Nová Hůrka - studie z leteckého pohledu ukazuje, jak by bývalá kasárna mohla

Nová Hůrka - studie z leteckého pohledu ukazuje, jak by bývalá kasárna mohla vypadat. Ubytovny u silnice na Sezemice by zůstaly stát, za nimi vyroste sídliště. | foto: ateliér Adam první

Šancí pro zchátralá Hůrka je sídliště s byty do milionu korun

  • 9
Pardubická společnost Pernštejn City by ráda přetvořila chátrající kasárna Hůrka na sídliště s jednoduchými čtyřpodlažními domy. Byty v nich by měly stát do milionu korun. Na pěti hektarech chce firma postavit zhruba 500 bytů. Zatím se však nemůže dohodnout s městem na odkoupení pozemků.

V době hospodářského útlumu, kdy lidé mají strach z vysokých hypoték, to vypadá jako rozumný podnikatelský záměr. Firma Pernštejn City by chtěla přeměnit bývalý vojenský prostor na Dubině na sídliště s asi pěti stovkami malých a levných bytů, které by měly stát kolem milionu korun.

"Konzultovali jsme naše záměry i se zástupci bank a úvěrových společností. Nechali jsme si také zpracovat anketu mezi studenty univerzity. Ze všeho nám vyšlo, že v Pardubicích chybí menší nové byty za rozumné peníze, které není problém ufinancovat," uvedl jednatel společnosti Evžen Musil.

Jeho firma si už nechala zpracovat studie i projekt. V plánech jsou čtyřpodlažní domy s byty o velikostech 2+kk až 4+kk. Metr čtvereční by neměl stát více než 20 tisíc korun včetně parkovacího místa.

 "Jde o startovací byty hlavně pro mladé lidi. Snažili jsme se najít tu nejméně finančně náročnou cestu. Ušetřili jsme na tom, že domy jsou montované se železným skeletem, a také třeba na tom, že v nich nebudou výtahy. I když ty není problém později dodělat," uvedl spoluautor projektu architekt Jan Kovář.

Podle něj je součástí celého záměru i mateřská škola, jesle, ordinace praktického lékaře, drobné prodejny, dětské hřiště, zastávka MHD na náměstíčku mezi domy a jiné praktické doplňky malého sídliště s domy, ve kterých bude vždy osm až šestnáct bytů.

Zatím chybí dohoda s městem

Pernštejn City městu nabízí, že na svoje náklady zlikviduje chátrající vojenské budovy, které už těžko někdy najdou využití. Za metr čtverečný v areálu by pak městu prý společnost vyplatila 650 korun. V první etapě by tak město inkasovalo 15 milionů.

Přesto na svém posledním zasedání zastupitelé plán firmy odmítli. Zastupitel Michal Koláček, který vystoupil proti projektu, by raději na využití bývalých kasáren vypsal veřejnou soutěž.

"Prodej území neprošel formou veřejné soutěže," řekl Koláček a dodal, že město navíc brzy nabídne developerům další bývalá kasárna na Višňovce. I tam by mohly vyrůst byty. "Dělali bychom sami sobě konkurenci," upozornil Michal Koláček, který pro svůj názor získal většinu zastupitelů.

Ovšem autoři projektu se stále nevzdávají a zdá se, že by u vedení města mohli uspět. Naznačuje to náměstek primátorky Martin Bílek. "Projekt mně přijde smysluplný. Určitě stojí o něm dál jednat. Navíc jsou ve hře ještě další dvě firmy, které plánují něco podobného.

V lednu bych chtěl znovu tuto otázku otevřít. Kasárna chátrají a je třeba s nimi něco dělat," říká.

Osud rozsáhlého areálu, který město získalo od státu, radnice řeší už roky. O pozemky usilovala firma Eube, výstavbu 800 bytů za dvě miliardy ale odkládala, až od ní ustoupila úplně. Vloni radnice získala dotaci na demolici části objektů v areálu.