Hongkongští makléři jsou povinni kupce informovat, jestliže se v domě stalo

Hongkongští makléři jsou povinni kupce informovat, jestliže se v domě stalo něco mimořádného. | foto: Profimedia.cz

Prokleté domy jdou na dračku. Jejich cenu snižují strašlivé vraždy

  • 3
V třípokojovém bytě v Hongkongu se stal těžký zločin. Stopy po krvi byly z koupelny pečlivě odstraněny. Nemovitost s krásným výhledem na moře čeká na zahraničního kupce. Číňané jsou pověrčiví a domům, v nichž byl spáchán zločin, se vyhýbají. Cizinci v nich ale vidí šanci na zbohatnutí.

Trhu s nemovitostmi se v Hongkongu nedaří jako dřív, ale našel se sektor, kde je tomu naopak. Stále častěji se na něm objevují takzvané prokleté domy, o něž pověrčiví Číňané nejeví zájem.

"Je tu skupina lidí, kteří ty nemovitosti skupují. Číňané, zejména ti z Hongkongu, nemají rádi domy, v nichž se stalo nějaké neštěstí. Prodávají tyto nemovitosti pod cenou, čímž se zvyšuje zisk z budoucích nájmů. Normálně činí výdělek z pronájmu tři až čtyři procenta, v bytech, v nichž byl někdo zabit, je to i sedm procent," vysvětluje pracovník hongkongské realitní kanceláře Squarefoot Eric Wong.

Byt je pak pronajat někomu, kdo na pověry nedá. Většinou jsou to cizinci, ale někteří z realitních makléřů znají i čínské zájemce. Hlavně lékaře a zdravotnický personál "uvyklý smrti". "Často také úspěšný pronájem ovlivní okolnosti nešťastné události a klepy, které se k ní váží," vysvětluje Wong.

Mimořádně brutální vražda nebo mučivé úmrtí může ovlivnit cenu bytů na celém patře nebo i v celém činžovním domě.

"V domě u zátoky Quarry se stala krutá vražda. Manželka zabila svého muže, rozřezala tělo na kusy a pohodila je do odpadních košů ve všech patrech. Ještě teď, po 15 letech, se tam byty prodávají obtížně," popisuje jeden z případů Wong.

Prokleté domy se označují lebkami

Pověrčiví Číňané takovým domům říkají chung-ca, což je odvozeno od slova chung, znamenajícího násilí, vraždu nebo katastrofu, a ca, což je výraz pro bydliště.

Domy chung-ca se někdy prodají až o 40 procent levněji než je tržní cena. Nejčastější sleva je ale 15 až 20 procent. Kvůli zvyšujícímu se zájmu o takové domy přidala Wongova kancelář na svou webovou stránku sekci zvanou Prokleté domy.

S požadavkem dostat se co nejrychleji k informacím o těchto nemovitostech se na ni totiž začalo obracet stále víc zájemců. Sekce poskytuje informace o úmrtích a vraždách v bytových domech v Hongkongu od roku 1977.

Veselé počtení to není. Jeden z popisků, týkající se činžovního domu v Jüen-lungu, vypadá takto: "Šestatřicetiletá učitelka střední školy prožívala manželskou krizi, poslala manželovi textovou zprávu a vyskočila z okna."

Incidenty jsou popsány strohou policejní terminologií. Kdo se jimi probírá, snadno podlehne dojmu, že život v Hongkongu sestává z deprese a smrtelných neštěstí. Pro profesionály z realitních kanceláří je chung-ca skoro každý byt, protože téměř všude se něco přihodilo.

"Slyšel jsem, že si kolegové nemovitosti označují lebkami – od jedné, značící smrtelnou nehodu, po čtyři, což je mediálně známá vražda," řekl Wong.

Jedna z jeho kolegyň, která nechtěla být jmenována, tvrdí, že pověst bytu se lepší, jakmile nemovitost v chung-ca projde rukama dalších majitelů.

"Neštěstí, které může potkat kupce, jenž byt koupí po vraždě jako první, na další majitele nepřechází. I v případě prvních kupců se ale takové nemovitosti někdy prodávají velmi rychle. Právě, když jsem prodala jeden chung-ca dům, přihlásil se agent s lepší nabídkou. Můj klient o ni přišel jenom o půl hodiny," řekla agentka.

Bohatí cizinci se prokletí nebojí

Ačkoli se mezi dovednými obchodníky těší nemovitosti chung-ca značnému zájmu, pověst domů, v nichž se stalo násilí nebo neblahá událost, na nemovitosti leží jako závaží. Banky si okolnosti pečlivě prověřují, než uvolní půjčku na chung-ca dům.

Hongkongští makléři jsou povinni kupce informovat, jestliže se v domě stalo něco mimořádného. Ministerstvo spravující pozemky takové informace poskytuje a když realitní kancelář kupce obelže, může mít makléř problémy.

Pokud není na blízku předsudkůprostý cizinec, bohatí investoři nemovitost výhodně odkoupí, a pak vyčkávají. "Čas všechny rány zhojí. Jak půjde čas, lidé zapomenou a hodnota těch domů zase stoupne," myslí si jeden z obchodníků s nemovitostmi Mo Jü-wen.

,