Energeticky úsporné bytové domy mají vzniknout v Hloubětíně. Tři budovy budou

Energeticky úsporné bytové domy mají vzniknout v Hloubětíně. Tři budovy budou stát mezi ulicemi Poděbradská, Slévačská a Krylovecká. | foto: vizualizace JRD

Lidé chtějí v novostavbách kvalitní materiály, ale platit méně

  • 20
Lidé opět více nakupují byty, navíc se ohlížejí po větších. Dřívější zájem o malé byty klesá. Klienti však začínají pečlivě vybírat, kvalita totiž často ceně neodpovídá.

S rostoucí plochou však rostou také ceny. Data Pražské správy nemovitostí ukazují, že průměrná kupní cena za byt v roce 2013 byla 2 744 000 Kč, zatímco v roce 2002 se byt prodával v průměru za 707 000 Kč. Zajímavé je, že oproti roku 2012 se v roce 2013 průměrná kupní cena zvedla o 350 000 Kč.

Developeři v některých městech zaregistrovali minulý rok více než dvojnásobný zájem o větší byty typu 3+kk a 4+kk, naopak menší startovací byty v prodeji oslabily.

Může se hodit

Potřebujete nový byt? Vyberte si ho na Reality.iDNES.cz. Nabízíme byty všech velikostí z celé ČR.

Zvýšil se také počet hypoték, který v určitou dobu výrazně poklesl. Podíl klientů, kteří se rozhodli, že budou svoji nemovitost financovat pomocí úvěru, představuje v současnosti 52 %, to je o celých 11 % více než minulý rok. Zbývajících 48 % zákazníků hradí cenu bytu v hotovosti. Zatímco v roce 2008 nakupovalo 80 % kupujících na úvěr, v roce 2012 jich bylo pouze 41 %.

"Není to tak, že by lidé měli doma v šuplíku několik milionů na nákup bytu. Lidé často získávají hotovost z prodeje vlastních nemovitostí. Funguje to tak, že klient prodá svůj starý byt, který mu dispozičně nebo z nějakého jiného důvodu nevyhovuje, a za získané peníze si rovnou koupí nový. Odhadujeme, že takových klientů je zhruba třetina," vysvětluje Jiří Košťál, specialista na financování z Pražské správy nemovitostí.

Stavební firmy slibují nízké ceny, pak si vymýšlejí vícepráce

"V roce 2014 budou cenové změny zanedbatelné, nárůst cen nepřekročí pět procent. V některých méně atraktivních lokalitách se ani neprojeví. Zvýšení daní se částečně promítne ve snížení marží developerů," tvrdí Jan Kalaš, obchodní ředitel společnosti Star Group.

Konkurence, zvlášť v některých částech Prahy, je podle něho obrovská a vytváří tlak na udržení lukrativních cen. Na druhé straně výstavbu nových bytů podporují nízké náklady na materiál a služby, které jsou momentálně na svém minimu.

"Cena vstupů se v minulosti snížila o desítky procent. Nabídky stavebních firem budí dojem, že jsou pod jejich možnostmi. Pak ale v průběhu stavby tlačí na developera, na případné úspory a možnosti víceprací. V takovém okamžiku je důležité mít důsledné řízení nákladů a kontroly kvality," upozorňuje Jan Kalaš.

Podle něho nejvíce škodí trhu s novostavbami právě nekvalitně provedené projekty, které vyvolávají nedůvěru klientů ke všem novým bytům. "Pozitivním trendem je, že zákazníci bývají mnohem častěji poučeni, zkoumají detaily ve výstavbě a provádějí průběžné kontroly kvality. V případě milionových investic z jejich strany je to naprosto oprávněný požadavek, i když prvotní nedůvěra způsobená celkovou atmosférou na trhu bývá nepříjemná," podotýká Jan Kalaš.

Podle něho mají klienti zájem o lepší použité materiály, a to kvalitní obklady, dveře, podlahy i okna a samozřejmě zdivo, jenže vyžadují stále větší slevy a nižší ceny. "Je pak důležité najít rozumný balanc a kupujícímu nabídnout požadovanou kvalitu za přijatelnou cenu," říká Kalaš.

Klienti, kteří v Praze nejvíce kupují byty, jsou ze 47 % zastoupeni Pražany, 36 % tvoří mimopražští a 17 % cizinci. Nejčastějším požadavkem poslední doby jsou jednoznačně byty s terasou.