Pronájem bytu: Praha je stále nejžádanější

Najmu menší byt v Praze do deseti tisíc korun, podmínkou dobrý stav a dostupnost do centra. Takových inzerátů je na inzertních serverech i ve specializovaných časopisech nespočet. Přestože je dostupnost hypoték na koupi bytu poměrně snadná, poptávka po pronájmech je stále výrazná. A tomu odpovídají i ceny - v zajímavých lokalitách (kromě Prahy) mírně stoupají.

Aktuální tržní nájmy
ZDE

Byty a domy k pronájmu v Praze - ZDE

Dále čtěte:

Na co si dát pozor při pronájmu bytu - ZDE

Mnozí lidé potřebují dočasně řešit svou bytovou situaci. Kvůli snadnější dostupnosti sáhnou po pronájmu bytu nebo domu raději než po koupi. A nejedná se jen o mladého člověka, který by se rád osamostatnil, nebo o pár, jejž už nebaví bydlet pod jednou střechou s rodiči.

„Velmi často jsou to rodiny s dětmi, které se ještě nerozhodly, zda si koupí, nebo postaví dům. Dále podnikatelé a lidé, kteří přicházejí za prací a jejichž bydlení v pronajatém bytě či domě je dočasné,“ potvrzuje Kateřina Šauerová z Maxima Reality.

„Stejně tak se o pronájem ucházejí i cizinci a manažeři velkých firem, jejichž pobyt má v daném místě dlouhodobější charakter, ale koupi nemovitosti v tuzemsku neplánují či ji zatím jako cizinci ani nemohou uskutečnit.“

Největší zájem je o menší byty
Vyplatí se uložit peníze do bytu a následně ho pronajmout? Řada odborníků se přiklání k tomu, že ano. Avšak záleží na mnoha okolnostech. Především na tom, jak je byt velký, v jakém je stavu, kde se nachází...

„Největší zájem je o malé byty do padesáti čtverečních metrů s nájmem kolem deseti tisíc korun,“ říká Vladimír Veselský z realitní kanceláře Nejlepší bydlení. Výše takového nájmu se týká především Prahy. Tam se cena za čtvereční metr pohybuje od 130 do 215 korun za čtvereční metr.

Pozadu ale nezůstávají ani jiná větší města, jako jsou Brno (106 Kč/m2), Karlovy Vary (114 Kč/m2), Kladno (105 Kč/m2) nebo Hradec Králové (103 Kč/m2). „Poptávka po pronájmech je poměrně vysoká téměř ve všech krajských městech. Je to tím, že se do velkých měst stále stěhují mladí lidé za prací,“ tvrdí Vladimír Veselský.

Cenu však neovlivňuje jen lokalita (i když z větší části ano). Je to také technický stav a vybavení bytu či rodinného domu, velikost, roli hraje, zda jde o byt v cihlovém, nebo panelovém domě (cihlové byty bývají dražší), zda se jedná o dosud neobývaný byt, či rodinný dům, jaká je dostupnost do centra města a občanská vybavenost.

U bytů dále rozhoduje patro, výtah, příslušenství bytu (balkon, terasa, lodžie, sklep), možnost garážového stání. Důležitá je i orientace bytu ke světovým stranám, výhled, zda je tam hluk, nebo naopak klid, jestli je to obytná, nebo průmyslová zóna.

Oblíbené novostavby
Realitní odborníci se shodují, že na trhu s pronájmy nemovitostí výrazně přibývají novostavby. „V současné době se objevuje spousta nových bytů, ale i bytů a domů po kompletní rekonstrukci. To souvisí zejména s výstavbou a dokončováním řady developerských projektů bytových a rodinných domů i obecně s investováním do nemovitostí,“ potvrzuje Kateřina Šauerová.

Přestože se počet nabízených novostaveb zvyšuje, poptávka po nich neklesá. Takové nemovitosti pak mají mnohem větší šanci, že se je podaří v co nejkratším termínu uplatnit na trhu - na rozdíl od starých objektů před rekonstrukcí.

„Byty a domy, kde deset let nebyla provedena žádná stavební úprava či rekonstrukce interiéru, mají daleko menší šanci, že se je podaří dobře a rychle pronajmout,“ dodává Šauerová.

Nejlépe se pronajímají byty v novostavbě.