Radka s Vladimírem po marném hledání velkého bytu koupili u Prahy dřevostavbu z

Radka s Vladimírem po marném hledání velkého bytu koupili u Prahy dřevostavbu z dob normalizace. | foto: Bytecheck

Útrapy s hledáním domu překonali. Vyhrál kompromis ve skvělé lokalitě

  • 45
V dalším díle seriálu Reality pod lupou přinášíme příběh lékařky Radky a manažera Vladimíra. Dosavadní život v pronajatém bytě na pražském sídlišti jim nevyhovoval, a tak začali hledat vhodný rodinný dům. Důvodem bylo také soužití s dalšími členy široké rodiny.

Radka s Vladimírem od začátku věděli, že by jim bylo nejlépe v rodinném domku se zahrádkou. Důležitou podmínkou jejich hledání byla dobrá dopravní dostupnost do centra Prahy a možnost okamžitého bydlení. Při rozhodování hrál významnou roli také budoucí rozvoj lokality.

"Chtěli jsme se vyhnout místům, kde hrozil rozvoj průmyslu a skladování, kde bude hluk a exhalace z nových silničních obchvatů," říká Vladimír. Během pátrání prošli nejrůznější okraje Prahy. Často se ukázalo, že inzerovaná místa jsou mimo rozumnou pěší vzdálenost od autobusu či vlaku, leží v záplavové zóně či jejich stav neumožňuje okamžité bydlení, i když na to inzerát lákal.

Prohlídka rodinného domu

Jeden z domů stál kupříkladu v zástavbě vzniklé přestavbami zahrádkářské kolonie. Přístup k domu byl jen po nezpevněné silnici v prudkém svahu. Při horším počasí tak byl příjezd možný pouze terénním vozem.

S Radkou a Vladimírem jsme se poprvé setkali při technické prohlídce jednoho z vyhlédnutých rodinných domů v městečku v Praze-západ. Dům sám byl ve výborné lokalitě a se skvělou dostupností do centra Prahy. Bohužel se při prohlídce ukázalo, že jeho stav neumožňuje užívání a pro jakékoliv bydlení je nebezpečný.

"Dům vyžadoval nákladnou rekonstrukci, byl vlhký a napadený plísněmi. Krov a horní patro původního domu potřebovaly kompletní výměnu. Schodiště bylo úzké, vysoké a stupně se skláněly směrem do přízemí. Přístavbu domu bylo potřeba kompletně zbourat a vystavět znovu. Stěny a stropy se rozbíhaly všemi směry, měly praskliny kvůli sednutím základů. Podlahy byly křivé, neizolované s vysokou vlhkostí," vypočítává inspektor Peter Mosio ze společnosti Bytecheck.

Konstrukce stropu přesahovala přes obvodové zdi, byly patrné stopy poškození samotné nosné konstrukce stropu kvůli vlhkosti a promrzání.

Hledáme další zájemce

Reality po lupou

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi.

Přihlásit se můžete ZDE

Při dalším hledání narazili Radka s Vladimírem ve stejné obci na dům se zahradou, pro který se nakonec rozhodli.

Je to podsklepená dřevostavba typu Okál z počátku 90. let s nedokončeným podkrovím vhodným pro vybudování obytných místností. Dům měl obývané pouze přízemí.

Před koupí Radka s Vladimírem opět využili služeb odborných inspektorů a začali zjišťovat skutečný stav nemovitosti.

Při technické prohlídce narazili na mnoho slabších míst, která bylo nutno řešit. U domu bylo zřejmé, že jej nemine zásadní rekonstrukce. Vybavení domu totiž odpovídalo době svého vzniku: zdvojená dřevěná okna, na která dnes lidé mohou narazit v nerekonstruovaných panelákových bytech, starší rozvody i baterie a zastaralé vybavení koupelny.

Ovládání některých oken bylo zničené. "Vzhledem k jejich stavu jsme Radce a Vladimírovi doporučili jejich výměnu za nová. Keramické obklady v koupelně byly položeny na sucho a při sprchování spárami zatékalo. Ventily a šroubení otopných těles byly zarezlé a poškozené, manipulace s nimi byla obtížná, místy nemožná. Doporučili jsme je vyměnit i s tělesy a rozvody," říká inspektor Mosio. Velkým rizikem je také vedení odpadu z kuchyňského dřezu po fasádě. Při velkých mrazech hrozí roztržení potrubí, a také zde uniká teplo.

V domě bylo k vidění neuvěřitelné množství povrchových úprav. Podhled v koupelně tvořily hladké plastové šablony, které byly na některých místech odpadlé. V kuchyni dali původní majitelé přednost bílým polystyrénovým šablonám. Na podlahách byly stopy vydření otvíráním dveří. Dlouho užívané podlahy potřebují kompletní výměnu. Povrchy je vhodné očistit od zbytků obkladů a v celém domě sjednotit.

Schodiště do suterénu je nebezpečné. Stupně uvolněné a chybí bezpečnostní zábradlí.

Odpadlé plastové obložení stropu. Provedení není vhodné do místností s vyšší vlhkostí. Lepicí vrstva je namáhaná kondenzací a nedrží.

Ve sklepě, ač s neudržovanými stěnami, na kterých byly v místě pod terasou vidět stopy vlhkosti, byla nová sauna. Na schodech do sklepa chybělo zábradlí a některé stupně byly uvolněné. Vnitřní povrchy nepředstavují velký problém a lze je rekonstruovat, ve velkém rozsahu však nepříjemně zatíží peněženku.

Vážnější problémy domu jsou spojeny s jeho obálkou. Sokl domu, který je částečně zděný a částečně betonový, nebyl tepelně izolovaný a unikalo jím značné množství tepla.

Stěny domu jsou provedené systémem skládaných sendvičových izolačních panelů na dřevěných rámech. Tloušťka konstrukce je jen 180 mm, což v době dokončení stavby vyhovovalo normativním požadavkům, nicméně při dnešních cenách energií a stavebních standardech je to již málo.

Radce s Vladimírem jsme doporučili dům do budoucna zateplit kontaktním izolačním systémem a provést zateplení soklu a stropu sklepa, a to i přes nutnost částečného rozbourání přilehlé terasy.

Tepelně neizolovaný sokl s obnaženým zdivem. Hrozí další poškozování promrzáním a zatékáním do zdiva. Uprostřed výfuk kotle dle původních předpisů v době vzniku.

Vedení odpadu z kuchyně je přímo na fasádě domu. V zimě hrozí zamrznutí vedení a prasknutí. Šachta bez tepelné izolace způsobuje tepelné ztráty domu.

Dlažba zmíněné terasy je za mokra velmi kluzká a hrozí tak zranění. Okna ani vstupní dveře netěsní, v zádveří jsme naměřili 12 °C. Dřevěné části vnějšího obkladu fasády je potřeba očistit a znovu natřít. Popínavá zeleň také místy vnikla pod obklad a zarůstá do fasády.

Další náklad představuje nedokončené podkroví. Na jednu stranu je jeho stav velice výhodný. Umožňuje řešit Radce s Vladimírem prostor zcela individuálně. Není však ještě vytápěné a plně izolované a prodražuje tak užívání domu samotného. Nejsou zakryté kovové nosné prvky stropu a okolo trámů uniká z přízemí teplo. Jen díky nízké vlhkosti vzduchu v přízemí a v podkroví nedochází ke kondenzaci a rozvoji plísní.

Vzhledem k době svého vzniku má dům, z hlediska dnešních standardů, nevyhovující elektroinstalaci, která je provedena měděnými a hliníkovými vodiči. Je však funkční a z pohledu předpisů se posuzuje jako v době vzniku, do budoucna je nutno počítat s její kompletní výměnou.

Nároky na moderní bydlení ovšem nesplňuje. Nevyhovuje také dnešním standardům bezpečnosti, jištění a stále vzrůstajícímu množství elektrických spotřebičů. V kotelně v suterénu byl elektrický boiler napadený korozí a s porušenou izolační vrstvou. Ještě před prodejem domu jej však původní majitel odstranil.

Dodatečně dokončená sprcha s přidanou zásuvkou. Zásuvka je provedená špatně. Je v zóně do 60 cm od sprchy, kde v této úpravě nesmí být.

Měření vlhkosti na poškozené stěně v suterénu. Sloupání je způsobeno zatékáním po soklu.

Při prohlídce domu by se také nemělo zapomínat na jeho okolí, stav zahrady a oplocení. Zde se ukázalo, že vjezdová brána vyžaduje opravu pojezdu a ovládá se jen obtížně. Při jižním štítu domu je také malý skleník, který ač konstrukčně prostý z ocelových profilů s jednoduchým zasklením, přispívá k izolaci jižní stěny domu.

Inspektoři ze společnosti Bytecheck vyčíslil vady objektu na jeden milion korun. I přes tyto vícenáklady se Radka s Vladimírem nakonec rozhodli dům koupit a postupně jej celý rekonstruovat.

Výborná dostupnost lokality, rychlé spojení do centra Prahy, velikost domu a veliké otevřené podkroví pro další rozvoj, atraktivní slunný pozemek v klidné lokalitě, cena nemovitosti, přání bydlet co možná nejrychleji, to vše nakonec rozhodlo i přes nutnost celkové rekonstrukce domu a počátečního kompromisu v užívání.

Po nastěhování a zabydlení jsme je znovu navštívili, abychom se dozvěděli, co se s domem událo a jak se jim bydlí. Po vystěhování nábytku předchozích majitelů bylo nutné navíc některé místnosti vytapetovat, protože nábytek zakrýval šmouhy a vybledlá místa. Před předáním domu se také objevily nové netěsnosti a protékání vodovodních baterií v koupelně.

Radka a Vladimír zjistili, že kulatý rohový dřez v kuchyňské lince nevyhovuje jejich potřebám a mytí nádobí v něm je nepohodlné a vzhledem k velikosti zdlouhavé. V balkonových dveřích také chybělo jedno ze spodních skel. Při stěhování bohužel nepřežil keramický práh vstupních dveří a bude se muset vyměnit. Původním majitelům se na druhou stranu podařilo dokončit sprchovou kabinu u sauny v suterénu.  

Poškození vstupních dveří. Jsou neizolované, netěsné a nedorážejí k prahu.

Napojení dodatečně provedené sprchy. Zavěšené připojení hadicemi zasahuje do prostoru dveří, prověšuje se.

Doporučujeme se při výběru domu soustředit nejen na dům celkově, ale i na menší vady, které mohou při vaší návštěvě působit malicherně anebo jsou prodejcem bagatelizovány. Mohou však v celkovém měřítku představovat finanční nepříjemnosti i možné zdržení nastěhování kvůli nutným úpravám.

Z hlediska užívání je také dobré porovnávat způsob vytápění a stav domu. Při starších domech se může náklad na rekonstrukci vytápění či dodatečné úpravy se zateplováním hravě přehoupnout přes 200 tisíc korun. V případě, že si sami nevíte rady, je dobré se obrátit na odborníka, který vám pomůže, anebo zajistit podrobnou technickou prohlídku nemovitosti.

Jako pomůcka k odhadu nákladů na vytápění mohou sloužit údaje o celkové spotřebě energií pro vytápění domu, které jsou například součástí správně provedeného Průkazu energetické náročnosti budovy, v části 7 pro vytápění a v částí 12 pro přípravu teplé vody. Další možností, jak mít představu o nákladech na teplo, je vyúčtování spotřeb za elektřinu a plyn za několik posledních let.

Reality pod lupou

Pořízení vlastního bydlení je úkon, který vyžaduje pevné nervy. Nároky na kvalitu a estetiku bydlení má každý z nás jiné, ale nikdo nechce koupě bytu litovat.

Proto je tu náš seriál Reality pod lupou, který jeho účastníkům podobné překvapení nepřipraví a vás provede reálnými situacemi se všemi strastmi a úspěchy konkrétních případů.

  • Společně najdeme vhodný dům či byt a vždy ověříme jeho technický a právní stav tak, aby později nezpůsobil majitelům vrásky na čele.
  • Vyhodnotíme financování, právní i technické a architektonické aspekty pořizovaných nemovitostí.
  • Nové majitele po čase navštívíme a zjistíme, zda jsou jejich původní představy splněny.
Reality iDNES.cz - realitní portál, Bytecheck - inspekce nemovitostí

Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí před jejich koupí nebo převzetím od developera, chce ukázat, že koupě nemovitosti nemusí být žádný strašák.  

HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete ZDE

Vybrali jste si nemovitost nebo ji prodáváte a chcete využít inspekci nemovitosti? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář.