Promlčecí doba na převod je čtyři roky

- Na základě prvních žalob družstev ze strany jejich členů ohledně převodu bytů do osobního vlastnictví se tímto případem zabýval i Nejvyšší soud České republiky. Jeho rozsudek z 22. dubna letošního roku ukončil diskuse, zda se vztahy související s převodem bytu do vlastnictví člena mají posuzovat podle občanského zákoníku, kde je stanovena tříletá promlčecí lhůta, nebo podle zákoníku obchodního, kde je promlčecí doba čtyři roky.

 „Ve sporu o povinnosti družstva převést byt do osobního vlastnictví člena se jedná o spor podle obchodního zákoníku, kde promlčecí lhůta činí čtyři roky,“ říká rozsudek soudu. To znamená, že zákonný nárok na převod bytů platí do konce roku 1999.
Na tom, že zákon číslo 72 z roku 1994 - který ukládá družstvům mimo jiné uzavřít smlouvu o převodu do konce roku 1995, není-li dohodnuto jinak - je nevyhovující, se shoduje většina odbroníků. „Proto byl náš svaz jedním z iniciátorů novely tohoto zákona, kterou již schválila vláda. Parlament by o ní měl jednat v březnu 1999,“ říká Ivan Přikryl, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev. V návrhu novely se mimo jiné uvádí: „Právo na uzavření smlouvy se po dobu pěti let nepromlčí. Promlčecí doba počíná běžet od
1. ledna 1996, popřípadě ode dne, ke kterému bylo uzavření smlouvy dohodnuto.“ Pokud bude tedy novela poslanci přijata, prodlouží se promlčecí lhůta nejméně do 31. prosince 2000. Ještě lépe na tom budou ti, kteří mají uzavřenou nějakou smlouvu. Pětiletá lhůta se pak bude počítat od data uvedeného na této listině. Z hlediska právního je nejprofesionálnější smlouva o smlouvě budoucí. Ale stačí, když bude mít člověk v ruce řádně podepsanou „jinou dohodu“ podle paragrafu 23 tohoto zákona nebo také jednostranné uznání závazku ze strany družstva.