívrová z Atelieru Vltava.

Manželé měli i dva speciální požadavky. „Do obývacího pokoje jsme si přáli umístit krbovou vložku a taky jsme chtěli nechat jednu zeď volnou pro sbírku původních afrických masek pocházejících z oblasti, kde se narodil a vyrůstal můj muž,“ vysvětluje Lucie.

„Protože jsme znali předchozí práce Atelieru Vltava, věděli jsme přibližně, co můžeme očekávat, a tak jsme vše ostatní nechali na architektech,“ dodává.

Jednotlivé zóny v prvním patře bytu na sebe plynule navazují. Vstupní prostor, jídelna, kuchyň i obývací část jsou součástí jediného otevřeného prostoru, což umožňuje celé rodině být spolu, i když každý zrovna dělá něco jiného.

Architekti přišli s mnoha zajímavými řešeními. „Moc nás baví například nika v kvádru, v němž je umístěn krb, která slouží jako privátní prostor pro čtení s vlastní lampičkou a příruční knihovnou,“ přiznává Lucie. 

„Také doplňky jsou řešeny velmi důmyslně, například konferenční stolek u pohovky je vyroben z corianu použitého i v kuchyni a deska stolu je zhotovena z parket, které vidíte na podlahách,“ vypočítává.

Afrika v Praze

I při užití afrických masek a dalších podobných prvků byt odpovídá představám o současném moderním interiéru.

Je to zásluha především umírněné barevnosti. Dominuje zde bílá a šedá barva, kterou v malém množství doplňuje žlutá.

„Velmi se nám osvědčila betonová stěrka, která působí industriálně a je tak v příjemném kontrastu s převládajícím dřevem na podlahách, trámech i schodišti. Moderní, futuristicky vyhlížející corian navíc trochu tlumí teplotu dřeva. Výsledek dokazuje, že citlivé kombinace materiálů, barev a tvarů mohou vytvořit dokonalou harmonii i v případě nábytku a doplňků z různých kultur a dob,“ prozrazuje majitelka.

Základním materiálovým prvkem v bytě je zrenovovaná dubová parketová podlaha a dřevěné trámy nesoucí strop nad obytným patrem. Výrazná barevnost podlahy a stropu je vhodně doplněna nábytkem v neutrální šedé a bílé barvě.

Stěrku najdete také v jedné z koupelen. Osvědčila se i po praktické stránce, díky dokonalému povrchovému ošetření jí voda vůbec nevadí. Snadno se udržuje a vypadá stále stejně dobře. Prevence v podobě několika vrstev laku je však klíčová.

Může se hodit

Hledáte byt v Praze? Chcete ho koupit nebo potřebujete podnájem? Vyberte si ze široké nabídky na Reality.iDNES.cz.

Během rekonstrukce narazili investoři na jediný problém, a to s firmou, která vyráběla nábytek do obývacího pokoje. Tento typ nábytku dělali poprvé, a protože není z laminátu, ale z dřevěné dýhy, tak rohy při ohýbání praskaly. Jejich práce se tedy velice protahovala a ve výsledku některé detaily nedopadly úplně nejlépe.

„To jsme však už neřešili, protože jde o drobnosti, o kterých víme vlastně jen my a architekti. Celkově jsme ale touto spoluprací byli velmi zklamáni především kvůli špatné komunikaci. Příště bych si truhláře vybrala jedině na doporučení kamarádů nebo známých, kteří mají už vlastní zkušenost. Nic dalšího jsme naštěstí řešit nemuseli a s konečnou podobou i funkčností bytu jsme velmi spokojeni,“ dodává majitelka.

Koupelna je v obou patrech bytu. Původní dřevěnou podlahu nahradila dlažba. Úložný nábytek byl i zde vyrobený na míru.

Nábytek ve vstupní části bytu je vzhledem k propojení s oknem volen v textuře rámu dřevěného okna.

A názor architektů? „Byt, který klient koupil po adaptaci podkroví od předchozího majitele, vykazoval značné nedostatky z hlediska dispozičního i materiálového řešení. V první etapě došlo k úpravě horního ložnicového patra mezonetu. Skleněné příčky jsme nahradili standardními příčkami ze sádrokartonu a jejich tvar narovnali,“ popisují architekti.

V rámci dispozičních změn vznikla oddělená koupelna se záchodem a prostorem pro pračku, ložnice rodičů a k ní přičleněná šatna a dětský pokoj. Druhá etapa byla věnována rekonstrukci dolního vstupního obytného patra. Zde z hlediska dispozic nedošlo k výrazným zásahům.

„Zachovali jsme původní otevřený propojený prostor. Jediným výraznějším stavebním zásahem byla instalace krbové vložky na rozhraní obývacího pokoje a prostoru kuchyně. Vše jsme řešili převážně formou vestavěného nábytku navrženého námi na míru,“ doplňují autoři.

Stěna za kuchyňskou linkou se dobře udržuje díky stěrce v imitaci betonu s lakovanou povrchovou úpravou. V kuchyni převládají materiály jako MDF s šedou fólií ve vysokém lesku, corian a Hi-macs v bílé matné barvě a nerezové úchytky a sokly.

Atelier Vltava

Tomáš Bezchleba, Zbyněk Buchta, Klára Andrlová
realizace projektu: rozdělen byl do několika etap, probíhal v letech 2010 až 2013

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.