Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proměna bytu 2+kk. Tříčlenná rodina se spaní v obýváku nevyhne

  9:00aktualizováno  9:00
V jedné místnosti dětský pokoj, druhá má spojovat funkci kuchyně, obývacího prostoru, ložnice a pokoje pro hosty. Tak si svoje nové bydlení představuje Aleš z Prahy, příjmení si nepřál zveřejnit.

Proměna bytu - Pohled do obývací části s jídelním stolem. | foto: vizualizace Kateřina Mlejnková

Aleš koupil byt 2+kk v Poděbradech, zatím ho využívá hlavně o víkendech, ale časem se do něj společně s rodinou hodlá natrvalo přestěhovat. "Je tam lepší životní prostředí, čistší ovzduší. Syn i já máme alergii," vysvětluje mladý muž.

Ze serveru iDNES.cz znal návrhy bytové designérky Kateřiny Mlejnkové, která zde pravidelně zdarma radí čtenářům s tím, jak vyřešit rekonstrukci nebo zařízení nového bytu. "Její návrhy považuji za velmi inspirativní, zvláště u menších bytů, kde je třeba šetřit s každým centimetrem," hodnotí Aleš. Obrátil se proto na redakci MF DNES s prosbou, aby i jemu designérka pomohla.

 
Půdorys bytu.


Místo dřeva levnější lamino
Byt se nachází v pátém podlaží novostavby, je poměrně světlý, orientovaný na jihovýchod. Jsou zde již hotové plovoucí podlahy s povrchem z lamina v barvě buku stejně jako dveře a obložkové zárubně. Koupelna a toaleta jsou již plně zařízeny.

Aleš požádal o návrh zařízení dvou pokojů, předsíně a komory. Představoval si nábytek z masivního dřeva, nejlépe buku, aby se hodil k barvě dveří, zárubní a podlahy.

V tom mu designérka vyhověla, ale jen částečně - nábytek navrhla z dřevotřísky s povrchem z lamina, které imituje dřevo, a v případě jídelního stolu a židlí dřevěné dýhy.

Proměna bytu

"Efekt je téměř totožný, laik rozdíl nepozná. Pokud by vše mělo být v masivu, majitel by byl omezen výběrem, protože každá dřevina se nehodí na každý typ nábytku. A také by vše bylo minimálně dvakrát tak drahé," vysvětluje Kateřina Mlejnková.

Světlé dřevo doplnila bílými lakovanými skříňkami a policemi. "Kombinace dřeva a bílého laku nábytek oživí a zajistí, aby nepůsobil těžce a příliš obyčejně," říká návrhářka.

Do kontrastu k tomu přidala zemité barvy - odstíny hnědočervené, které použila na stěny ve větší místnosti a na čalouněné doplňky. Veškeré zařízení se snažila navrhnout tak, aby vyhovovalo jak občasnému rekreačnímu pobytu, tak pozdějšímu trvalému bydlení.

Proměna bytu

Zvýšená postel by rozbila prostor
Ve větší místnosti si Aleš přál oddělit kuchyňský kout od obývací části nižší skříní s pracovní deskou s úložným prostorem. Spaní si představoval vyvýšené asi půl metru nad zemí, aby tak získal pod postelí úložný prostor.

"Dále v obýváku předpokládám rozkládací sedačku pro tři osoby, aby zde mohlo případně přespat více lidí," napsal v požadavku. Řešení této místnosti, která spojuje několik funkcí, dalo designérce nejvíce zabrat.

Vycházela z již daného umístění kuchyňské linky, kterou záměrně nezvětšovala. Vešla se potravinová skříň, vestavná chladnička, myčka a kuchyňské úložné prostory.

Proměna bytu

"Cílem bylo také nepoužívat klasické technické vymoženosti a efektní kuchyňské materiály, aby kuchyně nebyla příliš výrazná, ale spíše splynula s útulným vybavením bytu," vysvětluje Mlejnková barevné pojetí kuchyně. Proto i veškeré technické vybavení zvolila jako vestavné.

Hned ke kuchyňské lince umístila jídelní stůl, aby prostor vaření a stolování zůstal uzavřen v první třetině místnosti. Podle přání čtenáře kuchyni oddělila od obytné části pultem, který obsahuje úložné prostory jak pro kuchyni, tak z druhé strany pro odpočivnou část.

Z druhé strany pultu navrhla namísto požadovaného vyvýšeného spaní klasickou, spíše menší dvoulůžkovou postel s úložným prostorem vespod. "Rozhodly dvě věci: zajištění kvality spánku a estetické hodnoty, aby pokoj nevypadal jako skladiště nábytku s vysokou postelí. Roli hraje i poměrně nízký strop. Zvýšená postel by rozdělila již tak dost malou místnost na oddělené koutky, kde by se nedalo dýchat," vysvětluje Mlejnková. Alešovi to nevadí: "Zvýšené spaní nás zaujalo v jiných návrzích, ale nebyli jsme si jisti, zda to bude v našem případě vhodné. Pořídíme si tedy normální postel."

Proměna bytu

Do zbytku místnosti se vešla už jen rozkládací pohovka pro dva a rohová sestava s úložným prostorem pro umístění televizoru a dalších předmětů a úzká sestava při stěně vedle pohovky.

"Umístění pohovky vychází z toho, že se musí počítat s prostorem pro její rozložení a rovněž s prostorem pro vysunutí zásuvek pod postelí," popisuje návrhářka. Navrhuje pohovku doplnit menším konferenčním stolkem, který by se dal snadno posouvat.

Podle Kateřiny Mlejnkové by především zařízení této místnosti nemělo být vyřešeno svozem nábytku ze všech možných obchodů a toho, co nyní majitelé bytu mají.

"Pro výsledný komfort, praktičnost a estetické řešení celé místnosti bych doporučila kvalitní zakázkovou výrobu a vybavení na míru," radí designérka.

Proměna bytu


Dispozice: 2+kk

Podlahová plocha: 52 m2

Obývací pokoj s kuchyní: 3,6 x 6,6 m

Dětský pokoj: 3,5 x 4,6 m

Předsíň: delší strany 2,2 x 2,9 m

Šatna: 2,8 x 1,1 m

Koupelna: 2 x 2 m

WC: 1,4 x 0,9 m


Dětský nábytek raději nadčasový
Na druhý pokoj měl Aleš jediný požadavek - aby byl zařízen jako dětský. "Plánujeme dvě děti a rádi bychom, aby měly svůj vlastní pokoj. Možná se v budoucnu přestěhujeme do většího bytu, pak si pořídíme více soukromí," vysvětluje.

Kateřina Mlejnková zvolila veselejší barvy, nábytek je bez výzdob a barevných kombinací. "Jednodušší, decentní nábytek je nadčasový, může v budoucnu sloužit jako studentský bez jakýchkoliv úprav," uvažuje Mlejnková.

Oživení zajistí barevné koberce, stěny, tapety a obrázky na zdech stejně jako hračky a nádoby na jejich uchovávání. "Pokoj jsem navrhla tak, aby vyhovoval jednomu dítěti. Není však zaplněn nábytkem a je zde prostor pro případné změny, aby se sem mohly vejít i dvě děti," říká návrhářka.

Proměna bytu

V předsíni by chtěli majitelé bytu najít co nejvíce místa pro úložné prostory. Za vchodovými dveřmi vlevo si Aleš představuje otevřenou policovou skříň, která by sloužila jako knihovna nebo součást šatníku.

Hlavním prostorem k ukládání šatů by měla podle jeho přestav být úzká komora, která k předsíni přiléhá. Strop v předsíni a také na toaletě by chtěl mladý muž snížit podhledem, kam by šlo také ukládat věci.

Botník bude uzamykatelný před vchodovými dveřmi, kde je velký prostor. "Nedávno jsem četl v rubrice Zdraví na iDNES.cz o tom, že některé zažité zvyky, jako třeba umístění botníku v předsíni, neprospívají našemu zdraví. Do bytu se dostávají nečistoty z podrážky bot a pyly, které se pak šíří v bytě," vysvětluje Aleš.

Proměna bytu

Designérka se snažila předsíň maximálně využít k ukládání věcí, ale tak, aby ji příliš nezastavěla nábytkem, který by překážel v pohybu. Místo podhledů navrhla jen podélné závěsné skříňky do rohu pod strop: "Podhled by znamenal snižování stropu, což bych v tak malé místnosti nedoporučovala."

Do předsíně dále umístila police pro uložení spíše sezonních věcí, věšák, sedátko a zrcadlo. Přidala i menší botníkovou skříňku jako doplněk k botníku na chodbě.

"Šatna je v místnosti, jež byla navržena jako komora, a tak nebylo možno použít regály standardních rozměrů pro šatstvo, protože by nezbyl dostatečný průchod," popisuje designérka Mlejnková.

Hloubku polic tedy navrhla jen 34,5 centimetru, což bylo maximum, aby to stačilo k uložení šatů a zároveň se dalo v šatně pohybovat. U protější dlouhé zdi je úzká police s věšákem, v čele místnosti je zrcadlo. Vše navrhla v barvě slonové kosti.

Proměna bytu

Komfortnější život by byl ve větším bytě
Aleš plánuje byt zařizovat postupně, během několika měsíců. Protože chce byt užívat k rekreaci co nejdříve, dočasně ho vybaví starým nábytkem, který zbyl po někdejší rekonstrukci jeho pražského bytu. Ten postupně vymění za nový, především dělaný na míru.

Chce přitom co nejvíce postupovat podle návrhu, pokud to dovolí finance. "Některé věci si zhotovíme svépomocí, jiné zadáme firmě. Nábytek na míru necháme vyhotovit u našeho známého truhláře," plánuje mladý muž. "Ale možná že některé prvky bude jednodušší koupit a pokusit se je sladit s návrhem," dodává.

Proměna bytu

A jak řešení bytu hodnotí Kateřina Mlejnková?

Postupovala sice podle zadání, ale směstnání spaní, vaření a společenského dění v bytě do jednoho prostoru jí nepřipadá příliš vhodné.

"Takovéto řešení, a to především u trvalého bydlení, není dobré a nese s sebou řadu omezení. Především kvalita spánku ovlivňuje řadu věcí v našem životě, a pokud není dostatečně zajištěn komfort pro spánek, jistě se to v budoucnu někde projeví," myslí si designérka.

Problém podle ní vychází z počtu lidí, který se má do bytu vejít. "Byty architekt navrhuje pro určitý počet osob, což určí jejich velikost. V tomto případě je čtenářův byt dimenzován maximálně pro dvě osoby, a pokud jich zde bude trvale bydlet více, snižuje se kvalita a komfort bydlení," vysvětluje Mlejnková. Aleš a jeho rodina by si proto měli pořídit větší byt.

Odhadovaný rozpočet

Nábytek šatna ........... 10 000 Kč

Nábytek do předsíně ........... 18 000 Kč

Nábytek do dětského pokoje ....................... 45 000 Kč

Kuchyňská linka (fólie, bez spotřebičů) ......... 48 000 Kč

Jídelní stůl, židle a dělící skříň ........................... 36 000 Kč

Nábytek do obýváku + postel a pohovka ..... 55 000 Kč

Celkem .................... 212 000 Kč


Poradce MF DNES

Jak to vidí architekt Patrik Tichý

Návrhářka si v rámci požadavků s prostorem poradila relativně dobře, dispoziční řešení je v pořádku. Ovšem právě striktní splnění požadavků je paradoxně ke škodě. Prostoru by podle mého názoru slušela o něco větší kreativita a lehkost. Použité barvy a materiály plně respektují zadání, prostor je tedy dokonale dřevěný, a proto relativně mdlý. Z mého pohledu je to prostor účelný, avšak příliš všední.

Příští týden, 9. května, vám představíme úpravu dalšího bytu, který si k proměně vybrala interiérová návrhářka Kateřina Mlejnková.

Připravili jsme pro vás poradnu - Proměna bytů.
Na e-mail nebo na adresu iDNES.cz - Bydlení, Karla Engliše 519/11, 150 00, Praha 5 - Smíchov můžete posílat plánky svých bytů či pouze jednotlivých pokojů (pokud budete chtít například poradit jen s obývacím pokojem či koupelnou), které se chystáte nově zařídit, fotografie původního stavu bytu a své požadavky na změnu, finanční možnosti apod.

Vždy jednou týdně představíme vybraný byt zároveň s návrhem architekta nebo bytového designéra na změnu podle přání čtenáře. V článku o proměně se dozvíte i zajímavé informace a rady o zařizování bytu, přiložena bude rovněž vizualizace bytu.

Proměny bytů - Všechny články zde

Autoři:
Nejčtenější

Bill věří, že se mu podaří všechny knihy přestěhovat a k prodeji nabídne pouze...
Dům pro vášnivé čtenáře je na prodej s knihovnou pro 10 tisíc svazků

Jane a Bill Moyleovi shromáždili během svého života velké množství knih. Jejich dům nedaleko anglického města Kington se postupně zaplnil deseti tisíci svazky....  celý článek

Velký jídelní stůl (2,4 x 1,2 m) na kovové podnoži zhotovený z travertinu...
Srdcem rodinného domu v jižních Čechách je bazén. Děti si jej užívají

Se založením nové rodiny začal Dušan pomýšlet také na nový dům. Se ženou se rozhodli usadit na vesnici na jihu Čech, kde vyrůstal. V těsném sousedství rodičů...  celý článek

Kuchyňskou linku designérky zredukovaly pouze na spodní skříňky. Je zde plně...
Jak se staví sen pro ženu, které zůstal jen vybydlený byt

V Otvovicích všichni znají nejen Lucii Bílou, ale také nemocnou Zdeňku. Roztroušená skleróza ji trápí už skoro dvacet let a invalidní důchod není právě zdrojem...  celý článek

Z visuté terasy je nádherný výhled na řeku a okolí.
Mají visutou terasu a kamenné schody. Ty zničily záda i kamarádům

Na stavbě domu se často podílí celá rodina i spousta přátel, jsou však okamžiky, kdy se bez této pomoci neobejde ani zdánlivě jednoduchá stavba terasy. To je i...  celý článek

Návštěvy nejvíce obdivují velkolepé prostory, původní nábytek a výzdobu.
Sedmipokojová rezidence pražských primátorů je od roku 1928 v knihovně

S významnou státní funkcí se pojí i důstojné bydlení. Prezident se nastěhoval do Lumbeho vily, premiér využívá Kramářovu vilu, primátorka hlavního města má k...  celý článek

Další z rubriky

Výklopné lůžko nabízí i čalouněné čelo. Jídelní stůl je ukrytý v zásuvce...
Nápady do malých bytů: postele mizí ve stěnách stejně jako stoly

Malé byty nejsou výsadou pouze českých či moravských sídlišť. Jsou všude ve světě, Itálii nevyjímaje. Tady ovšem mají jednu velkou výhodu: najdete zde docela...  celý článek

Developerský projekt Luka Living určený k nájemnímu bydlení (stav v lednu 2017)
České nájemní bydlení. Výstava ukazuje, že se s vaničkou vylilo i dítě

Různé podoby nájemního bydlení v Česku, ale především zahraniční inspirace v této oblasti architektury ukáže výstava v Galerii Jaroslava Fragnera. Potrvá do...  celý článek

Pohled na impozantní rezidenci vybavenou veškerým dostupným luxusem
Dům za 100 milionů dolarů je plný zlata, od aut až po šampaňské

Rezidence Opus v Beverly Hills v Los Angeles je k mání za „pouhých“ 100 milionů dolarů. Majitel, Nile Niami, si jej nechal navrhnout od architekta Paula...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.