Vykutálený nájemník poslední tři měsíce elektřinu vůbec neplatil.

Vykutálený nájemník poslední tři měsíce elektřinu vůbec neplatil. | foto: Profimedia.cz

Převedla jsem elektřinu na nájemníka. To byla má největší chyba

  • 178
Malý byt 1 + kk jsem si koupila na hypotéku ještě jako svobodná. Pak jsem se vdala, narodilo se dítě a my se stěhovali. Rozhodla jsem se byt pronajímat, píše o svých zkušenostech čtenářka Katka.

První zkušenost s nájemnicí byla vynikající. Slečna dodržela veškeré podmínky ve smlouvě, platila vždy řádně, v bytě nic nepoškodila. Jakmile se objevil nějaký problém, ihned mě informovala a vše se vyřešilo. Jenže si našla jinou práci a musela se stěhovat.

Může se hodit

Hledáte hezký byt k pronajmutí? Vyberte si ze široké nabídky nájemních bytů na Reality.iDNES.cz.

Realitní makléřka mi našla dalšího nájemníka. Ze začátku jsem z něho měla výborný dojem. Chytrý, bezproblémový a se zajímavým profilem na LinkedInu. Upozornila jsem ho, že je na bytě hypotéka, kterou splácím z jeho nájmu, a pokud by měl nějaké finanční problémy, ať mi dá ihned vědět.

Jsem na rodičovské dovolené, ještě k tomu si přivydělávám a nechci svojí hypotékou manžela obtěžovat.

V únoru přišla od nájemníka výpověď. Psal, že přišel o práci a že si již nájem nemůže dovolit platit. Dalšího zájemce o bydlení jsem ale hledala těžko. Potenciálních nájemníků bylo dost, ale byli samý problém. Byt byl tedy prázdný.

Pošlete svůj příběh

Majitelé a nájemníci. Jak se jim žije?

S nájemníky bývá problém, stejně jako s majitelem nemovitosti. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti a zda jste někdy museli řešit nějaké nepříjemné situace a jak jste se bránili. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout či předejít konfliktům. Těšíme se i na pozitivní příběhy. Příběhy posílejte na e-mail: bydleni@idnes.cz.

Elektřina ale byla stále převedena na nájemce a také mu do schránky přišel dopis od energetické společnosti. Nechtěla jsem cizí poštu otevírat, a tak jsem se ho snažila dohnat. Na nic nereagoval. Dopis jsem otevřela a v něm byla upomínka. Vykutálený nájemník poslední tři měsíce elektřinu vůbec neplatil. V kanceláři společnosti jsem se dozvěděla, že mu posílali již několik upomínek a hrozí, že byt odstřihnou.

Okamžitě jsem chtěla elektřinu přepsat na sebe. Běhala jsem po prvním patře s maličkým dítětem a s nervy na dranc. Musela jsem jako nějaký podvodník dokazovat, že byt je můj a že bývalý nájemce tam již nyní nebydlí, protože dal výpověď a že jde o jeho dluh.

Úřednice mi vysvětlila, že jdu v poslední chvíli, jinak by mi již elektřinu odpojili. Vše se mi podařilo na sebe převést, doložila jsem veškeré dokumenty, vyplnila čestné prohlášení a milému nájemníkovi jsem SMS zprávou popřála hodně štěstí a zdraví.

Velice mě mrzí, že mi nájemník lhal, zvláště potom, co jsme se mu s manželem snažili najít novou práci, bez ohledu na to, ať již v bytě zůstane či nikoliv. Chtěli jsme pouze pomoc člověku v nouzi.

Co hrozí, když se přepíšou služby na nájemníka

Před uzavřením nájemní smlouvy je dobré zvážit, které služby bude nájemci poskytovat pronajímatel a které si bude zajišťovat sám nájemce (uzavře sám smlouvy s příslušnými dodavateli služeb). V nájemní smlouvě je pak potřeba takto služby rozdělit.

Za služby, které bude poskytovat pronajímatel, bude nájemce hradit zálohy, a to pronajímateli. Služby, jejichž dodávku si nájemce zajistí sám, bude hradit nájemce přímo příslušným dodavatelům služeb. Pokud si službu bude zajišťovat sám nájemce, uzavře s příslušným dodavatelem smlouvu. Za plnění závazků a hrazení záloh z této smlouvy pak odpovídá nájemce.

"Nevýhodou ovšem je, že pronajímatel není smluvní stranou tohoto vztahu a že nemá možnost kontrolovat, zda nájemce povinnosti vyplývající ze smlouvy dodržuje. Dodavatel služby by totiž neměl sdělovat informace týkající se třetích osob. Může se tedy stát, že nájemce povinnosti ze smlouvy plnit nebude a poté tedy může dojít v případě elektřiny k odpojení elektroměru," vysvětluje Vladimír Zuzák ze společnosti Home Institute.

Záleží pak na konkrétní smlouvě, zda náklady spojené s opětovným připojením bude hradit ten, kdo odpojení způsobil (nájemce), či ten, kdo žádá o znovupřipojení.

Pokud smlouvu s dodavateli uzavře sám pronajímatel, tak je povinen závazky ze smlouvy plnit on sám, i když mu nájemce zálohy na služby platit nebude. Neplatí-li nájemce pronajímateli nájemné a náklady na služby alespoň za dobu tří měsíců, jde o zvlášť závažné porušení povinností nájemce a pronajímatel má právo vypovědět nájem bez výpovědní doby a požadovat, aby nájemce bez zbytečného odkladu bytu odevzdal.

"Jestliže nájemce nezaplatí dlužné nájemné a zálohy na služby dobrovolně, nezbývá pak pronajímateli nic jiného, než je vymáhat soudní cestou," říká Vladimír Zuzák.

Rovněž v případě, že zálohy na služby hradí dodavatelům pronajímatel, bude nájemci po skončení zúčtovacího období (většinou jednou za rok) zálohy na služby vyúčtovávat.

Vznikne-li na službách nedoplatek a nájemce jej neuhradí dobrovolně, bude jej muset pronajímatel opět vymáhat po nájemci soudní cestou, zatímco v případě, kdy smluvní stranou s dodavatelem bude sám nájemce, bude nedoplatek po nájemci vymáhat dodavatel.

Obě možnosti mají své výhody i nevýhody a záleží vždy na konkrétním pronajímateli, kterou z uvedených variant zvolí.

Přepisujete energie na nájemníka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 čtvrtek 1. května 2014. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1658
ANO
ANO 1153