Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pronájem družstevního bytu: na co si dát pozor

  1:00aktualizováno  1:00
Máte družstevní byt a chcete ho pronajmout, bohužel ale nemáte zcela volnou ruku. Vlastníkem družstevního bytu je totiž bytové družstvo a vy jako člen bytového družstva jste pouze jeho nájemcem. Nájemní smlouvu s družstvem máte tudíž uzavřenou právě vy.
Nájemce je výrazně chráněn zákonem, podnájemce nikoliv.

Nájemce je výrazně chráněn zákonem, podnájemce nikoliv. | foto: Profimedia.cz

Pokud ho budete chtít přenechat někomu dalšímu, musíte s ním mít nikoliv nájemní, ale již podnájemní smlouvu. A co víc, musí být přitom splněny určité podmínky. V první řadě musí být smlouva uzavřena písemně. To nařizuje zákon.

Bez souhlasu majitele to nejde

A pak je tu další zásadní podmínka. Aby byla podnájemní smlouva platná, musí mít nájemce - tedy člen družstva - souhlas majitele nemovitosti, tedy například právě bytového družstva.

"A to buď ve formě souhlasu s předáním bytu do podnájmu na konkrétní vymezenou dobu, nebo pro konkrétního podnájemníka," vysvětluje Aleš Budín z realitní kanceláře AAABYTY.CZ. "Je také možné nechat souhlas vlastníka nemovitosti vyznačit přímo na podnájemní smlouvě." Je to ve vlastním zájmu pronajímatele.

U některých družstev totiž toto bývá ve stanovách uvedeno jako jeden z možných důvodů k vypovězení nájemní smlouvy na družstevní byt. Nájemce o byt v takovém případě může dokonce přijít.

Ani po splnění povinnosti mít k podnájmu souhlas si však nájemce nemůže dát do podnájemní smlouvy, co se mu zachce. U družstevního bytu se musí kromě občanského zákoníku řídit navíc ještě i stanovami bytového družstva.

Jednodušší výpověď

Mezi nájemní a podnájemní smlouvou existuje ale ještě jeden velký rozdíl. "Spočívá především v tom, že nájemce je dost výrazně chráněn zákonem, kdežto podnájemce už nikoliv," říká Michal Pitucha z realitní kanceláře STING.

Jinými slovy, v případě podnájemní smlouvy je jednodušší její ukončení. Jednak zaniká okamžikem ukončení nájemní smlouvy. A jednak si pro případ výpovědi můžete dohodnout libovolně dlouhou lhůtu, klidně třeba jen jednoměsíční. Pozor ale, když si ji ve smlouvě výslovně nedohodnete, platí automaticky tříměsíční, jako je tomu u smlouvy nájemní.

Také není u podnájemní smlouvy nutné uvádět důvody výpovědi a není zde ani nutné přivolení soudu jako v některých případech výpovědi z nájemní smlouvy. Navíc při skončení podnájmu nemá podnájemce nárok na jakýkoliv náhradní podnájem. A je jedno, z jakých důvodů byla smlouva ukončena.

Pozor na "vykutálené" majitele

Toho občas využívají i majitelé bytů v osobním vlastnictví. Aby se v případě nutnosti "potížisty" snadno zbavili, tak svůj byt pronajmou například někomu z příbuzenstva či někomu z přátel, komu důvěřují. A teprve tato osoba "pronajme" byt dál, ale již na podnájemní smlouvu.

Když nastane problém, prostě vypoví nájemní smlouvu, a ta podnájemní v tomto okamžiku zanikne automaticky. A podnájemník musí pryč a nemá nárok na nic.

"Z toho vyplývá rada pro všechny poctivé a ukázněné zájemce o nájemní bydlení, aby nájemní smlouvy sepisovali výhradně s vlastníkem nemovitosti," radí Michal Pitucha. "Toto riziko se ale týká pouze pronajímaných bytů v osobním vlastnictví, nikoliv bytů družstevních," upozorňuje současně.

Ostatní je stejné

V ostatním jsou práva a závazky z podnájemní a nájemní smlouvy shodné. "Tedy je nutno identifikovat smluvní strany, předmět nájmu tj. byt a jeho stav, pojmenovat vztah pronajímatele k bytu, určit dobu nájmu a jeho počátek, výši nájemného a poplatků za služby včetně splatnosti plateb, podmínky užívání bytu, odpovědnost za provádění oprav a za případné škody na pronajatém bytě a konečně povinnosti smluvních stran při skončení nájmu bytu," dodává Aleš Budín.

Podnájemní smlouva by měla stejně jako nájemní obsahovat také potřebné přílohy. V prvé řadě byste s podnájemníkem měli sepsat předávací protokol o bytu.

"Ten svědčí o faktu, že podnájemníkovi byly do užívání předány konkrétní předměty a vybavení," říká Michal Pitucha. "Ti, kteří jsou nejopatrnější, si dokonce pořizují jako přílohu smlouvy i fotodokumentaci."

To je vhodné například u nadstandardně vybaveného bytu nebo u pronajímaného luxusního rodinného domu. Součástí předávacího protokolu by měly být také záznamy o aktuálním stavu energií.

Autoři:
Nejčtenější

Tenká dlažba se po pěti letech používání „loupe“ jako perník.
Kdo šetří na dlažbě do exteriéru, může se pěkně spálit. Podívejte se

Kupovat levné věci se nevyplácí, o tom se bohužel přesvědčil i čtenář Lubor. Se svým příběhem se tak alespoň přihlásil do naší soutěže Léto na nové terase či s...  celý článek

1
Soused má pocit, že ho sledujeme, postavil kolem plotu zástěny

Před pěti lety jsme koupili zahrádku s chatkou a rozpadlým plotem. Časem jsme se rozhodli, že plot postavíme nový, při stavbě jsme museli ale vysekat roští u...  celý článek

Rastr policového systému probíhá celým bytem.
Ze dvou malých bytů vznikl velký obytný prostor s posuvnými stěnami

Udělat ze dvou menších bytů jeden větší. To bylo přání mladého páru, který měl k dispozici dva byty v horním ustoupeném patru pražského činžovního domu z 20....  celý článek

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří...
Michael Douglas prodává své útočiště na Mallorce z 19. století

Villa S’Estaca stojí na západním pobřeží v Puerto Valldemossa. Komplex tvoří sedm nemovitostí s deseti ložnicemi a deseti koupelnami. „Jde o unikátní...  celý článek

Kromě „hlavního“ domu si nechala rodina postavit i saunový domek a také dům pro...
Recept na stres z práce? Víkendový dům v lese s výhledem na jezero

Srubový dům si nechal postavit úspěšný helsinský manažer Tuomas na venkově, aby mohl se svoji rodinou trávit volné chvíle v přírodě. Pojal jej pouze jako druhé...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.