Obytná plocha vily je 1 022 metrů čtverečních.

Obytná plocha vily je 1 022 metrů čtverečních. | foto: Profimedia.cz

Vařili pivo a žili v ohromné venkovské vile. Teď ji musí prodat

  • 7
Sto patnáct let patřila nádherná nemovitost jedné z nejúspěšnějších skotských pivovarnických rodin. Nyní se objevila na realitním trhu za 1,5 milionu liber, v přepočtu 58 milionů korun. Dům z roku 1824 stojí na břehu řeky Tweed, která je proslavená lovem lososů.

Dům koupil pivovarník William Younger v roce 1900. Obytná plocha vily je 1 022 metrů čtverečních a je zde sedm ložnic, tři koupelny, pět salonků a dalších deset pokojů. Z nich může nový vlastník udělat plnohodnotný byt pro personál, kancelářské prostory a posilovnu. K vile patří také dvě chaty, jízdárna s výběhy, tenisový kurt a šest hektarů půdy.

Opulentní stavba byla domovem jedné z největších britských pivovarnických dynastií více než sto let. Dům vyrostl na panství založeném v 16. století na břehu řeky Tweed u městečka Melrose. 

Nechal si jej postavit Major John Scott, který získal jmění ve Východní Indii a byl bratrancem slavného básníka a dramatika Waltera Scotta. Uběhlo sto let a příjemnou vilu si koupila pivovarnická rodina po úmrtí tehdejšího vlastníka admirála Henryho Fairfaxe.

Potomci Williama Youngera, z nichž nikdo v pivovarnictví nepracuje, nyní své rodinné sídlo prodávají, prý jej již nepotřebují. V průběhu let v domě žili různí členové rodiny, ale nyní je pro ně vila zbytečně velká a nadbytečná.

Rodina Youngerů začala vařit pivo ve skromných poměrech v Edinburghu v roce 1778. V roce 1840 začali vyvážet skotské pivo do Ameriky a britských kolonií. Pak vyhráli kontrakt na dodávku piva pro armádu během krymské války.

V roce 1931 se pivovar spojil s konkurentem v Edinburghu Mc Ewanem. V roce 1960 se spojili s pivovarem Tyne Brewery v Newcastlu a vytvořili společnost Scottish & Newcastle Ltd, kterou v roce 2008 nakonec převzal dánský pivovar Carlsberg, jenž je součástí nizozemské skupiny Heineken.