Proč vypínat spotřebiče. Stand-by režim stojí i tisíce ročně

  1:00
Stovky a někdy i tisíce korun ročně platí domácnosti za elektrický proud zcela zbytečně. Důvod? Spotřebiče ve stand–by neboli v pohotovostním režimu.

Ploché obrazovky šetří spotřebu | foto: Philips

Je to pohodlné. Televizor, DVD, video, ale i bezdrátová sluchátka, počítač či tiskárna čekají pouze na lehké stisknutí tlačítka na ovladači nebo ťuknutí na klávesnici.

Není nutné ani vstát z pohovky, jenže těch pár uspořených kroků je třeba zaplatit. Měřiče ukazují přesně na největší hříšníky. Ve spotřebě ve stand-by režimu vedou televizory s CRT obrazovkami, stolní počítače, ale také stará videa – pohotovostní režim u nich průměrně představuje až 50 procent jejich spotřeby při provozu.

Například CRT televize však rozhodně není dobré často ze sítě vypínat, protože by mohlo dojít k jejich závažnému poškození. Podobně jsou na tom i některé jiné přístroje audio vizuální techniky.

Stand-by

Režim "Stand-by" – pohotovostní režim elektrospotřebičů, při němž se trvale spotřebovává malé množství energie. Často bývá indikován svícením diody. Pro úplné vypnutí spotřebiče je nutné jej odpojit od přívodu elektrické energie.

Za rok se tak utratí částky, které by bylo možné jistě použít efektivněji – stará nabíječka na mobilní telefon sice bere ročně asi jen 50 korun (u moderních nabíječek se spínacím zdrojem je už tento problém vyřešený), ale videopřehrávač v režimu stand-by už přijde ročně i na 500 korun, satelitní souprava 1 200 korun, některé CRT monitory i 1 300 korun.

Celodenní provoz stolního počítače stojí za rok asi 1 400 korun, k tomu si připočtěte třeba tiskárnu, bezdrátová sluchátka, minivěž – a z pár korun jsou tisíce.

Co s tím? Protože pohodlí bývá nadevše, sahají lidé nejčastěji po prodlužovacích kabelech s více zásuvkami a vypínačem. Na jedno "šlápnutí" tak lze zcela vypnout hned několik přístrojů. Jen pozor při výběru - ani ty, které jsou deklarované jako prodlužovací šňůry s ochranou proti přepětí, nemusejí být bezpečné.

Ruční vypnutí není až tak pohodlné, zato šetří spotřebu

Pokud máte naprogramované nahrávání oblíbeného pořadu v nočních hodinách nebo v době, kdy nejste doma, nelze toto jednoduché řešení samozřejmě použít.

Na každého dojde

Spotřeba v režimu stand-by se výrazně liší, a to spotřebič od spotřebiče, bohužel – na rozdíl od energetických štítků spotřeby "za provozu" – se tuto informaci v prodejně nedozvíte a občas ji nenajdete ani v technické dokumentaci.

"Řadu údajů můžete získat v našem poradenském centru. Dotykový displej, umístěný v sekci ´moderní domácnost´, vám ukáže, jakou energetickou spotřebu má elektronika v pohotovostním režimu. Vypočítá i spotřebu za rok v korunách," radí Pavel Janík z Centra energetického poradenství PRE.

Brzy to bude možná snadnější, protože Ministerstvo životního prostředí zpracovalo návrh aktualizované Politiky ochrany klimatu, kde se počítá s tím, že se energetické štítky budou používat u více elektrických spotřebičů, především u televizorů. Včetně údajů o stand-by.

Odpovídá to snahám Evropské komise, která vytvořila nová pravidla. Do roku 2010 by spotřeba nových přístrojů neměla být v pohotovostním režimu vyšší než jeden nebo dva watty. Od roku 2013 mají tyto hodnoty klesnout na půl až jeden watt. Dnes totiž některá starší zařízení mají spotřebu až 20 wattů.

Do roku 2020 by díky novému nařízení tak měla spotřeba klesnout o 73 procent (to odpovídá roční spotřebě elektřiny v Dánsku), emise oxidu uhličitého by tak mohly klesnout asi o 14 milionů tun za rok.

Spotřebičů na dálkové ovládání v domácnostech stále přibývá - a tím i používání stand-by režimu

Evropští poslanci schválili před několika měsíci dokonce zprávu klimatického výboru Evropského parlamentu pod názvem "2050: Budoucnost začíná dnes". Kromě jiného se v ní doporučuje členským státům zakázat u nových spotřebičů funkci stand-by. Doporučení zatím není právně závazné.

Při nákupu lze i šetřit

Blížící se vánoční svátky povedou patrně v řadě rodin k nákupu elektroniky, zejména televizorů. Proto je důležité zamyslet se při výběru nad tím, jakou spotřebu mají tyto přístroje i ve stand-by režimu.

Běžné televize s klasickou vakuovou obrazovkou mají v pohotovostním režimu příkon 6 až 14 W, novým plochým - "zeleným" - postačí spotřeba do 1 W. Podobně jsou na tom samozřejmě monitory počítačů.

Při sledování televize pět hodin denně lze ušetřit s moderní LCD obrazovkou až 270 kWh ročně oproti CRT obrazovce, tvrdí odborníci.

TEST: KAŽDÁ DRUHÁ PRODLUŽOVAČKA NA TRHU JE NEBEZPEČNÁ

"Kdo chce znát spotřebu svého starého spotřebiče, může si ji pro kontrolu změřit s pomocí wattmetru. Ten lze zdarma půjčit v Centru energetického poradenství PRE," radí Pavel Janík.

Úspory se však netýkají jen televizorů, ve stand-by režimu spotřebuje deset let starý videorekordér až 14 Wh, nový pouze okolo 3 Wh.

Dokonce i "obyčejná" bezdrátová sluchátka mohou být zbytečným žroutem elektrické energie. Jejich základnové stanice často nelze vůbec vypnout a v pohotovostním režimu mohou spotřebovat až 30 kWh za rok, a to zcela bez užitku.

"I sluchátka, u nichž bychom to asi nečekali, mohou nepříjemně přispět k celkové vyšší spotřebě domácnosti," tvrdí Václav Beneš, redaktor časopisu TEST, který letos podrobil kontrole také bezdrátová sluchátka.

Spotřebičů ve stand-by režimu bývá zejména v obývacím pokoji hned několik

Vývoj ve spotřebě elektrického proudu je u černé elektroniky ovšem nejvíce patrný u televizorů. Například nové televize Sharp mají podle výrobce spotřebu o polovinu nižší než loňské modely, u plazmových televizorů si pomohl nejvíce Panasonic přechodem na novou generaci NeoPDP panelů. 

Samsung podle technické specifikace nabízí LCD monitor se spotřebou 0,3 W ve stand-by režimu. Philips má řadu výrobků, jejichž spotřeba energie je podle tvrzení výrobce o desítky procent nižší než průměrný konkurenční produkt. Díky zelenému logu Philips Green jsou snadno identifikovatelné. Skutečné hodnoty a uváděná zlepšení je však vždy dobré ověřit měřením.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Původní dům si odvezl kamarád. Pak si postavili nejlepší bydlení v životě

14. března 2024

Na svažitém pozemku pod lesem a s výhledem do kraje si manželé postavili dřevostavbu. Nejdřív ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V jednoduchosti je krása, moderní dřevostavba do Beskyd skvěla zapadla

16. března 2024

V malebném prostředí Moravskoslezských Beskyd stojí rodinný dům, který je dokonalým příkladem...

Svou dřevěnou chatu u Sázavy milují, inspiraci našli ve Finsku

12. března 2024

Kamila a Roman se svými syny vždy snili o útočišti, kde by mohli trávit víkendy a uniknout z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sen o domě s velkou zahradou a výhledem se mu splnil, až když se ho vzdal

13. března 2024

Seriál Vždy jsem chtěl bydlet na kopci, nejlépe s výhledem na hory a zároveň vodu, odkud se ozývá křik...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Útulný interiér v pudrových barvách dokáže doslova pohladit

19. března 2024

Lidé se s oblibou stěhují do okolí větších měst, kde hledají klid, přírodu a také dostatek...

KVÍZ: Znáte bydlení nejslavnějších hvězd? Otestujte se

19. března 2024

I domy mají své osudy, slavné obyvatele či neopakovatelné události, které se v nich odehrály. Znáte...

Ze stěn staré chaty musela nejdřív pomocí písku zmizet akrylová barva

18. března 2024

Chata stará více než sto let rozhodně nebyla na „odpis“, jednu zásadní chybu ovšem měla. Tou bylo...

Zázrak v Mirošovicích. Zámek na spadnutí zachránila až odvážná starostka

18. března 2024

Mirošovice v Ústeckém kraji v současnosti spadají pod obec Hrobčice, ale v minulosti patřily k...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...