Rekonstrukce půdního prostoru proběhla před dvěma lety. Majitel by pouze přidal dvě střešní okna.

Rekonstrukce půdního prostoru proběhla před dvěma lety. Majitel by pouze přidal dvě střešní okna. | foto: Jaroslav Slabý

SOUTĚŽ: Sundal střechu, zboural komíny a postavil si krásný půdní byt

  • 42
Dalším příspěvkem do naší soutěže o nejlepší podkroví je střešní byt ve starém činžáku v Praze. Původně to byl velký půdní ateliér se čtyřmi zkosenými stěnami. Ty ale ubíraly prostor. Majitel se proto rozhodl pro radikální přestavbu. Díky ní má on a jeho přítelkyně senzační bydlení.

Nejdříve jsem sundal celou střechu, vyboural dva komíny a ponechal jsem pouze původní krov. Problém nastal se sloupem, který stál přímo v kuchyni. Ten se nakonec musel nahradit železným překladem ve tvaru "H".  

Koupelnu, dětský pokoj a kuchyni s jídelnou jsme zvedli. Díky tomuto řešení se radikálně zvětšila plocha bytu a před kuchyní vzniklo místo pro malou terasu.

Pak jsme celou půdu museli kompletně vyčistit a vydezinfikovat speciálním postřikem proti škůdcům a holubím klíšťatům, která nám po bytě lezla.  

Průběh rekonstrukce. Majitel sundal střechu a vyboural dva komíny.
Průběh rekonstrukce. Majitel sundal střechu a vyboural dva komíny.

Průběh rekonstrukce, při které se sundala střecha a vybouraly dva komíny.

Byt jsem si navrhl sám. Rozhodl jsem se pro tři oddělené místnosti: ložnici, kuchyni a šatnu, a to se mi také povedlo. Malou pracovnu jsem umístil do patra, které vzniklo nad obývací částí.

Pak bylo důležité pořádně navrhnout elektriku. Kabelů mám jak v elektrárně, ale v žádném případě toho nelituji. Reprobedny mám v koupelně i na terase. Z takových maličkostí mám velkou radost.

Nejdůležitější částí byla okna. U fasádních oken bych dnes nic neměnil, ale u střešních bych přidělal dvě navíc. Není samozřejmě problém okna přidělat, ale to už si říkám druhým rokem a bojím se, že to už neudělám nikdy.

Topení mám v bytě klasické. Nakonec jsem vybral designové topení Koratherm v bílé lesklé barvě.

Byt si majitel navrhoval sám. Interiér zařizovala přítelkyně.

Koupelny mám dvě a jsou obě stejné. Obklad 60 × 60 centimetrů, vana Kaldewei, záchod a umyvadlo Duravit a Roco, baterie Hansgrohe. Skříňky jsou z tmavého dřeva a jsou na nich desky z mramoru ve stejné barvě jako obklad koupelny.

Oříškem byla podlaha. Nejdříve jsem chtěl dřevěnou a tmavou. Od toho jsem ale rychle upustil, když jsem u známé viděl, že je na ní vidět každé smítko a ťápota. Nakonec jsem se vzdal i klasické dřevěné podlahy. Půdní byt je totiž na jih a mám zde ještě krb, dřevo by prý trpělo. 

Nakonec zvítězila laminátová podlaha od firmy Quick-Step. Vybral jsem si bělený dub a v žádném případě toho nelituji. Návštěvy ani nepoznají, že to není dřevo.  

Přál jsem si nadčasový interiér, proto jsem na stěny použil dva odstíny šedé barvy a v obývací části je jedna zeď černošedá. Výklenky u oken, vodorovné stropy a stěny v koupelnách jsou čistě bílé. Myslím si, že mnou zvolené barvy se dobře hodí k podlaze.

U kuchyně je malá terasa s dřevěnou podlahou a grilem.
V patře je ukrytá pracovna.

Největší radost má majitel z terasy a ze své ukryté pracovny.

Kuchyňskou linku mám šedozelenou ve vysokém lesku. Pracovní deska je z černé štípané žuly. Spotřebiče mám od firmy Teka. Akorát chladnička s výrobníkem ledu je Liebherr. Vedle ní je vinotéka od Siemensu, kterou hodně využívám, a nejen na víno.

Vzdal jsem se klasického krbu, neunesla by jej podlaha, musela by se zpevňovat. Vyřešil jsem to krbovými kamny. Zjistil jsem ale, že je u nás velký problém sehnat hezká krbová kamna. Naštěstí jsem natrefil na značku La Nordica, kamna od nich trochu připomínají plazmovou televizi. Interiérové dveře jsou v laku, lesklé a bílé. Trámy jsem nechal natřít šedou lazurou.

Velkou radost mně a mojí přítelkyni dělá terasa. Je sice malá, ale zaplaťbůh, že ji máme. Je velmi útulná, má dřevěnou podlahu a rádi na ní grilujeme. Místo se našlo i na květiny. Jelikož je orientovaná na jih, přidělali jsme k ní ještě markýzu.

V bytě je i příprava na klimatizaci, kterou budu letos montovat. Veškerý nábytek je na zakázku, jinak to ani v takovém bytě nejde. Doplňky, vymýšlení nábytku, květiny a obrazy byly již záležitostí mé přítelkyně.

Kuchyňská linka je šedozelená ve vysokém lesku. Pracovní deska je z černé štípané žuly.

V bytě jsou dvě koupelny. Obě jsou zařízené stejně, na tmavých skříňkách je světlá mramorová deska.

V bytě žijeme dva roky a nic bych na něm neměnil. Kromě výše zmíněných střešních oknech, která bych chtěl ještě přidělal. Nejvíce oceňuji ložnici se zázemím oddělené od celého bytu. Radost mi dělá i má pracovna, mám v ní klid a nemusím každý papír stále uklízet.

Strašně rád jsem za technickou místnost o velikosti šest metrů čtverečních. Je v ní kotel a pračka se sušičkou. Užívám si i maličkosti: reprobedny v koupelně a na terase, nasvětlenou terasu Led lampičkami, svítící rampu mezi jídelnou a sedací soupravou, která vytváří intimní osvětlení.

Podmínky soutěže

Pro účast k soutěži postačí zaslat text s potřebnými informacemi a fotografie, nejlépe šířkové, oceníme také plánek, fotografie původního stavu v případě rekonstrukce či vynaložené finanční náklady. Určitě zdůrazněte zajímavé detaily a vychytávky, na které jste v bytě pyšní, kromě fotografie připojte nejlépe i jejich podrobnější popis.

Obytné podkroví mohou do soutěže přihlásit jak majitelé, tak nájemci.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

logo VELUX

Na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz zašlete co nejdříve:

* fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkové)

* plánek s dispozičním řešením (počet místností a orientační velikost podlahové plochy)

* text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek

* počet střešních a fasádních oken, jejich výrobce (pokud je znáte)

* informaci, zda jde o novostavbu nebo rekonstrukci (prosíme uvést datum výstavby či rekonstrukce)

* autor projektu/návrhu (pokud ho znáte)

* telefonní spojení

* jméno

* místo - stačí uvést město

* do předmětu zprávy napište "Podkroví"

Projekty bude odborná porota hodnotit zejména na základě těchto kritérií:

- architektonické řešení a estetický dojem

- originalita zařízení interiéru

- dostatečné prosvětlení interiéru a způsob řešení větrání

- praktičnost pro každodenní obývání/práci.

Podrobné informace a podmínky k soutěži naleznete ZDE.