Vize 2015. Za tři roky bude bývalá továrna ETA bytovým domem. Dnes otevřený blok dostaví o rok dříve.

Vize 2015. Za tři roky bude bývalá továrna ETA bytovým domem. Dnes otevřený blok dostaví o rok dříve. | foto: Geosan

V továrně ETA budou byty. Fabriku se strážní věží už dělníci opustili

  • 34
Bývalá továrna u vršovického nádraží se už v létě začne měnit na bytový dům. Průmyslový ráz jí ale zůstane. V areálu do tří let vzniknou luxusní lofty, klasické byty i obchody.

Jako strážní věž shlíží od dob první republiky na kolejiště vršovického nádraží bývalá továrna ETA. Tedy nárožní část celého bloku. Její šestiboký tvar sice připomíná architekturu těch nejstřeženějších vězení, ale zločinci zde cely nikdy neměli. Zato tu desítky let vyráběli elektrotechnické přístroje.

Jak známo průmysl z Prahy postupně mizí a tento trend zasáhl i továrnu v Bartoškově ulici. V létě ji developerská společnost Geosan začne předělávat na bytový dům. "V první etapě, která má být hotova na jaře roku 2014, chceme dostavět dnes otevřený blok sevřený třemi zdejšími ulicemi," říká za investora Lada Kuncová.

Podle představ developera nebude v této části jenom plánovaných 114 bytů, ale třeba i obchody. Až pak přijde na řadu oprava historické tovární budovy s dominantní hranolovou věží postavené ve funkcionalistickém stylu. "Protože se jedná o specifickou budovu, navrhli jsme sem především loftové byty," vysvětluje Kuncová.

Za tímto, laikům dosud nepříliš známým termínem se skrývá rozlehlý byt, pro který je charakteristický otevřený prostor někdy i přes dvě patra.

Velká okna, velké byty, moderní prostor: vysoká cena

Průmyslové stavby, které již přestaly sloužit ke svému původnímu účelu, mají zpravidla vysoké stropy a obrovská okna, proto často existuje jediný způsob, jak je smysluplně využít pro bydlení - právě pomocí "loftů".

Takových příkladů je v Praze několik. Jmenujme třeba bývalé Škodovy závody u Smíchovského nádraží nebo Holešovický pivovar. Nicméně je nutné zmínit, že na tyto rozlehlé byty nedosáhne každý. Jejich cena se pohybuje celkem pochopitelně ve vyšších kategoriích, než je běžné.

Staré továrny investory lákají. Stojí na atraktivních místech

Kuncová ale věří, že díky omezené nabídce tohoto druhu bydlení v Praze nebude o zájemce, ani pro developery v těžkých časech, nouze. "Až na jaře roku 2015 dokončíme opravy historické budovy bývalé elektrotechnické továrny, bude v ní k mání celkem 40 bytů," upozorňuje Kuncová. Ten nejluxusnější - dvoupatrový - pak vznikne právě v nárožní věži.

Z jejích oken budoucí majitel hravě přehlédne kolejiště nádraží a může se pokochat třeba pohledem na nedaleké vinice v parku Gröbovka. Navíc může využít velkou terasu na střeše.

Průmyslový ráz budovy prý příliš neutrpí ani po přestavbě. "Podoba zůstane taková, jak ji známe nyní, pouze někde přibudou balkony," dodává Kuncová.

Nádraží Vršovice je na dohled. Obyvatelé by měli vlaky opravdu milovat.

Nádraží Vršovice je na dohled. Obyvatelé by měli vlaky opravdu milovat.