Většina nejcennějších pozůstatků je pod úrovní terénu a čeká na archeology.

Většina nejcennějších pozůstatků je pod úrovní terénu a čeká na archeology. | foto: Protothema

Stát prodává ruiny antického města přes realitku za 230 milionů korun

  • 2
Netradiční nabídka jedné turecké realitní kanceláře potěší milovníky tureckého pobřeží a antických staveb. Za 230 milionů korun jsou k mání ruiny dávného antického města Bargylia u Egejského moře. Nový majitel lokality inzerované jako rekreační sídlo nesmí na unikátním území nic postavit.

Inzerát nabízí „prvotřídní archeologickou lokalitu“ s výhledem na moře a nedaleké jezero. Požadovaná cena je stanovena na 22 milionů tureckých lir (230 milionů korun). Pozemek má rozlohu 33 hektarů a jeho součástí je řada historických pozůstatků nedozírné ceny: amfiteátr z doby několika století před naším letopočtem, podobně starý chrám či pohřebiště z byzantské éry. Většina z nejcennějších pozůstatků je však pod úrovní terénu a čeká na archeology.

Pozemek má rozlohu 33 hektarů.

Podle antické legendy bylo město postaveno na počest hrdiny Bargyla, kterého zabil okřídlený kůň Pegasus. V průběhu krétské války na přelomu třetího a druhého století před naším letopočtem zde podle některých historických pramenů našlo útočiště vojsko krále Filipa V. Makedonského.

Podle tureckých médií nejde o první nabídku prodeje cenného naleziště do soukromých rukou. Stát na nákup a udržování míst jako je Bargylia nehodlá vydávat peníze, což kritizují archeologové. „Soukromé vlastnictví těchto míst je překážkou pro archeologické práce,“ uvedl zástupce asociace archeologů Binnut Celebi. Navíc jsou známy případy, kdy stavební uzávěra není pro kupce lokality nepřekonatelným problémem, podotkl server.

,