Romantika jako z pohádky. Udržovaná chalupa je krásný originál, ale klienti...

Romantika jako z pohádky. Udržovaná chalupa je krásný originál, ale klienti dávají často přednost modernějším objektům. | foto: Profimedia.cz

Chalupářská idylka dokáže slušně vydělávat. Češi za pohodu rádi platí

  • 35
Starost o chatu či chalupu je často dlouhodobě obtěžující problém. Musí se sekat tráva a je nutná alespoň minimální péče. Řešením může být krátkodobý pronájem. Každý přece ví, že chalupaření je v Česku oblíbené a má tradici.

Pronajímání vás zbaví obav z nevětrané a plísní ohrožované nemovitosti v případě, že zrovna letos budete chtít radši k moři než na venkov. Povinnosti průběžné údržby objektu i zahrady se ovšem nezbavíte, naopak.

Vše by mělo fungovat, čas a energii navíc předem musíte věnovat sepsání dobré smlouvy. Připravte se i na to, že určité nepříjemnosti vás můžou potkat s chováním hostů k zařízení.

Chalupaření v Česku vynáší

Rozmyslete si také, jestli povolíte pobyt zvířat a jste ochotni uklízet po případně nezodpovědných hostech. "Pronajímáme několik let přes agenturu kvůli určitým zárukám ve smlouvě. Výhodou je pro nás zabydlená a v sezoně větraná chalupa ve vlhkém místě u rybníka. A samozřejmě finanční zisk, přestože péče o hosty něco stojí. Nevýhodou je pravidelné přebírání objektu každou sobotu, o dlouhodobý pronájem na léto není zájem," komentuje zkušenosti s pronájmem Zuzana Lípová.

"Přestože podle smlouvy mají hosté povinnost uklidit, příliš s jejich zodpovědností nepočítáme. Po každém turnusu raději sama uklízím, luxuji, vytírám podlahy, myji sociální zařízení, občas upatlaná okna, sekáme trávník. Protože nevíme předem, kdo přijede, zvykli jsme si po špatných zkušenostech před příjezdem hostů uklidit vše, co jsme chtěli uchránit před zničením, například zahradní traktor a nářadí. Výjimkou je bazén. Klienti se chtějí koupat v čisté vodě, tudíž během týdne bazén podle instruktáže udržují," dodává Zuzana Lípová.

Ceny pronájmů se pohybují okolo 1 200 korun za objekt/noc, v případě, že nabízíte klasickou chalupu se dvěma ložnicemi, v níž se ubytuje zhruba 8 lidí. Jednoduchá standardně zařízená chata pro 4 až 5 osob může stát od 900 korun/noc, luxusní objekt se saunou, zastřešeným bazénem až desetinásobek. V mezisezoně jsou pobyty o dost levnější.

Když se rozhodnete pro agenturu, pošlete vyplněný dotazník a fotografii objektu, který musí být pojištěn. Následuje prohlídka, přefocení.

S agenturou na jistotu

"Spolupráce s agenturou a využití jejích služeb jsou vhodné pro majitele, kteří nejsou schopni nebo nemají prostě čas vyvinout dostatečnou aktivitu na získání klientely. Po uzavření smlouvy mají povinnost ubytovat hosty, o zaplnění kapacity se stará agentura. V případě fungující spolupráce je plusem zařazení objektu do tištěného katalogu," vysvětluje Marek Meitner z agentury Tourtrend. Některé novinky se podle něj obsadí do týdne, vše záleží na atraktivitě nabídky.

Když se rozhodnete pro agenturu, pošlete vyplněný dotazník a fotografii objektu, který musí být pojištěn. Následuje prohlídka, přefocení. Než jde nemovitost do nabídky, vše se optimalizuje, textově i obrazově. Nabídku lze vylepšit, například seznamem možných aktivit a zajímavostí dané lokality.

"Dlouhodobě nejžádanější jsou týdenní pobyty. Z lokalit jižní Čechy, Morava, populární jsou horské oblasti - Šumava, Krkonoše, Beskydy. O kratší víkendové se klienti zajímají spíš mimo hlavní sezonu. Rostou požadavky na komfort. Posledním trendem jsou moderně vybavené objekty více než chalupy," dodává Marek Meitner.

Chcete-li podnikat bez agentury, nezapomínejte na důležitý první dojem a detaily, tedy čisté ložní prádlo, mycí houbičku a prostředek na nádobí, kvalitní toaletní papír. Pořiďte fotografie odpovídající aktuálnímu stavu. Vyfoťte obytné místnosti, ale i koupelnu, balkon, terasu, zahradu.

Bazén patří k plusům, které většinou zvýší atraktivitu nabízené nemovitosti.

Správně a právně ošetřena

Agentura nabídku dobře zpropaguje a připraví odpovídající nájemní smlouvu. Přesto zkontrolujte podmínky spolupráce, otázky exkluzivity, výše provize, smluvních pokut i možnosti ukončení spolupráce. Vlastní cesta je levnější, sami si vyberete nájemníka, ale musíte vše ošetřit nájemní smlouvu. Když dojde ke sporu, přidělá špatný dokument starosti.

"Na internetu objevíte formuláře, ale zcela bezpečné to není. Kvalita je různá, téměř vždy se jedná o obecný text nereflektující individuální potřeby zainteresovaných stran. Kromě toho je často vypracovaný podle předchozí právní úpravy občanského zákoníku. Je rozumné nechat si připravit na vlastní náklady smlouvu odborníkem nebo ji ukázat osobě s právnickým vzděláním," radí advokát Matěj Smolař z advokátní kanceláře Felix a spol.

Nový občanský zákoník přinesl řadu významných změn v oblasti pronajímání. Na rozdíl od nájmu bytů se krátkodobých nájmů objektů k rekreaci ale příliš nedotkl. "Vlastník chaty či chalupy má proto mnohem větší možnost upravit si podmínky nájemního vztahu tzv. na míru," dodává advokát.