Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč vypínat spotřebiče. Stand-by režim stojí i tisíce ročně

  1:00
Stovky a někdy i tisíce korun ročně platí domácnosti za elektrický proud zcela zbytečně. Důvod? Spotřebiče ve stand–by neboli v pohotovostním režimu.

Ploché obrazovky šetří spotřebu | foto: Philips

Je to pohodlné. Televizor, DVD, video, ale i bezdrátová sluchátka, počítač či tiskárna čekají pouze na lehké stisknutí tlačítka na ovladači nebo ťuknutí na klávesnici.

Není nutné ani vstát z pohovky, jenže těch pár uspořených kroků je třeba zaplatit. Měřiče ukazují přesně na největší hříšníky. Ve spotřebě ve stand-by režimu vedou televizory s CRT obrazovkami, stolní počítače, ale také stará videa – pohotovostní režim u nich průměrně představuje až 50 procent jejich spotřeby při provozu.

Například CRT televize však rozhodně není dobré často ze sítě vypínat, protože by mohlo dojít k jejich závažnému poškození. Podobně jsou na tom i některé jiné přístroje audio vizuální techniky.

Stand-by

Režim "Stand-by" – pohotovostní režim elektrospotřebičů, při němž se trvale spotřebovává malé množství energie. Často bývá indikován svícením diody. Pro úplné vypnutí spotřebiče je nutné jej odpojit od přívodu elektrické energie.

Za rok se tak utratí částky, které by bylo možné jistě použít efektivněji – stará nabíječka na mobilní telefon sice bere ročně asi jen 50 korun (u moderních nabíječek se spínacím zdrojem je už tento problém vyřešený), ale videopřehrávač v režimu stand-by už přijde ročně i na 500 korun, satelitní souprava 1 200 korun, některé CRT monitory i 1 300 korun.

Celodenní provoz stolního počítače stojí za rok asi 1 400 korun, k tomu si připočtěte třeba tiskárnu, bezdrátová sluchátka, minivěž – a z pár korun jsou tisíce.

Co s tím? Protože pohodlí bývá nadevše, sahají lidé nejčastěji po prodlužovacích kabelech s více zásuvkami a vypínačem. Na jedno "šlápnutí" tak lze zcela vypnout hned několik přístrojů. Jen pozor při výběru - ani ty, které jsou deklarované jako prodlužovací šňůry s ochranou proti přepětí, nemusejí být bezpečné.

Ruční vypnutí není až tak pohodlné, zato šetří spotřebu

Pokud máte naprogramované nahrávání oblíbeného pořadu v nočních hodinách nebo v době, kdy nejste doma, nelze toto jednoduché řešení samozřejmě použít.

Na každého dojde

Spotřeba v režimu stand-by se výrazně liší, a to spotřebič od spotřebiče, bohužel – na rozdíl od energetických štítků spotřeby "za provozu" – se tuto informaci v prodejně nedozvíte a občas ji nenajdete ani v technické dokumentaci.

"Řadu údajů můžete získat v našem poradenském centru. Dotykový displej, umístěný v sekci ´moderní domácnost´, vám ukáže, jakou energetickou spotřebu má elektronika v pohotovostním režimu. Vypočítá i spotřebu za rok v korunách," radí Pavel Janík z Centra energetického poradenství PRE.

Brzy to bude možná snadnější, protože Ministerstvo životního prostředí zpracovalo návrh aktualizované Politiky ochrany klimatu, kde se počítá s tím, že se energetické štítky budou používat u více elektrických spotřebičů, především u televizorů. Včetně údajů o stand-by.

Odpovídá to snahám Evropské komise, která vytvořila nová pravidla. Do roku 2010 by spotřeba nových přístrojů neměla být v pohotovostním režimu vyšší než jeden nebo dva watty. Od roku 2013 mají tyto hodnoty klesnout na půl až jeden watt. Dnes totiž některá starší zařízení mají spotřebu až 20 wattů.

Do roku 2020 by díky novému nařízení tak měla spotřeba klesnout o 73 procent (to odpovídá roční spotřebě elektřiny v Dánsku), emise oxidu uhličitého by tak mohly klesnout asi o 14 milionů tun za rok.

Spotřebičů na dálkové ovládání v domácnostech stále přibývá - a tím i používání stand-by režimu

Evropští poslanci schválili před několika měsíci dokonce zprávu klimatického výboru Evropského parlamentu pod názvem "2050: Budoucnost začíná dnes". Kromě jiného se v ní doporučuje členským státům zakázat u nových spotřebičů funkci stand-by. Doporučení zatím není právně závazné.

Při nákupu lze i šetřit

Blížící se vánoční svátky povedou patrně v řadě rodin k nákupu elektroniky, zejména televizorů. Proto je důležité zamyslet se při výběru nad tím, jakou spotřebu mají tyto přístroje i ve stand-by režimu.

Běžné televize s klasickou vakuovou obrazovkou mají v pohotovostním režimu příkon 6 až 14 W, novým plochým - "zeleným" - postačí spotřeba do 1 W. Podobně jsou na tom samozřejmě monitory počítačů.

Při sledování televize pět hodin denně lze ušetřit s moderní LCD obrazovkou až 270 kWh ročně oproti CRT obrazovce, tvrdí odborníci.

TEST: KAŽDÁ DRUHÁ PRODLUŽOVAČKA NA TRHU JE NEBEZPEČNÁ

"Kdo chce znát spotřebu svého starého spotřebiče, může si ji pro kontrolu změřit s pomocí wattmetru. Ten lze zdarma půjčit v Centru energetického poradenství PRE," radí Pavel Janík.

Úspory se však netýkají jen televizorů, ve stand-by režimu spotřebuje deset let starý videorekordér až 14 Wh, nový pouze okolo 3 Wh.

Dokonce i "obyčejná" bezdrátová sluchátka mohou být zbytečným žroutem elektrické energie. Jejich základnové stanice často nelze vůbec vypnout a v pohotovostním režimu mohou spotřebovat až 30 kWh za rok, a to zcela bez užitku.

"I sluchátka, u nichž bychom to asi nečekali, mohou nepříjemně přispět k celkové vyšší spotřebě domácnosti," tvrdí Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, který letos podrobil kontrole také bezdrátová sluchátka.

Spotřebičů ve stand-by režimu bývá zejména v obývacím pokoji hned několik

Vývoj ve spotřebě elektrického proudu je u černé elektroniky ovšem nejvíce patrný u televizorů. Například nové televize Sharp mají podle výrobce spotřebu o polovinu nižší než loňské modely, u plazmových televizorů si pomohl nejvíce Panasonic přechodem na novou generaci NeoPDP panelů. 

Samsung podle technické specifikace nabízí LCD monitor se spotřebou 0,3 W ve stand-by režimu. Philips má řadu výrobků, jejichž spotřeba energie je podle tvrzení výrobce o desítky procent nižší než průměrný konkurenční produkt. Díky zelenému logu Philips Green jsou snadno identifikovatelné. Skutečné hodnoty a uváděná zlepšení je však vždy dobré ověřit měřením.

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...