Olivová zelená se objevuje v obývacím pokoji i v chodbě

Olivová zelená se objevuje v obývacím pokoji i v chodbě | foto: Jaroslav Kvíz

Proměna snů krok za krokem: barvy dokážou nahradit i luxusní nábytek

  • 16
Zkazí nebo vylepší náladu, ovlivní pocit tepla či chladu, nahradí nábytek. To vše dokážou barvy. I proto se při rekonstrukci v malém bytě nepoužila pouze bílá, ale naopak i výrazně syté barvy.

Rekonstrukce bytu 2 + 1, která probíhá pod patronací iDNES.cz, se novou výmalbou "překlopila" do druhé poloviny. Z debat o vhodných barevných kombinacích mezi majitelkou a architektkou vzešlo hned několik variant.

Majitelka si přála oranžový nebo meruňkový obývák, architektka Slávka Dušová však měla jinou představu, už s ohledem na bílý nábytek a šedou dlažbu. Ty byly vybrány jako barevný nadčasový základ.

Ačkoliv je v bytě minimum nábytku, přesto působí útulně. Výrazné barvy totiž prostor "zabydlují" a nahrazují tak i nábytek. To bílá barva na stěnách nedokáže. I poměrně světlý odstín béžové-šedé v části chodby pak zdůrazňuje bílé zárubně a dveře, které získávají až luxusní charakter.

Obývací pokoj: oranžová varianta

Architektka a majitelka bytu proto společně navštívily několik studií, která se specializují na bytový textil, pak si na barevných vzornících vyzkoušely různé kombinace. Využívaly také počítačový program Colordesignér.

"Večer jsme si vyměňovaly další a další varianty e-mailem, protože jsme nevybíraly jen barvy, ale také jejich různě syté odstíny," popisuje Lenka spolupráci s designérkou.

Nakonec "postoupily do finále" čtyři návrhy. Možná překvapivě zvítězila verze, z níž Lenka na začátku rozhodně nejásala, spíš se s ní smířila jako s outsiderem do počtu. "Zkoušela jsem si v počítači různé varianty, včetně původní oranžové. A najednou jsem ji už nechtěla," popisuje Lenka.

"Důležité je, aby v interiéru barvy i tvary spolu vzájemně ladily. Pak budou působit harmonicky, bez ohledu na to, co je, nebo není právě módní. Proto jsme s Lenkou zvolily nadčasové barvy, jako jsou bílá a šedá, na nábytek, obklady či dlažbu. Ty by měly vydržet řadu let, neokoukat se. Naopak tam, kde změna není velký problém, jsme si dovolily odvážnější odstíny," vysvětluje architektka Slávka Dušová.

Obývací pokoj: fialová verze

Základ? Kvalitní podklad

Václav Mácha z firmy PPG si musel v rekonstruovaném bytě poradit hned s několika problémy. "Muselo se škrábat, na zdech bylo neuvěřitelně nátěrů. Další problém představovalo obrovské množství děr a nerovností. Třeba firma, která demontovala police upevněné na trny, nechala část hmoždinek i šroubů ve stěně. Po ´zaházení´ zdí bohužel zbytky ve stěnách zůstaly. Ty musí vždycky pryč," upozorňuje Václav Mácha.

V obývacím pokoji zase objevil v rohu, kde se bojovalo s plísněmi, zbytky omyvatelného nátěru. Bezezbytku se jej nepodařilo odstranit, proto se plocha nechala zaschnout a pak přebrousit takzvanou brousící mřížkou.

Po oškrábání se použila hloubková penetrace, nikoli univerzální. "Moc nevěřím tomu podkladu pod štukem, proto jsem potřeboval, aby byl zpevněný," vysvětluje zkušený odborník. Na penetrování doporučuje použít štětku, ne váleček jako u barvy, aby se skutečně dostala do všech pórů.

Po penetraci přišel tmel na vyrovnání nerovností. "Doporučuji nechat jej 24 hodin vyschnout," radí Václav Mácha. Teprve pak se tmel přebrousil a mohlo se začít malovat.

Obývací pokoj: olivová variantaObývací pokoj: cyklámenová verze

Lenka volila ze čtyř variant

Jak na barvy

V malém prostoru je důležitý nejen zvolený odstín, ale také kvalita barvy. Třeba i kvůli tomu, že v úzké předsíni nebo chodbě může dojít častěji ke kontaktu se stěnou. Proto Václav Mácha barvy pečlivě vybíral. Zvolil Primalex Profitech Interier, a to na stěny v obýváku, v chodbě i v ložnici.

"I když se o zeď opřete ve světlém plášti nebo naopak tmavém, nic se nestane. Barva nepouští. Výborně kryje, má sametový hluboký mat, na stěnách proto působí velmi luxusně. Přitom se snadno aplikuje, neloupe se, je omyvatelná a zároveň výborně prostupná pro vodní páry. Proto ji doporučuji i tam, kde jsou hodně náročné podmínky, třeba v kuchyních, koupelnách nebo v chodbách s velkým provozem. Navíc poměr cena – výkon je více než příjemný," tvrdí Václav Mácha.

O Primalexu Profitech se tvrdí, že je to "vlajková loď" výrobce, proto se také prodává pouze ve specializovaných prodejnách.

Hnědé odstíny vyniknou s bukovými policemi a bílým vnitřkem knihovny

Lenka se však bála, že sytou barvu, pokud jí časem omrzí, jen těžko překryje. A bude se muset opět škrábat. "Zaprvé tento materiál minimalizuje nutnost škrábání starých nátěrů v budoucnosti. Zadruhé tento nátěr stačí překrýt jednou vrstvou bílé barvy a pak použít světlý odstín," radí Václav Mácha.

Ovšem pozor, to platí u Primalexu Profitech, který je omyvatelný. "U jiných nátěrů doporučuji nejdříve povrch penetrovat a pak nanést bílou barvou. Poté můžete pokračovat světlou barvou. Na omyvatelné nátěry se ale penetrace již nepoužívá!"

Na strop v obytných místnostech přišel Primalex Bonus. Není zářivě bílý, ale to byl záměr. "Když máte výrazné barvy na stěnách, zářivě bílý strop nepůsobí přirozeně, přechod pro oči není vůbec příjemný," radí Václav Mácha.

Do koupelny na sádrokartonový strop bylo nutné použít Primalex Karton, nátěr s vysokou bělostí a vysokou kryvostí. Ta je v případě zeleného sádrokartonu nutná, materiál musí také výborně propouštět vodní páry.

V koupelně byla použita speciální bezpečnostní zápustná světla (Ravak)

"Sádrokarton má totiž pro malování jednu velkou nevýhodu, nelze na něm jen tak škrábat staré nátěry, hrozí poškození sádrokartonového podkladu. Proto museli výrobci přijít se speciálními nátěry," vysvětluje Václav Mácha.

A jaké největší chyby dělají lidé, kteří si malují sami? "Především podceňují kvalitu podkladu. A pak nečtou návody. Když výrobce doporučuje ředit v poměr 1 : 3, tak je nutné to dodržet. Například je-li přepenetrovaný podklad nebo přeředěný malířský nátěr, mohly by vzniknout šmouhy. Nejhorší je právě kombinace přepenetrovaného podkladu a přeředěného malířského nátěru.

V bytě je dnes kolem 70 zásuvek a vypínačů

5 rad z praxe

- na malování používejte válečky z mikroplyše, ale pokud to jde, vyhněte se teleskopickým, nemáte takový cit v ruce, protože tlačíte na násadu, nikoli na váleček

- štětcerm se malují jen rohy, a to jako první, aby nevznikla místa, kde by barva chyběla

- na penetraci použijte štětku, aby se barva dostala do všech pórů

- pokud používáte omyvatelné barvy, je třeba do 20 minut omýt potřísněný nábytek nebo podlahu, jinak se vám jen těžko podaří je snadno a zcela odstranit

- nejlépe se maluje tehdy, když venku prší nebo je vlhko, barva potřebuje stejnou vlhkost, nevyplácí se spěchat na schnutí barvy

Do knihovny byly použity původní police z obývacího pokoje

Program Colordesignér

K dispozici je v programu Colordesignér 270 exteriérových odstínů a téměř 2 000 interiérových barev ze standardního vzorníků, ale i "mix" produkty.

Jakmile si vyberete jednu základní barvu, automaticky se vám k ní nabídnou tři možnosti na doplnění, buď barvy monochromatické, kontrastní nebo doplňkové.

náklady na malování


Škrábání 13 Kč/m2
Stěrkování 110 Kč/m2
Penetrování 13 Kč/m2
Broušení štuku 6 Kč/m2
Opravy stropů 1 h /180 Kč
Primalex Karton 35 Kč/m2
Primalex PROCOLOR od 32 Kč/m2

U malování je v ceně započítán 2x nátěr. U každého řemeslníka či firmy se ceny mohou lišit.

Použité barvy:

PRIMALEX PPG COLOUR SYSTEM
obývací pokoj: S 2030 G80 Y bledší zelená
kuchyně, stěna se vstupem do obýváku + chodba:S 1002-Y50R béžovo-šedá
stěna "L" koupelna a chodba: S 4040-G80Y tmavší zelená
ložnice: tmavší S 5010-Y70R, ostatní stěny S 2010-Y70R

ARCHITEKTKA

Ing. Slávka Marhavá-Dušová

* 1975

Po absolvování Technické univerzity ve Zvolenu (obor průmyslový design) se zaměřila především na tvorbu designu nábytku a interiérů.

Ve spolupráci s několika firmami navrhla zejména řadu výrobků v oblasti čalouněného nábytku, zařizovacích předmětů do interiéru a bytových doplňků. Její návrhy byly prezentované například na výstavách Meuble Paris, Art and Interior, Mobitex, Nábytok Nitra i jinde.

V současné době se věnuje hlavně zařizování a rekonstrukcím bytových i komerčních interiérů. Žije a pracuje v Praze.

www.designstore.sk

stavební firma

Stavební práce zabezpečila firma Mores, která funguje na tuzemském trhu již 18 let. Vedle novostaveb a rekonstrukcí domů, půdních nástaveb a vestaveb se zaměřuje i na realizace kancelářských prostor, restaurací a hotelových zařízení. Pro své zákazníky dodává také laminované dýhy Oberflex a panely Marotte.