Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proměna bytu 1+1 v dvoupodlažní rezidenci

  1:00
Z mládeneckého interiéru 1+1 ve starém domě vznikl dvoupodlažní byt o 100 metrech čtverečních se dvěma koupelnami. Že něco takového není možné? Ale klidně, když jsou vysoké stropy, stačí přece jen postavit schody a přidat půdu.
Stará spíž dostala prosklené dveře a rázem se proměnila na moderní kus nábytku

Stará spíž dostala prosklené dveře a rázem se proměnila na moderní kus nábytku | foto: Jaroslav Kvíz

Starý dům z roku 1890 stojí pevně opřený ve stráni jako vzdorovitá hráz nepřízni osudu i přírody. Se zatvrzelostí starého a ošlehaného námořníka se postavil i povodním před několika lety.

Ačkoliv voda z nedaleké řeky vystoupala až do úrovně prvního patra, s fortelně postavenou stavbou nepohnula. Ta se jí vysmála. Ale všechno zlé pro něco dobré - po záplavách se zrekonstruovala zadní část domu na mládenecké 1+1. Původně bytový dům totiž řadu let sloužil jen pro kanceláře. Vnuk původních majitelů mu tak opět vdechl život.

Dvoupodlažní byt z 1+1

Všechno už tu bylo
Ke kuchyni a obytné ložnici, které se staly základem bytu, přibyla moderní pánská koupelna se sprchovým koutem v elegantním šedém provedení z velkoformátových italských obkladů.

Stará dřevěná veranda s úžasným výhledem do zahrady se opravila a zvětšila. Vznikl tak obývací pokoj, v němž díky zasklení bylo možné trávit příjemné chvíle takřka po celý rok.

Starý dům měl radost. Do jeho zdí nevtrhlo nic, co by ho rušilo. Zachovalé kusy nábytku, jež zůstávaly v domě ladem, se postupně opravovaly a vracely k původnímu určení - třeba kredenc se šikovnými detaily a dokonalým využitím prostoru.

Jen k ní přibyl ostrůvkový pracovní stolek s pracovní deskou z jilmového dřeva a skříňka pod dřez vyrobená v podobném stylu jako původní kuchyňský nábytek. Ne vždy se trvalo na původní podobě - například plná dvířka vestavěné spížky se proměnila na prosklená - a rázem tu byl supermoderní prvek.

"Proč pořizovat něco nového, když to jiní vymysleli nebo vyrobili za nás?" říká s přesvědčením majitel, který ctí kvalitní řemeslo a miluje masivní dřevo. Vyměnit stará dřevěná okna za plastová by proto nenechal ani omylem, byť oprava byla zdlouhavá a pracná, totéž platilo o podlaze.

Dvoupodlažní byt z 1+1

Život jde dál
Jenže co stačí jednomu, dvěma už bývá občas malé. S partnerkou a hlavně s očekávaným příchodem potomka nezbylo než přemýšlet o dalších krocích. Do stran expandovat nešlo, zbývala půda.

"Požadavek byl získat za dostupné peníze další obytný prostor, který bude ale respektovat charakter celého domu," vysvětluje designér Michal Peřina z firmy Lugi, který při navrhování nemohl přehlédnout blízkost řeky.

Proto jeho půda připomíná tak trochu loď v přístavu - při otevření dveří vidíte celou půdu jako palubu lodi, kulatá okénka ve dveřích evokují lodní kajutu, trámy zase ráhnoví. Dokonce i zavěšená hamaka (houpací síť) připomíná lůžka námořníků.

Prosklením štítu získala půda světlo a její majitelé neuvěřitelný výhled do zahrady - jako z přední paluby lodi. Aby neunikalo teplo ven z půdy na schodiště a verandu, která se příliš nevytápí, byla tu postavena prosklená stěna se skleněnými dveřmi v kovovém rámu, aby zůstal výhled do zahrady zachován. Radiátor visící nad schodištěm na zdi brání rosení skel.

Dvoupodlažní byt z 1+1

Designér důsledně hledal jednoduché přírodní materiály, které by ladily se starým domem i zadáním. To bylo totiž na dnešní dobu velmi neobvyklé: "Byli jsme v Chamomix. Pršelo už několik dní a náš výstup na Mont Blanc, nejvyšší horu Evropy, se stále odkládal. Penziony byly obsazené, našli jsme si proto ubytování ve starém stavení. Dole bydleli domácí, nám pronajali půdu. Všechno tam bylo strašně jednoduché, schody za ta léta ošlapané, dřevěná podlaha 'vykartáčovaná' od častého mytí, mělo to nádech vzpomínek z dětství, kdy se na půdách skrývala spousta pokladů. Ráno nás probudilo slunce, na dvorku kvetly kytky a z mraků vykukoval Mont Blanc. Když jsme se pustili do úvah o rekonstrukci půdy, chtěl jsem, aby i na té naší byla podobná atmosféra. Až se děti jednou odstěhují, aby jim zůstal v paměti prostor s vůní dřeva, hrou světel, byť by to byla úplně obyčejná půda s trámy. A hlavně pocit, že se mají vždycky možnost do ní vrátit," vysvětluje majitel svou představu.

Její realizace v době, kdy rekonstrukcím vládne sádrokarton a spousta nových technických materiálů, tak jednoduchá nebyla. "Zvolil jsem proto minimální členění dispozice a na podhledy pouze MDF desky kladené na pero a drážku rovnou na trámy. Pod nimi je samozřejmě izolace, vzduchová mezera, parotěsná fólie a nad ní krytina," popisuje Michal Peřina.

Největší práci představovalo očištění trámů. Použila se rotační bruska, poté se nanesla bezbarvá lazur Herbol. Stěny - včetně obezdění vany - tvoří cementová stěrka.
Smrkové palubky doplnily sisalové čtverce (nejdražší použitá podlahová krytina na půdě, zato takřka nezničitelná), do dětského pokoje byl zvolen koberec s teflonovou úpravou, který se snadno udržuje, a navíc je i pro "lezouny" příjemný.

Dvoupodlažní byt z 1+1

Díky použitým materiálům se zhruba 100 metrů čtverečních (vnitřní šířka místností je pět metrů, ložnice má délku 6,6 metru, pracovna 4 metry, koupelna 4,5 metru a dětský pokoj 6,2 metru) pořídilo za velmi přijatelnou cenu.

Nábytek tvoří především policové i uzavřené skříňky vyrobené na míru podél stěn, kde je nízká podchodná výška a prostor by stejně nebylo možné využít. Ke slovu přišly i zrekonstruované kusy po prarodičích a na míru vyrobené velké dvojlůžko s kvalitními rošty a matracemi.

Zadání počítalo nejen s příchodem dítěte, ale také s tím, co nastane za desítky let. Děti odejdou a rodiče se vrátí do spodního bytu, protože pro ně bude pohodlnější. Půda osiří, ale bude připravena pro ty, kteří se sem třeba vrátí, možná si tu budou hrát vnoučata a hledat poklady.

Spojený svět
Dvoupodlažní byt spojuje schodiště umístěné ve verandě, proto je kontakt obou podlaží poměrně malý. "To byl dokonce záměr. V domě fungují i nadále kanceláře, původní byt má tak kvůli tomu poměrně málo soukromí, byť má díky zasazení domu do stráně samostatný vstup na úrovni prvního patra. Proto například nahoru na půdu nevede zvonek ani telefon," vysvětluje Michal Peřina.

Dvoupodlažní byt z 1+1

Jenže večer, když dům utichne, nemusí být odloučení obou podlaží příjemné. Místo telefonu proto zvolil "světelný telegraf" - velkou skleněnou desku zapuštěnou do podlahy v koupelně, která je nad dnešním obývacím pokojem (dříve ložnice). Světlo procházející nahoru informuje o tom, co se dole děje, vstupem na sklo lze upozornit zase na to, že se nahoře sami nudíte.

Hra s průhledy a sklem funguje také na verandě, mezi kuchyní a verandou, dokonce i na schodišti, kde byly proskleny některé podschodnice (svislá část schodu). Rekonstrukce se totiž dočkala také veranda - čelní dřevěnou stěnu s velkými okny nahradily plně prosklené skládací dveře. V horkém létě je lze složit do strany - a rázem se ocitnete na terase.

Více se dočtete v časopise Living 5/2007.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...