Závěsy, sešité z pruhů modré a bílé látky, ladí se světle šedými stěnami s...

Závěsy, sešité z pruhů modré a bílé látky, ladí se světle šedými stěnami s bílými proužky. Strop je bílý. | foto: Adéla Leinweberová

Každý pořádný dětský pokoj potřebuje místo, kde se lze schovat

Maminku dvou chlapců zařizování domu baví. Starý záchranný kruh, který do dětského pokoje přinesla, rozhodl, že se tu bude bydlet v námořnickém duchu. Návštěva byla fotografována pro časopis Domov.

Místnost pro chlapce je velmi malá, navíc celou jednu stěnu tvoří okno do zahrady. „Aby se tam všechno vešlo, bylo od začátku jasné, že postele budou muset být mimoúrov­ňo­vé, zvlášť když spodní lůžko mělo být aspoň 120 cm široké, to na pohodlné čtení pohádek,“ vysvětluje zadání rodiny designérka Lucie Barešová.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Pod zvýšenou postelí je připravené místo na psací stůl pro dva školáky. To ale uplyne ještě hodně vody, protože chlapci jsou zatím hodně malí. Donedávna spali oba v lož­nici s rodiči, protože jejich budoucí po­koj v pohledném přízemním domě otev­řeném do zahrady čekal na nové zařízení.

Výběr nábytku

Výrazným nábytkovým kusem v pokoji je knihovna, do jejíhož středu umístily designérky originální prvek pokoje: čalouněné hnízdo. I další nábytek tvoří atypy, vyráběl je truhlář, kterého si do­mluvila majitelka. Jde o kom­binaci bílého lamina a masivních nákliž­ků.

„Postele byly původně navrženy z dýhované překližky, přírodní materiál měl co nejvíce připomínat loď. Kvůli ceně se ale nakonec udělal kompro­mis a postele jsou vyrobeny z lamina, jen nákližek je z masivního dřeva,“ vysvětluje Lucie Barešová.

Vysokou postel opatřily bezpečnostní sítí, kotvenou k posteli i stropu litinovými oky. Pří­rodní jutové lano použily designérky i na zábradlí u schůdků a na úchytky nábytku. Lampičku pod patrem lze převěsit nad budoucí psací stůl.

Idea od podlahy

„Barevnou a příběhovou koncepci pokoje jsem postavila na oranžovém záchranném kruhu a oranžové podlaze, která se mi postupem času líbí čím dál víc,“ vysvětluje designérka Halka. Jen na vysvětlenou: jde o kaučuk, který si rodina zvolila do celého domu.

„Závěsy jsou sešívané z pruhů látek, aby vyšly proporce přesně podle mých představ. Navíc tak vzniká detail prošití, a to mám moc ráda,“ líčí další záměr Halka. Pruhy se pak objevují také na kapsářích, kde jsou ještě doplněny o výšivku kotvy.

V této realizaci se značka IKEA objevuje pouze na povlečení a prostěradlech, všechno ostatní jsou atypické výrobky. Jen bedýnky na nástěnné poličky objevila Lucie v pražském zahradnictví Chládek.

„Původně jsem chtěla některé nalakovat a jiné odekorovat pruhy, ale nakonec jsme se s maminkou chlapců shodly, že takhle jednoduše ponechané mají dostačující kouzlo,“ líčí Halka Freidingerová a do­dává, že koberce jsou opět atypické, vy­řezávané z metráže. Už se prý bez nich v žádném dětském pokoji neobejde.

Postel se spodními zásuvkami a postranní zábranou vyrobil na míru truhlář podle návrhu IN2 (stejně jako ostatní nábytek).

„Staršího z kluků Ondru nejdříve rozčílila okénka závěsu v ponorce pod postelí. Způsobují, že je dovnitř vidět a není to tedy úplná schovka. Mně se ale líbilo, že otvory korespondují s kruhy v zábraně větší postele. Navíc jsem nakonec závěs nechala udělat pouze do písmene L, a nikoli do U, jak bylo v návrhu,“ popisuje designérka.

A dodává: „Komplikovaně by se řešil detail styku závěsu s čalouněným hnízdem. Takže byl Ondra opět nesvůj, že se nemůže úplně schovat. Až při poslední návštěvě jsem měla pocit, že je spokojený a už to neřeší. Byla jsem ochotná kruhové otvory v ponorce zašít. Pro tyhle věci mám pochopení...“

Studio In2

Studio založily v r. 2007 Lucie Barešová a Halka Freidingerová, později se připojila Irma Konečná. Studio se věnuje dispozičnímu řešení interiérů, vybavení nábytkem, světly a dekoracemi různého druhu včetně autorských. Výrazně pracuje s celkovou barevností i s dekorem.

Lucie Barešová
Absolventka Stavební fakulty ČVUT v Praze, od roku 1995 se zabývá návrhy interiérů. Zaměřuje se na řešení dispozic a všeho "trojrozměrného" v projektech.

Halka Freidingerová (roz. Maršáková)

Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor malba, a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor textil. Absolvovala stáže ve Finsku, Dánsku a rezidenční pobyt v Mnichově. Za svou diplomovou práci dostala v roce 2004 Cenu rektora.

Od téhož roku se pravidelně prezentuje na pražském Designbloku, od roku 2007 už v rámci Studia In2, kde se soustředí na barevnost interiérů, dekor a dekorace. Její specialitou jsou autorské nástěnné malby a tapety.

Základ pokoje tvoří zvýšená postel s námořnickou sítí. Pod ní je prostor na hraní, krytý závěsem s motivem ponorky (včetně tří okének).

Po rozhrnutí závěsu spatříte atypickou plechovou nástěnku a vpravo pak čalouněné hnízdo zasazené do bílé knihovny.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Na přání majitelů není spuštěna diskuse.