Kuchyně v malém bytě

Kuchyně v malém bytě | foto: Katalpa

Prodat zařízený byt se nevyplatí

  • 4
Zařízený byt - prodává se lépe, nebo hůře než prázdný? A naopak, vyplatí se koupě bydlení, které si vybavil někdo jiný? Hodnota zařízení ovlivňuje cenu starší nemovitosti jen málo.

Když před pěti lety Liliana Poláchová prodávala byt 2+1 s balkonem nedaleko centra v Karlových Varech, zájem byl okamžitý. Kupujícím vůbec nevadilo, že si pořizují bydlení vybavené podle vkusu někoho jiného.

„Zemřel mi otec a matka se chtěla přestěhovat do Prahy,“ vzpomíná Liliana Poláchová. „Zároveň jsme spolu kupovaly byt v Praze, a protože jsme nevěděly, jak bude velký, ten karlovarský jsme se rozhodly prodat i s vcelku zachovalým zařízením.“

Koupili jej cizinci, kteří doposud vlastní bydlení neměli, a vyhovovalo jim, že se mohou hned stěhovat. „Byt jsme prodávaly asi o patnáct tisíc korun dráž, než kdyby byl prázdný,“ dodává Liliana Poláchová.

Pro nedočkavé a „začátečníky“
Podle realitních makléřů jsou takové případy spíše výjimkou. Tedy u prodeje a koupě bytů a rodinných domů, nikoli u chat a chalup.

„Většina lidí kvůli rozdílnosti vkusu, estetickému cítění a lepšímu pocitu zařízené byty nevyhledává, obvykle jim stačí kuchyňské linky či vestavěné skříně,“ potvrzuje Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding. „Mnoho z nich se navíc do koupeného bytu stěhuje s vlastním vybavením.“

Že se koupě zařízené nemovitosti nevyplatí, si myslí i ředitel Českomoravské realitní Petr Vosmík. „Majitelé za vybavení často požadují neúměrně vysokou cenu, protože k němu mají osobní vztah.“

Zařízeným bytům dávají většinou přednost lidé, kteří nemají čas ani chuť něco shánět a chtějí hned po podepsání kupní smlouvy a zaplacení bydlet. „Pořizují si je i ti, kteří hledají takzvané startovací bydlení, přičemž nábytek zakoupený s nemovitostí vymění, až se zlepší jejich finanční situace,“ tvrdí realitní makléř společnosti Real Spektrum Michael Paravičiny.

A ještě jeden případ, kdy si lidé záměrně pořizují „hotové“ bydlení: „Chtějí-li je využít k následnému pronájmu. Vybavením interiéru se pak již nemusí zabývat a ušetří čas i peníze,“ vysvětluje obchodní ředitelka prodeje bytů společnosti Maxima Reality Helena Kačerovská.

Výhodou je, že i na zařízený byt je možné si vzít úvěr. „Letos některé banky rozšířily možnosti čerpání části hypotečního úvěru i na movitý majetek jako neúčelovou část úvěru,“ potvrzuje Petr Vosmík. „Podmínkou je mimo jiné dostatečná zástavní hodnota zajišťující úvěr.“

Chaty a chalupy se vším všudy
„Koupili jsme kompletně zrekonstruovanou a zařízenou chalupu v západních Čechách,“ vypráví Eva Walkerová z Prahy. „Je to sice šumavská chalupa s kachlovou pecí v kuchyni, ale je zařízená moderně, vybavení je nové, jen dekorace jsou ,chalupářské‘. Majitelka tu nechala vše kromě několika starožitností.“

Chaty a chalupy se naopak zařízené prodávají a kupují často, protože jejich vybavení bývá specifické a mnohdy jinam nepřenosné.

„Chtěli jsme chalupu po rekonstrukci a vyhovuje nám i to, že je zařízená, protože odpadá shánění nábytku,“ komentuje Eva Walkerová s tím, že jiná situace by byla, kdyby dům nebyl zařízen vkusně, ale třeba v „socialistickém“ stylu.

„Několik takových chalup jsme si prohlédli a je pravda, že ošklivé vybavení převážně z osmdesátých let zkazilo dojem z jinak docela pěkné nemovitosti,“ přiznává Walkerová.

Více problémů než užitku?
Mnozí realitní odborníci tvrdí, že se sice lépe prodávají prázdné byty, ale není nutné se bát, že zařízení kupce odradí. „Lidé se rozhodují podle důležitějších věcí, které nelze vyměnit či odstranit - podle dispozice, lokality, orientace vůči světovým stranám nebo toho, zda je byt v cihlovém, či panelovém domě,“ tvrdí Helena Kačerovská.

Jiný názor má Michael Paravičiny: „Malá poptávka po zařízených nemovitostech a jejich ztížený prodej nakonec přesvědčí prodávajícího zařízení vystěhovat a nemovitost prodat prázdnou.“ Prostě se nevyplatí čekat na zájemce, jemuž se bude líbit nejen byt, ale i vybavení.

Když zařízení není úplně nové, s výjimečným designem nebo jinak unikátní, nedá se za ně cena bytu o mnoho peněz navýšit. „Hodnota staršího vybavení bývá zlomkem pořizovací ceny,“ říká Jiří Pácal. V bytech většinou zůstává to vestavěné a zabudované - kuchyňské linky, vestavěné skříně či skříňky v koupelně.

„Pračka a lednička sice nejsou součástí kupní ceny, ale ponecháteli je, především v levnějším bytě, je to někdy výhodnější. Neboť jejich stěhování je drahé a navíc mohou mít vliv i na nepatrné zvýšení ceny bytu,“ doplňuje Helena Kačerovská.

Pokud jste zdědili zařízený byt a vybavení nevyužijete, máte dvě možnosti. Doufat, že se někomu bude nábytek líbit a koupí byt tak, jak je, nebo ho rovnou vyklidit.

Zbavit se věcí něco stojí
S vyklízením může pomoci firma, která přistaví vůz, naloží všechny věci a odveze je na skládku. „Majitel bytu ale musí jet také a prokázat, že má v místě trvalé bydliště,“ vysvětluje Inna Popová z firmy 1. dopravní podnik.

„Za likvidaci pak neplatí nic. Firma si účtuje hodinovou sazbu, na množství vyklizených věcí nezáleží. Auto s dvěma pracovníky stojí 600 korun na hodinu a kilometr za cestu mimo Prahu přijde asi na 13 korun.“

Nebo vybavení můžete vyklidit sami a odvézt je do sběrného dvora, kde je roztřídí. „Odvoz do sběrného dvora si můžete i objednat. Cena za kilometr je okolo 22 korun,“ říká Miroslava Egererová ze společnosti Pražské služby.

„Pokud potřebuje odvézt něco většího, pronajměte si velkoobjemový kontejner. Přijde zhruba na 200 korun za den a kilometr jízdy na 25 až 30 korun. Skládkovné je 895 korun za tunu odpadu.“

Když budete chtít byt pronajímat, s vyhazováním nábytku nespěchejte. Může se stát, že budoucí podnájemník by některé vybavení rád využil, zvláště je-li to mladý člověk nebo ještě student.

A vy pak můžete byt pronajímat buď jako zařízený, nebo částečně zařízený, a tudíž za částku o něco větší. Navíc dočasně odpadá starost s tím, kam nepotřebný nábytek odložit.

8 RAD Jak kupovat a prodávat zařízený byt

1. Odhalte závady včas
Než převezmete nový byt se zařízením, důkladně zkontrolujte, zda je vše v pořádku namontováno. Pokud odhalíte třeba i drobné závady, trvejte na jejich odstranění. Poklepejte na obklady, zda jsou dobře přilepené, zjistěte, jestli teče voda a splachuje záchod, zkontrolujte, zda všechny dveře jdou dobře zavřít. Poškozené zařízení si nechte vyměnit. Ušetříte si komplikace při pozdějších reklamacích.

2. Buďte pohotoví
Pokud si nevyberete ze standardní ani nadstandardní nabídky zařízení, oznamte to včas. Pohlídejte si, aby vám dělníci nenamontovali do bytu standard, který zpravidla tak jako tak zaplatíte. Jinak se může stát, že budete muset ještě před instalací vybraného vybavení to původní odstraňovat.

3. Ohlídejte si ceny
Někteří dodavatelé zařízení nabízejí díky dohodě s developerem slevy. Zjistěte si, jestli jsou jejich snížené ceny opravdu výhodné.
V některých případech může jít o dražší zboží, které se ani po slevě nevyplatí nakupovat.

4. Vydržte až do konce
U koupě vzorového bytu či domu počítejte s tím, že bude volný k nastěhování až jako poslední. Včas si ho zamluvte, aby vás někdo nepředběhl.

5. Rozhodněte se předem
Když při koupi staršího bytu prodávající nabídne, že vám všechno nebo část vybavení přenechá, zvažte, jestli je opravdu využijete. Může se stát, že o nábytek vůbec nebudete mít zájem, ale prodávající byt jinak než s ním neprodá. Pak se musíte rozhodnout, jestli bydlení stojí za menší komplikace a výdaje.

6. Vybavení si zkontrolujte
Než se rozhodnete, že koupíte byt i se starším zařízením, pořádně si prohlédněte, že je funkční. Jinak trvejte na tom, aby je prodávající vyklidil. V opačném případě to budete muset udělat později vy, ale za své. Je dobré zkontrolovat i to, jestli na stěnách za většími kusy nábytku není třeba plíseň.

7. Mějte vše písemně
Budete-li kupovat starší zařízený byt, nespokojte se s tím, že bude v kupní smlouvě uvedeno jen „byt včetně vybavení“. Ohlídejte si, aby součástí smlouvy byl soupis veškerého kupovaného zařízení, nejlépe i s rozepsanými cenami, případné návody a záruční listy.

8. Nabídněte kompromis
Při prodeji zařízeného bytu netrvejte na tom, aby jej zájemce musel koupit se vším všudy. Abyste se vyhnuli tomu, že se prodej protáhne, můžete nabídnout více možností: prodávat byt buď prázdný, nebo kompletně, či částečně zařízený. Do ceny bytu můžete zahrnout hodnotu všeho vestavěného a zabudovaného vybavení. Ostatní zařízení cenu bytu obvykle příliš nenavýší.