Investice do mých bytů představují nové podlahy, malování, případně tapetování. Nemá smysl rekonstruovat bytová jádra. | foto: Martin Hušek

Na pronájem bytu se mi ozvalo 70 zájemců. Jsem maximálně spokojený

  • 230
Pronájmu se věnuji již deset let a s nájemníky jsem maximálně spokojený. Vlastním několik bytů a dobře vím, že je nutné zájemce proklepnout již po telefonu, radí čtenář Martin, který každému slušnému nájemci po roce věnuje lahev dobrého vína.

Nedávno jsem hledal nájemce do bytu 1 + 1 v Mladé Boleslavi. Přihlásilo se přes 70 zájemců. Všechny jsem prověřoval po telefonu. Nemusím pak se všemi ztrácet čas při prohlídce bytu. Samozřejmě všichni tvrdili, že jsou vážní zájemci a chtějí byt osobně vidět.

Každého jsem se ptal, zda má pracovní smlouvu na dobu neurčitou, na jak dlouho pronájem plánují, kolik osob by v bytě bydlelo a zda mají dostatek peněz na kauci. Když mým "telefonickým konkurzem na nájemníka" prošli, tak jsme si následně domluvili termín osobního setkání. Z těch sedmdesáti vážných zájemců jsem si vybral pouze tři. 

Zájemce si musí byt zasloužit

Do bytu chodili postupně a každý dostal zásadní otázku: Proč já, jako majitel, bych měl pronajmout byt právě jemu? To byste se divili, co lidé na takovou otázku odpoví. Třeba, že nemají kde bydlet, s takovými je ale problém vždy.

V pronajatých nemovitostech mám nájemce v průměru 2,5 roku, což je velmi slušná doba. Pak si většinou lidé vezmou hypotéku, protože si soužití zkusili nanečisto a klape jim to, nebo se naopak rozejdou. Zaměřuji se většinou na malé byty 1 + 1. V dnešní době má smysl pronajímat jen menší byty do 2 + kk. Větší si lidé již kupují na dlouhodobé bydlení a není tam moc zájem si je pronajímat. 

Může se hodit

Hledáte pronájem bytu? Vyberte si z naší nabídky bytů k pronájmu na Reality.iDNES.cz.

Byty, které nabízím k pronájmu, mají lednici, pračku, pochopitelně sporák. Tudíž jsou ideální pro páry, případně ženy s malým dítětem. Ty jsou většinou čistotnější než samotní muži. V kuchyni je samozřejmě potravinová skříň, linka, stůl a židle. Když pořizuji do bytu nábytek, tak vždy nový. Snažím se, aby prostor působil příjemně, nikoliv lacině.

Investice do mých bytů představují nové podlahy, malování, případně tapetování. Nemá smysl rekonstruovat bytová jádra. Při prodeji by si ho stejně nový majitel předělal sám a mně by se proměna z finančního hlediska nevyplatila. Z toho důvodu nechávám v bytech původní jádra, ale vhodně upravená.

V kuchyni je samozřejmě potravinová skříň, linka, stůl a židle.

V kuchyni je samozřejmě potravinová skříň, linka, stůl a židle.

Chci, aby se moji nájemníci cítili v bytě dobře a snažím se s nimi budovat dlouhodobé vztahy. Vždy o Vánocích či po roce bydlení dostávají lahev dobrého vína.

Po skončení nájmu mají nájemníci povinnost byt předat ve stavu, v jakém ho ode mě převzali s přihlédnutím k běžnému opotřebení.

Byty kontroluji dle potřeby jedenkrát za tři měsíce, někdy i častěji. Podle toho, jaký mám z nájemníka pocit.

Jako u každého oboru, tak i zde platí, že neznalí lidé mají s pronájmem špatné zkušenosti a dají o nich vědět všude, a to velmi hlasitě. Pokud se ale do pronájmu zakousnete, pravidelně se vzděláváte, tak se z vás časem stanou profesionálové. Rychle zjistíte, na co si dát pozor. Takový majitel bytu nemá problém s nevhodnými nájemníky. Oni se totiž prozradí dříve, než podepíší smlouvu.

Pošlete svůj příběh

Majitelé a nájemníci. Jak se jim žije?

S nájemníky bývá problém, stejně jako s majitelem nemovitosti. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti a zda jste někdy museli řešit nějaké nepříjemné situace a jak jste se bránili. Budeme rádi i za případné rady a vaše zkušenosti, jak se vyhnout či předejít konfliktům. Příběhy posílejte na e-mail: bydleni@idnes.cz.

 I já mám samozřejmě jednu špatnou zkušenost. Byt jsem pronajal ženě s dítětem. Od začátku se mi moc nezdála, ale dostal jsem na ni garanci ze strany realitní kanceláře. Tvrdili, že je bezproblémová a v předchozím bytě řádně platila. Dal jsem tedy na jejich doporučení. U předchozího pronajímatele jsem si solidnost nájemnice už nepotvrzoval, což jinak dělám vždy. Situaci jsem podcenil.

Po dvou měsících od uzavření nájemní smlouvy se nájemnice začala zpožďovat s placením. Po půl roce jsem se tedy museli rozloučit. Zůstal mi po ní dluh, ale mnohem důležitější bylo, že byt zůstal v pořádku. Proto stále platí: důvěřuj, ale prověřuj.

Pronájmy i v dnešní době stále dávají smysl, ale jen v některých lokalitách. Nejlépe tam, kde mají lidé jistotu práce a vy máte byt, který vypadá slušně. Není nic horšího než špinavý a neuklizený byt, který dokonce lidé nafotí a umístí na internet. Další chybou je přesvědčení pronajímatele, že musí byt za každou cenu pronajmout. Pak sepíše smlouvu s kýmkoliv, kdo projeví zájem.

Mě musí zájemci vždy přesvědčit, že si byt k pronájmu zaslouží. Nikoliv, že mi dělají službu tím, že se pro byt rozhodli. Při dobrém výběru nájemníka je pronájem činnost s dobrým poměrem cena/výkon. 

Vlastně jsem rád, že mnoho lidí neumí byty pronajímat. Dle mého názoru je nájemné z bytu velká jistota, oproti například investicím do akcií. Při pronájmu totiž máte možnost si nájemníka vybrat a většinu věcí ovlivníte. U investic často jen doufáte, že z toho možná někdy něco bude.