Obývací pokoj s novým jídelním stolem lze konečně opravdu využívat.

Obývací pokoj s novým jídelním stolem lze konečně opravdu využívat. | foto: Archiv majitelky

Byt přeplněný nábytkem a doplňky architektka proměnila za 50 tisíc

  • 41
Najednou je všechno jinak. Moc nábytku, přemíra grafik i doplňků, zato málo světla. Během dvanácti let dokázala majitelka interiér domu zahltit spoustou věcí, které najednou spíš překážely než dělaly radost. Na pomoc si pozvala architektku Petru Vasquez.

Venkovský patrový domek s dispozicí 3+kk, terasou a pěknou vzrostlou zahradou byl postavený před dvanácti lety. Děti už daly přednost vlastnímu bydlení a jezdí k mamince už jen na návštěvu s rodinami. Romana tak v něm zůstala sama.

Prostoru má dostatek, v přízemí je vedle zádveří, vstupní haly a WC i obývací pokoj s kuchyní a jídelním koutem, v patře najdete klidovou zónu, tedy ložnici, pokoj pro hosty, koupelnu a WC. Na půdě je dokonce dost úložného prostoru pro odložené věci či nábytek.

Jenže majitelce, pracovně hodně vytížené, se situace s bydlením časem poněkud vymkla z rukou. Najednou zjistila, že její milované grafiky, plastiky i další umělecké předměty plíživě zaplnily interiér tak, že v něm není skoro k hnutí.

V předsíni nebylo k hnutí a výsledný dojem působil hodně neuspořádaně.

Původní obývací pokoj působil chaoticky a také zbytečně tmavým dojmem. Jídelní stůl se nedal používat, židle byly příliš nízké.

Co teď? Při hledání na internetu objevila designérku Petru Vasquez, absolventku VŠUP v Praze, která nyní spolupracuje s projektem „hezkey“ spojující designéry a architekty s lidmi, kteří si chtějí vybavit interiér, byt, kancelář či obchod. Velmi rychle se domluvily, pro mladou designérku nebyl problém ani nízký finanční limit, který Romana měla, a to 50 tisíc.

Dva roky odhodlávání se

Ke změně se majitelka odhodlávala dlouhé dva roky, viděla, že domek, který si zařizovala sama a postupně jej zaplnila spoustou grafik a keramiky (a přátelé dodávali další a další, protože o její zálibě věděli), přestává „dýchat“.

Fotogalerie

Nekoncepčně umístěné umělecké kousky ani neměly šanci vyniknout, spíš budily dojem chaosu. A někde i překážely. 

Navíc se roky užívání odrazily i na kvalitě materiálů a technickém stavu interiéru, prostě „zahlodal zub času“. Jenže Romana si nevěřila, že vše zvládne naplánovat a vymyslet sama. 

Přála si odlehčit a prosvětlit interiér domu, sjednotit styl v rámci daného rozpočtu, vytvořit útulné a příjemné bydlení. Byla tu i podmínka, kterou většinou architekti nevidí rádi, a to vyhnout se stavebním úpravám, zachovat stávající podlahy a dveře, beze změny měla zůstat i kuchyň. Milované obrazy a plastiky měly dostat naopak dost prostoru.

Původní obývací pokoj - židle byly nízké, takže se stůl nedal používat.

Názor odborníka

„Původní prostor působil chaoticky. Obývací pokoj je špatně dispozičně vyřešený, což malému domku ubírá na komfortu. Byl přeplněn masivním, částečně starožitným tmavým nábytkem a doslova zahlcený předměty a dekoracemi,“ popisuje výchozí situaci Petra Vasquez.

Nábytek neplnil ani svoji funkci: v předsíni neposkytoval potřebný úložný prostor na kabáty a obuv, otevřené skříně a police jsou pro tyto účely nevyhovující. Nábytek byl zakoupený na přechodnou dobu, jako rychlé řešení, ale jako všechna provizoria zůstal trvale.

V obývacím pokoji nefungoval ani jídelní stůl. Byl sice rozkládací, ale příliš vysoký oproti nízkým těžkým židlím. Majitelka jej tak vůbec nevyužívala, stolovala u barového stolku, který je součástí kuchyňské linky. Pohovka byla špatně umístěna, pro návštěvy nestačila.

„Dva historické příborníky v obývacím pokoji představovaly sice na pohled krásné kusy nábytku, ovšem do daného prostoru byly příliš mohutné, limitovaly možnosti umístění i velikosti dalšího nábytku, nebylo možné do nich uložit potřebné věci,“ popisuje stav interiéru Petra Vasquez.

Schodiště po proměně

„Celkově byl interiér zbytečně tmavý a na malý prostor také příliš kontrastní, bílá podlaha s tmavě zelenou stěnou a tmavým nábytkem si vzájemně nemohou rozumět,“ říká Petra Vasquez.

Věcí se musí člověk umět zbavit

Romana nakonec přistoupila na Petřina doporučení, byť s těžkým srdcem. Historický nábytek z obývacího pokoje darovala přátelům do většího domu, poškozený nábytek z předsíně vyhodila.

„Vytřídily jsme s Petrou dekorace a obrazy, vybraly jen ty pěkné a zajímavé, nové dekorace nebylo třeba pořizovat, v domku jich byl k výběru dostatek,“ usmívá se Romana. Větší keramické kousky určené do exteriéru se konečně umístily na terasu a do zahrady, kam byly i určeny.

Otočením dispozice obývacího pokoje vznikl prostorný kout pro umístění rohové sedačky a stolku. Jídelní stůl se od okna přesunul ke stěně proti vstupu do obývacího pokoje, kde spolu s velkou grafikou tvoří pěknou ucelenou kompozici. Nová výmalba v několika neutrálních odstínech (smetanová, latté, taupe, šedá) byla pečlivě sladěna s novým nábytkem.

Konferenční stolek se skleněnou desku materiálově ladí s novým jídelním stolem.

Jak ušetřit

Aby se podařilo dodržet finanční rozpočet, bylo nutné postupovat i méně obvyklými cestami. Například některé kusy nábytku majitelka na doporučení a podle výběru architektky zakoupila na aukcích, což bylo časově náročnější, ovšem tento postup pomohl ušetřit chybějící finanční prostředky.

Realizace proměny interiéru probíhala z velké části svépomocí, pomohli zruční členové rodiny. Proto se podařilo stanovený rozpočet dodržet. I díky tomu, že se nábytek pořizoval pečlivě a s ohledem na finanční rozpočet.

„Třeba rohovou vitrínu do obývacího pokoje jsme dlouho hledali, nakonec se tento kus nábytku podařilo sehnat v bazaru v blízkém městě. Po malé opravě do interiéru perfektně sedl,“ popisuje Romana strasti s hledáním vhodného nábytku.

Protože má velmi ráda kovaný nábytek, byly jako tmavý akcent ve světlém interiéru zvoleny solitérní prvky z kovu. Do obývacího pokoje vybrala architektka nová svítidla v kombinaci textilního stínidla v krémovém odstínu a tmavého kovu (EGLO, kolekce Tosca), která nejsou v prostoru přehnaně dominantní, ale s ostatními prvky harmonicky ladí.

Zádveří po proměně

V předsíni a hale zůstala původní svítidla, která do celkově světle řešeného interiéru vnáší jemný a dekorativní akcent, svítidla doplnil kovaný věšák v zádveří v podobném stylu.

Majitelka hodně ocenila, že Petra do nového interiéru přirozeně začlenila i původní dřevěný obklad stěn v mátovém odstínu v předsíni a obklad z šedého štípaného kamene v hale. Grafiky, plastiky a další drobné dekorace byly promyšleně umístěny a vytváří sladěné kompozice.

Rozkládací sedačku s úložným prostorem pořídila Romana po delším hledání jako výprodejový kus z expozice, byla bez poškození a za hodně příznivou cenu. Je rohová, tudíž v případě návštěvy poskytne dostatek míst k sezení, povrch eco kůže s protišpinivou úpravou nechává majitelku klidnou i při návštěvě neposedných vnoučat.

Na základě návrhu, časových i finančních možností majitelky probíhala realizace postupně, během čtyř měsíců se dokončilo přízemí (zádveří, hala, schodiště, obývací pokoj s jídelním koutem), pokoje v patře přijdou na řadu příští rok.

Jídelní stůl je konečně funkční, spolu s velkou grafikou tvoří pěknou ucelenou kompozici.

Konečný výsledek

V zádveří se stal základem stávající obklad a dlažba, které doplnil nábytek z IKEA (kolekce Hemnes), svislé rýhování koresponduje s vertikální orientací obkladu. Malou lavičku vyrobenou na míru a botníky ze světlého plastu (IKEA) příležitostně využívají při návštěvách vnoučata.

V hale a na schodišti sjednotila interiér bílá a světle šedá výmalba, zachovaná zůstala dlažba a obklad ze štípaného kamene. Tento svěží a čistý základ proteplují detaily z masivního dřeva a zeleň rostlin.

V obývacím pokoji se pomocí světlých teplých barev (odstíny latté, capuccino) interiér maximálně prosvětlil, tmavé linie kovaného nábytku do prostoru vnášejí eleganci. Je znát, že dům obývá žena. Na světlé stěně vyniknou velké tmavé grafiky a obrazy, ke kterým má majitelka silný osobní vztah. Jídelní stůl byl zakoupený také v IKEA, pro krátkodobé sezení dostačuje, pohodlné sezení pak nabízí komfortní sedačka s nastavitelnými opěráky a područkami.

Designérka z internetu se vyplatila. Postup návrhu interiéru je přitom podobný jako ten „tradiční“: klient se seznámí s designérem, vysvětlí mu své představy, designér přichází s návrhem, výkresy a 3D vizualizací, dolaďují se detaily, probíhá volba dodavatelských firem…

To vše s jedním rozdílem: veškerá komunikace se odehrává prostřednictvím internetu, případně telefonu. Díky tomu nezáleží na tom, kde se byt či dům nacházejí a zda jsou je pro designéra snadno dostupné.

Co je „Hezkey.cz“

„Bavte se vybavováním!“ Tak zní motto nového internetového projektu Hezkey. Ten umožňuje svým zákazníkům navrhnout si zařízení bytu ve spolupráci se zkušenými designéry snadno z pohodlí domova.

Vše lze vyřídit prostřednictvím internetových stránek.

„Jak si funkčně a hezky vybavit interiér mě pálilo od chvíle, co jsem vstoupil do svého nového bytu,“ říká zakladatel společnosti Pavel Mrázek, který s novým nápadem uspěl i v soutěži Rozjezdy roku.

Hezkey není interiérové studio, ale unikátní forma zprostředkovatelství. Jde o internetovou službu spojující designéry a architekty s lidmi, kteří si chtějí vybavit interiér.

Klient ušetří čas, peníze (cena za návrh je pevně daná) a navíc Hezkey umí sehnat vybavení ze výhodnější ceny.