Vlastník pozemku, přes který příjezdová trasa vede,  nesmí podstatně ztížit

Vlastník pozemku, přes který příjezdová trasa vede, nesmí podstatně ztížit přístup k druhému pozemku. | foto: Profimedia.cz

Nejsložitější spor. Ta cesta je moje a ty se ke svému domu nedostaneš

  • 48
Naše rodina má problém s příjezdovou cestou ke svému pozemku. Je na ní věcné břemeno, a tudíž ji nemůžeme odkoupit. Sousedé jsou na nás naštvaní, protože jim jezdíme pod okny k sobě domů, popisuje své trable čtenář Pavel.

Sousedé se ale začínají mstít. "Dávají na cestu různé překážky, které nám brání ve vjezdu. Situace začíná být neúnosná. Život nám znepříjemňují i jinak. Vyhrožují, že cestu úplně zatarasí zdí, případně plotem. Rodiče jsou již starší a mám strach, aby je to nepoznamenalo na zdraví. Existuje přece nějaké zvykové právo, ne?" uzavírá svůj problém Pavel.

Vše řeší věcné břemeno. Spory pak obecní úřad nebo soud

"Na prvním místě bude třeba zjistit, zda bylo věcné břemeno práva cesty přes cizí pozemek zřízeno smluvně, ze zákona, na základě rozhodnutí příslušného orgánu, či zda pouze po dobu nejméně deseti let příjezdovou cestu k nemovitosti vaše rodina používá, přičemž sousedé toto vaše jednání v minulosti tolerovali," vysvětluje advokátka Soňa Audesová.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Posledně uvedeným chováním mohlo dojít k vydržení práva, které odpovídá věcnému břemeni. Podle způsobu vzniku věcného břemene se pak bude odvíjet posouzení, zda má čtenář na používání příjezdové cesty právo a za jakých podmínek, neboť rozsah věcného břemene se liší v každém jednotlivém případě a zohledňuje vždy konkrétní potřeby obou vlastníků pozemků.

Pokud bylo právo věcného břemene cesty přes cizí pozemek zřízeno smluvně nebo rozhodnutím příslušného orgánu, je v něm vždy určena trasa cesty, vymezeno, zda po ní lze pouze procházet nebo i projíždět, kdo tak může činit a případně i v jakou denní či noční dobu a jak často.

"Tyto podmínky oprávněný z věcného břemene musí respektovat a zároveň mu vzniká povinnost uhradit sousedovi náhradu za používání cesty a hradit nebo podílet se na nákladech její údržby," popisuje Audesová.

Vlastník pozemku, přes který příjezdová trasa vede, pak nesmí podstatně ztížit přístup k druhému pozemku. Jestliže tak učiní, například zatarasením cesty, má oprávněný z věcného břemene právo domáhat se u obecního úřadu, aby mu soused průjezd nebo průchod umožnil.

"Nepomůže-li to, bude třeba uplatnit nárok u soudu. Formulace žaloby se bude odvíjet od způsobu, jakým soused brání v užívání příjezdové cesty. Ochrana pokojného stavu u správního orgánu nemusí povinně předcházet soudnímu řízení. Lze si vybrat i jen jednu z nastíněných variant nebo uplatnit obě současně," doporučuje advokátka.


Sousedské války