Pro americkou rodinu je symbolem luxusu pracovní deska z přírodního kamene a...

Pro americkou rodinu je symbolem luxusu pracovní deska z přírodního kamene a nerezové spotřebiče. | foto: Ája Bufka

Osobní hygiena dostává v Česku na frak, říká realitní makléřka z USA

  • 294
Manhattan Beach je přímořské městečko na jihozápadě Los Angeles. Cena nemovitostí tady přesahuje průměrně dva miliony dolarů za dům na malém pozemku, patří tak k nejdražším v celé Americe. Prodat a koupit zde nemovitost je proto umění. To skvěle ovládá Češka Lída Sandera.

Městečko se proslavilo plážovým volejbalem a surfingem ve vlnách Pacifiku. Za jeho oblibou však stojí hlavně kvalitní školy, blízkost oceánu i možnost krátké jízdy za zábavou do Hollywoodu a centra Los Angeles.

Lída Sandera

K nejúspěšnějším obchodníkům s nemovitostmi tady patří Lída Sandera, která se narodila v Praze, ale jejím domovem se po příjezdu bratrských armád v roce 1968 stala Kalifornie.

Dnes patří v Manhattan Beach k nejuznávanějším realitním makléřům. Navíc je prezidentkou SVU Los Angeles (Společnost pro vědu a umění).

Jaké byly vaše začátky v profesi obchodnice s nemovitostmi?
Vystudovala jsem chemii a mikrobiologii, ale práce v laboratoři mě nikdy nebavila. Snažila jsem se po večerech a víkendech kupovat, rekonstruovat a prodávat malé domky. Musela jsem si udělat kalifornskou státní licenci, která se musí obnovovat každé čtyři roky. Nikdo mi nevěřil, že to při zaměstnání, během těhotenství a s cizím akcentem zvládnu.

A povedlo se. Možná i proto, že mám talent na rozpoznání mentality lidí a v okamžiku se umím rozhodnout, jestli si budu přát s nimi spolupracovat. Neznám překážky a plně se práci věnuji, to zákazníci vždy velice ocení, protože sami jsou ve svém oboru profesionálové.

Podle internetových statistik jste v současné době, aspoň co se týče pozemkových cen, v centru dění. Manhattan Beach je skoro dražší než Beverly Hills.
Může za to především oceán. Výhled na něj a čerstvý vzduch jsou k nezaplacení. Typický pozemek, bez zástavby o velikosti přibližně 500 čtverečních metrů, tady stojí nejméně milion dolarů. K ceně je potřeba připočítat i daň z nemovitosti, která činí 1,2 procenta z prodejní ceny.

Jaký vliv mají na cenu architektura a stáří budovy?
V blízkosti moře je největší zájem o modernu s prosklenými stěnami a nezakrytým výhledem. Většinou to není nic pro rodinu s dětmi, protože nemají pozemek na hraní ani zahradu. To vše nabízejí nemovitosti dále od pobřeží a s tím se mění i stavební styl, který zahrnuje vše, od Toskánska až po Cape Cod.

Vedle sebe najdete domy v různých stylech.

Vše je podmíněno stářím domu, který odpovídá módním požadavkům. To, co je v jeden moment populární, může být zítra nežádoucí. Někdy je levnější začít znovu od podlahy. Proto tady mnoho „historických budov” nenajdete.

Kdo jsou z profesního hlediska v tomto přímořském městečku nejčastější majitelé?
Stěhují se sem především doktoři, obchodníci a lékaři, kteří si přejí pohodlí, bezpečnost a dobré školy pro děti. Sama jsem kdysi prodala dům Jerry Bussovi, zemřelému majiteli basketbalového týmu LA Lakers.

Vysoké ploty, za kterými se v Hollywoodu skrývají celebrity, tady nenajdete. Zato sportovců, kteří se dokážou sami o sebe postarat bez bodyguardů, je tu hodně. Hokejisté LA Kings a basketbalisté z LA Lakers a Clippers toto městečko milují.

Pláž a moře představují velké lákadlo.

Žil tady i golfista Tiger Woods a tenistka Maria Šarapovová má pořád nedaleko dům. Zdejší nejpřepychovější domovy patří filmovým tvůrcům, režisérům, scenáristům a podobně, včetně skutečného „vlka“ z Wall Street, který jim sloužil jako vzor k realizaci filmu s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

Je snadnější prodávat prázdný dům, nebo naplněný nábytkem a doplňky?
Většinou je lepší nabízet zařízenou nemovitost. Řada společností to dokáže kvalitně ve stylu domu. Cena této služby včetně postelí, židlí, gaučů a obrazových dekorací je přibližně tři tisíce dolarů za pronájem na dobu jednoho měsíce.

Jaké jsou tady požadavky kupců na barvy interiérů a exteriérů?
Klasické teplé a světlé barvy mají přednost. Nahrazují kdysi populární zelenou. Problémy jsou někdy s majiteli, kteří si vyzdobili dům podle vyhraněného vlastního vkusu a nechápou, že se novým zájemcům o nemovitost nemusí líbit.

Lépe se prodávají „zabydlené“ domy.

Kuchyňské ostrůvky jsou oblíbené i zde.

V čem se podle vás nejvíce liší současné domy stavěné v Česku a Kalifornii?
Díky podnebí a stavebním předpisům jsou zde specifické požadavky na materiály a otevřenou plochu místností. Vybavení moderními spotřebiči a vzduchotechnikou se příliš neliší. Jenom osobní hygiena dostává v Česku na frak. Staví se tam vilky se čtyřmi i více pokoji a mají jen jednu koupelnu a záchod. Tady je to opačně. Často má nový dům víc sociálních zařízení než obytných místností.

Stavební požadavky a podmínky jako odolnost proti zemětřesení, případně tsunami nejsou asi nijak jednoduché.
Trvá to asi rok, než se získá stavební povolení. Každá městská část v Los Angeles má jiné požadavky, takže je to pro architekty docela složité. Naštěstí je Manhattan Beach vystavěn na zvlněných kopcích, tak by mu snad tsunami příliš neublížilo. Co se týče zemětřesení, většina staveb musí mít dřevěnou konstrukci, aby mu odolaly, přestože zvenku díky nalepeným cihlám, kamenům a omítkám vypadají jako sídla z pravých materiálů.

K výjimkám patří jaké konstrukce?
Železobetonové. Jejich cena dosahuje neskutečných výšek.

Velká koupelna musí mít dvě umyvadla.

Během desetiletí práce v oboru s nemovitostmi jste určitě užila řadu nezapomenutelných scén. Která vám nejvíce utkvěla v paměti?
Jednou jsem prodávala dům. Majitelem byl právník a zájemce měl stejnou profesi. Oba se snažili přesvědčit jeden druhého, že ve svém oboru jsou lepší. Při jednom konferenčním telefonním rozhovoru s nimi jsem se naštvala a položila jim otázku: máte skutečně zájem prodat a koupit?

Chvíli byli oba zaraženi, ale když potvrdili, že ano, okamžitě jsem je donutila podepsat smlouvu. Dodnes jsme všichni tři velcí přátelé. A to ani nepostřehli, že mi za zády během telefonátu stála maminka, která tady byla na návštěvě, a neustále opakovala, že večeře je na stole a rodina je přednější než jakékoliv obchodní jednání.

Jak byste popsala dům, ve kterém si povídáme?
Je to „townhouse“, obydlí ve stylu řadového dvojdomku. Je jen několik kroků od pláže, mořského mola a centra Manattan Beach. Nedaleko jsou restaurace, nákupní centra, tenisové kurty, parky a nádherné výhledy. Vila má parketové a travertinové podlahy, kuchyni se spotřebiči z nerezu a třízónovou klimatizaci.

Pro americkou rodinu je symbolem luxusu pracovní deska z přírodního kamene.

Součástí manželské ložnice je stylová koupelna s vodní masáží ve sprše připomínající lázně. Průchozí šatna je v této cenové relaci samozřejmostí podobně jako automatické žaluzie a na zakázku vyrobené osvětlení.

Chybí jen stěny mezi společenskými místnostmi. Možná i proto, že současný trend bydlení vyžaduje otevřený prostor na úkor individuálního soukromí v rodinách.

A technická data?
Dům má na třech podlažích tři ložnice, dva krby, čtyři koupelny s toaletami, obývací pokoj, kuchyň s jídelnou a dvojgaráž. Na pozemku tři sta čtverečních metrů zabírá obytnou plochu 200 čtverečních metrů. Původní cena na trhu s nemovitostmi byla loni 2 285 000 dolarů. Jeho prodej v požadované ceně netrval nijak dlouho.

Je největším faktorem v ceně domu jen výhled na Pacifik?
Ne, především jde o lokalitu a zase lokalitu. Cena odpovídá cenám v sousedství a tomu, co si kupci přejí. Ohromné prostory s vysokými stropy, luxusní výbavu, zařízení a především výhledy. Někdo miluje moře, jiný mrakodrapy v centru anebo pohled na vysoké pohoří Sierra Madre.

Výhled na oceán je velikým lákadlem.

Které roční období je nejlepší k prodeji nebo koupi nemovitosti?
Nedá se říct, že u moře jsou sezony odpovídající roční době, vždyť tady známe jen celoroční léto. Snad jen zimní měsíce přináší na trh obvykle větší množství domů na prodej a podobně narůstá zájem kupců na jaře, ať už jde o lidi, kteří si prožili mrazy na východě Spojených států, nebo rodiny s dětmi, které se snaží přestěhovat na konci školního roku.

Kdo je Lída Sandera

Emigrovala v roce 1968, opustila profesi vystudované chemičky a začala působit na realitním poli. Je velmi úspěšnou realitní makléřkou, navíc prezidentkou SVU Los Angeles (Společnost pro vědy a umění).

Díky ní a generálnímu konzulátu České republiky se zdejší veřejnost i odborníci mohou seznámit s českými i slovenskými umělci v galeriích i na plátnech kin v Hollywoodu. Letos už po čtvrtý rok spoluorganizuje úspěšný filmový festival Czech That Film. Předcházely mu koncerty Pavla Šporcla, Jaroslava Svěceného, Emila Viklického, besedy s režisérem Jiřím Menzelem, Janem Hřebejkem a dalšími filmaři, včetně literárních večerů s autory.

Lída Sandera obdržela také ocenění Gratias Agit 2015, které každoročně uděluje ministr zahraniční za dlouhodobou činnost osob, které nad rámec profesionálních povinností nebo významným činem cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

„SVU je velice důležitá nezisková nadace. Do roku 1989 pomáhala vědcům, spisovatelům a umělcům uveřejnit jejich díla, která nebylo možno publikovat v komunistickém Československu. Také se je tam následně snažila propašovat. Dnes je tomu přesně opačně. Pomáhá rozšiřovat českou i slovenskou kulturu do Spojených států i po celém světě a myslím si, že se to docela úspěšně daří,“ říká Lída Sandera.

Lída Sandera

,