Světelné LED pásky pod pracovní deskou kuchyňské linky slouží jako pohotovostní

Světelné LED pásky pod pracovní deskou kuchyňské linky slouží jako pohotovostní večerní nasvícení kuchyně. | foto: Časopis Bydlení

Pánská proměna bytu z Ostravy: málo barev, zato hodně černého kamene

  • 15
Ve většině proměn sehrává roli žena, tedy jemné barvy a dekorace. Mladý majitel bytu z Ostravy se pustil do změn s kamarádem-architektem. A protože se přítelkyně nastěhovala do bytu až časem, nese interiér výrazně "pánský" rukopis. Návštěva byla fotografována pro časopis Bydlení.

Petr se rozhodl ke koupi vlastního bytu i kvůli stavu pronajímaného bytu a výši nájmu. Čas nazrál. Přálo mu štěstí. Když objevil starší byt splňující většinu požadavků a k tomu v lokalitě, kde vyrůstal, neváhal.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení.

Se změnou dispozice a stavebními úpravami mu pomohl kamarád a architekt Daniel Hladký. Ze začátku se zdálo nemožné vměstnat do půdorysu bytu chtěnou dispozici 3 + kk. Všechny varianty vedly ke dvěma větším pokojům a kuchyni.

Odhodlání najít řešení se vyplatilo a nakonec se podařilo nemožné. Poradit si s nosnou vnitřní konstrukcí domu bylo proti tomu drobným úkolem. Sloup se uzavřel za dvířka vestavné skříně za pohovkou, průvlak je schovaný sníženým podhledem v obývací části.

Do návrhu a výběru interiérového vybavení se Petr už pustil odvážně sám. V bytě bydlí s přítelkyní tři čtvrtě roku a už stihli doladit téměř všechny maličkosti.

Nevšední nová dispozice

Vybourání nenosných dělicích příček umožnilo změnu nevyhovující dispozice. Byt se stal jednou otevřenou plochou, žádná místnost nebyla daná. Naskytl se prostor pro zcela nové rozložení místností a jejich návaznosti.

Prosklená stěna vpouští do obytné části dostatečné množství denního světla.

Výhoda, ale i výzva zároveň. Petr navrženou dispozici doladil s architektem. Upřesnily se rozměry a technické detaily. Výsledkem je funkční dispozice, kde na sebe vše logicky navazuje. Do bytu se vstupuje přes menší, ale prakticky vymyšlené zádveří, kde jsou umístěné velké vestavné skříně.

Ze zádveří se překvapivě dostanete přímo do hlavního obytného prostoru. Toto řešení nabízí hned několik výhod.

Protože se z obytného prostoru vstupuje do ložnice i do pracovny, lze jej právem nazvat komunikačním uzlem a srdcem celého bytu.

Absence chodeb dovolila využít veškeré metry čtvereční na plochu pokojů. Obývací část je atypicky uprostřed dispozice, ale nedostatkem světla netrpí. Světlo sem proniká z okna v kuchyňské části a z pracovny prosklenou příčkou. Prosvětlení je umocněno odrazem od zrcadlové stěny naproti oknům.

"Dispozice by měla být řešená podle funkce, významu a s důrazem na detail. Vždy je důležité postupovat od celku k jednotlivostem," říká architekt Daniel Hladký.

Nedostatek místa v koupelně řeší umístění sušičky nad pračku. Z estetického důvodu jsou oba spotřebiče ukryty za dvířky skříně.

Jednou z výhod nové dispozice je okno v koupelně, které zajišťuje dostatek denního světla a možnost přirozeného větrání.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 2/2014.