Obtěžování pohledem patří mezi další ze zakázaných sousedských imisí.

Obtěžování pohledem patří mezi další ze zakázaných sousedských imisí. | foto: Profimedia.cz

Peklo se slídilem. Schovává se za záclonou, pozoruje a občas udává

  • 64
Obvykle ho najdete za záclonou. Přesně ví, kdo si koupil nové auto, televizi nebo pračku. Někdy pošle udání, že někdo v ulici začal stavět bez povolení. Co dělat s takovým sousedem? Existují hranice, které by rozhodně neměl překračovat, a lze se mu vůbec bránit?

"Obtěžování pohledem patří mezi další ze zakázaných sousedských imisí, o kterých v § 127 hovoří občanský zákoník. Musí však jít o obtěžování, které překračuje míru přiměřenou poměrům a soustavně a závažně narušuje soukromí druhého souseda," vysvětluje advokátka Soňa Audesová.

Příkladem může být stavební úprava nemovitosti jednoho souseda takovým způsobem, který umožní nahlížení do doposud uzavřené a před pohledy zvenku chráněné části obydlí souseda druhého nebo soustavné nahlížení do cizí uzavřené nemovitosti.

"Pouhé pozorování dění na ulici, jak se popisuje v úvodu, však nadměrné obtěžování nepředstavuje," doplňuje Audesová.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Pokud by však soused měl nahlížet i do vašich oken a sledovat dění u vás doma, již by se o narušení ochrany vašeho soukromí jednat mohlo.

"Pro tyto případy dle ustálené soudní praxe platí pravidlo, že na prvním místě musí opatření, která zabrání možnosti nahlížet do soukromí, provést ten, kdo se cítí být obtěžován pohledem druhého," říká Audesová.

Musíte tak pořídit záclony, závěsy či žaluzie a své soukromí před pohledy zvenku chránit. Důvodem je, že zpravidla nelze těm, kdo mají faktickou možnost nahlížet do cizích oken, uložit, aby provedli taková opatření, kterými by tuto možnost vyloučili.

Jediným efektivním řešením by totiž mohl být absolutní zákaz vyhlížení z oken, respektive zajištění oken tak, aby z nich nebyl výhled na cizí nemovitost, což by představovalo zcela nepřiměřený zásah.

Jak je to s focením a natáčením souseda

Fotografování nebo natáčení vlastníka nemovitosti ze sousedního domu nebo pozemku představuje za určitých okolností závažný zásah do soukromí. Oběť obtěžování se může bránit žalobou a jejím prostřednictvím žádat, aby se soused podobného jednání zdržel. Vyplývá to z nového sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu.

"Uvedené pravidlo musí tím spíše platit pro fotografování a filmování osob. V takovém případě jde totiž v jistém smyslu o 'obtěžování pohledem', umocněné tím, že tento pohled je zachycen technickými prostředky," uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig (o rozhodnutí Nejvyššího soudu čtěte zde).


Sousedské války