Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pronájem družstevního bytu: na co si dát pozor

  1:00aktualizováno  1:00
Máte družstevní byt a chcete ho pronajmout, bohužel ale nemáte zcela volnou ruku. Vlastníkem družstevního bytu je totiž bytové družstvo a vy jako člen bytového družstva jste pouze jeho nájemcem. Nájemní smlouvu s družstvem máte tudíž uzavřenou právě vy.
Nájemce je výrazně chráněn zákonem, podnájemce nikoliv.

Nájemce je výrazně chráněn zákonem, podnájemce nikoliv. | foto: Profimedia.cz

Pokud ho budete chtít přenechat někomu dalšímu, musíte s ním mít nikoliv nájemní, ale již podnájemní smlouvu. A co víc, musí být přitom splněny určité podmínky. V první řadě musí být smlouva uzavřena písemně. To nařizuje zákon.

Bez souhlasu majitele to nejde

A pak je tu další zásadní podmínka. Aby byla podnájemní smlouva platná, musí mít nájemce - tedy člen družstva - souhlas majitele nemovitosti, tedy například právě bytového družstva.

"A to buď ve formě souhlasu s předáním bytu do podnájmu na konkrétní vymezenou dobu, nebo pro konkrétního podnájemníka," vysvětluje Aleš Budín z realitní kanceláře AAABYTY.CZ. "Je také možné nechat souhlas vlastníka nemovitosti vyznačit přímo na podnájemní smlouvě." Je to ve vlastním zájmu pronajímatele.

U některých družstev totiž toto bývá ve stanovách uvedeno jako jeden z možných důvodů k vypovězení nájemní smlouvy na družstevní byt. Nájemce o byt v takovém případě může dokonce přijít.

Ani po splnění povinnosti mít k podnájmu souhlas si však nájemce nemůže dát do podnájemní smlouvy, co se mu zachce. U družstevního bytu se musí kromě občanského zákoníku řídit navíc ještě i stanovami bytového družstva.

Jednodušší výpověď

Mezi nájemní a podnájemní smlouvou existuje ale ještě jeden velký rozdíl. "Spočívá především v tom, že nájemce je dost výrazně chráněn zákonem, kdežto podnájemce už nikoliv," říká Michal Pitucha z realitní kanceláře STING.

Jinými slovy, v případě podnájemní smlouvy je jednodušší její ukončení. Jednak zaniká okamžikem ukončení nájemní smlouvy. A jednak si pro případ výpovědi můžete dohodnout libovolně dlouhou lhůtu, klidně třeba jen jednoměsíční. Pozor ale, když si ji ve smlouvě výslovně nedohodnete, platí automaticky tříměsíční, jako je tomu u smlouvy nájemní.

Také není u podnájemní smlouvy nutné uvádět důvody výpovědi a není zde ani nutné přivolení soudu jako v některých případech výpovědi z nájemní smlouvy. Navíc při skončení podnájmu nemá podnájemce nárok na jakýkoliv náhradní podnájem. A je jedno, z jakých důvodů byla smlouva ukončena.

Pozor na "vykutálené" majitele

Toho občas využívají i majitelé bytů v osobním vlastnictví. Aby se v případě nutnosti "potížisty" snadno zbavili, tak svůj byt pronajmou například někomu z příbuzenstva či někomu z přátel, komu důvěřují. A teprve tato osoba "pronajme" byt dál, ale již na podnájemní smlouvu.

Když nastane problém, prostě vypoví nájemní smlouvu, a ta podnájemní v tomto okamžiku zanikne automaticky. A podnájemník musí pryč a nemá nárok na nic.

"Z toho vyplývá rada pro všechny poctivé a ukázněné zájemce o nájemní bydlení, aby nájemní smlouvy sepisovali výhradně s vlastníkem nemovitosti," radí Michal Pitucha. "Toto riziko se ale týká pouze pronajímaných bytů v osobním vlastnictví, nikoliv bytů družstevních," upozorňuje současně.

Ostatní je stejné

V ostatním jsou práva a závazky z podnájemní a nájemní smlouvy shodné. "Tedy je nutno identifikovat smluvní strany, předmět nájmu tj. byt a jeho stav, pojmenovat vztah pronajímatele k bytu, určit dobu nájmu a jeho počátek, výši nájemného a poplatků za služby včetně splatnosti plateb, podmínky užívání bytu, odpovědnost za provádění oprav a za případné škody na pronajatém bytě a konečně povinnosti smluvních stran při skončení nájmu bytu," dodává Aleš Budín.

Podnájemní smlouva by měla stejně jako nájemní obsahovat také potřebné přílohy. V prvé řadě byste s podnájemníkem měli sepsat předávací protokol o bytu.

"Ten svědčí o faktu, že podnájemníkovi byly do užívání předány konkrétní předměty a vybavení," říká Michal Pitucha. "Ti, kteří jsou nejopatrnější, si dokonce pořizují jako přílohu smlouvy i fotodokumentaci."

To je vhodné například u nadstandardně vybaveného bytu nebo u pronajímaného luxusního rodinného domu. Součástí předávacího protokolu by měly být také záznamy o aktuálním stavu energií.

Autoři:
Nejčtenější

Mlýn pochází už z roku 1767. Původně dvoupodlažní stavba se během doby...
Unikátní mlýn funguje jako za starých časů, stojí už 250 let

Novou atrakcí pro turisty se v Krkonoších stává Janatův mlýn v Buřanech na Semilsku. Letos slaví 250 let od první zmínky o jeho stavbě, patří mezi národní...  celý článek

Prostor v rodinném domě zatím majitelé používají jako sklad.
Ze skladu, jehož dispozice vypadá jako porce pizzy, vznikne garsonka

Malý, ale šikovný. Tak by si představovala své bydlení dvaadvacetiletá Katka. Chce si zrekonstruovat nebytový prostor, který je součástí rodinného domu....  celý článek

Uvnitř třípodlažního domu se čtyřmi ložnicemi a čtyřmi koupelnami je kromě...
Rodinné sídlo se utápí v borovém lese. Snový domov je dokonalým úkrytem

V lesích nedaleko litevského Kaunasu stojí vila s bazénem. Oázu z lakované oceli si nechali postavit manželé se třemi dětmi. Uvnitř domu má rodina prostorný...  celý článek

Předpěstovaná vegetační rohož urychluje a usnadňuje pokládku.
Zelené střechy chrání domy před horkem, lze na ně získat i dotaci

Zelené střechy už dávno nejsou ničím výjimečným. Ve svých návrzích je mívají architekti stále častěji, používají se však i při rekonstrukcích a zateplení...  celý článek

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno...
Jako z jiného světa. Opuštěná UFO vesnice na Tchaj-wanu roky chátrá

Měly to být jednoduché lyžařské chaty, které by se daly rozmontovat a snadno přesunout na jiné místo. Jak se dostaly z Finska na Tchaj-wan, není úplně jasné....  celý článek

Další z rubriky

Jezírko z bývalé nádrže tvoří dominantu zahrady.
Rekonstrukce starého stavení je naplněním snu a píle majitelky

Údolí Podolánek na okraji Beskyd patří k místům, které si nelze nezamilovat. A když se zde ještě designérka Daniela Hradilová potkala s bílým stavením z...  celý článek

V přístavbě je akustický komfort třídy zajištěn akustickými dřevěnými panely na...
Nučice mají skvělou „dřevěnou“ školu. Architekt dal tři učebny na půdu

Základní a Mateřská škola Nučice na Praze-západ nyní nabízí dětem nové, příjemné a zdravé prostředí pro studium. Díky rekonstrukci budov z roku 1904 se škola...  celý článek

Design a vyznění moderní dřevostavby určil pozemek a orientace ke světovým...
Postavili si dřevostavbu přezdívanou hausbót. Bydlení si v ní užívají

Místo, na němž dnes stojí moderní dům z modřínového dřeva architekta Michaela Malysy a jeho rodiny, o sobě dalo vědět zhruba před šesti lety zcela náhodou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.