Průtokové ohřívače někdy šetří energii

Pokud se při návrhu rozvodů vodovodního potrubí zapomnělo na jejich délku a s ní spojené tepelné ztráty nezbývá nic jiného než delší dobu počkat, až teplá voda dorazí ke kohoutkům. Musí se však počítat s větší spotřebou vody. Někdy jsou dlouhé rozvody nenahraditelné. Pak je výhodné ohřívat vodu přímo v místě odběru.

Průtokové ohřívače

Jednou z možností, jak situaci zlepšit, je nainstalování elektrických nebo plynových průtokových ohřívačů. "Jeho použití má svá pravidla," uvádí Milan Poláček z firmy AEG, která se už řadu let mimo jiné zabývá právě průtokovými ohřívači. "Například ohřívač s výkonem 3,65 kW ohřeje za minutu asi dva litry vody o 25 stupňů Celsia." Protože běžně proteče plně otevřenou baterií více než šest litrů vody za minutu, hodí se spíše se svým nížším výkonem pro občasné použití, například na chatě nebo v dílně. Pro vyšší odběr existují průtokové ohřívače s vyšším výkonem - od 12 kW. Ty však vyžadují schválení příslušných rozvodných závodů. Při použití plynových průtokových ohřívačů si zájemci mohou vybrat mezi dvoubodově řízením nebo s plynulou regulací. U dvoubodově řízeného průtokového ohřívače se pustí voda a pak "blafne" plamen - to znamená, že se plamen rozhoří na nejvyšší výkon. U plynulé regulace se plamen zvětšuje postupně. Tato regulace umožňuje při odběru vody přibližně dva až osm litrů za minutu teplotu maximálně šedesát stupňů na výtoku bez závislosti na množství odebírané vody. To znamená, že i při různém průtoku nebo kolísavém tlaku vody zůstává výstupní teplota stejná. To je pro odběratele příznivější.

Zásobníkové ohřívače

Další možností jsou zásobníkové ohřívače - bojlery o velikostí pět až dvě stě litrů. Například zásobníkové ohřívače s přímým ohřevem nepotřebují žádný jiný zdroj tepla. "Například v kuchyních se používají elektrické beztlakové bojlery, které se umisťují pod nebo nad kuchyňský dřez. Jsou určeny pro jedno odběrné místo," vysvětluje Bohumil Machačka z firmy Junkers, která se specializuje na vytápění a ohřev vody. Jejich cena začíná přibližně na třech tisících korun. U těchto ohřívačů se používají takzvané beztlakové baterie - ty vpouštějí do přístroje jen tolik vody, kolik se v tom okamžiku upouští. I když v současné době jsou moderním trendem průtokové ohřívače a malé zásobníky vody, zůstávají stále nejrozšířenější větší bojlery umístěné v kotelně nebo v místě největšího odběru. V různém domě či bytě se řešení nejvhodnějšího ohřevu teplé vody liší. Proto bývá nejvhodnější poradit se s odborníkem.

Kolik co stojí

průtokové ohřívače asi 2 až 11 tisíc korun
zásobníkové ohřívače o objemu 5 litrů od 2800 až 3500 korun