Nový nájemník si do bytu nastěhoval kamarády z ulice. Sousedé se začali bát.

Nový nájemník si do bytu nastěhoval kamarády z ulice. Sousedé se začali bát. | foto: Profimedia.cz

Ten tlak už opravdu nezvládnu. Ve své garsonce se bojím o vlastní život

  • 53
Bydlím ve vlastní garsonce v Ústí nad Labem. Bohužel se do bytu v pátém patře nastěhoval nájemník - bývalý bezdomovec, který u sebe nechává přespávat šest kamarádů z ulice. Od té doby nastaly příšerné problémy, píše Petra v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Nájemník a jeho kumpáni v domě neustále „kolují“ - chvíli ven, chvíli dovnitř, především v nočních hodinách. Správkyni domu bez ostychu sdělil, že předtím byl na ulici, že je mu jeho kamarádů líto, no tak je nechává u sebe přespat a bydlet, protože ví, jak je to na ulici těžké.

Nepříliš vtipná ironie. On chce pomáhat kamarádům, ale důchodcům v domě dělá problémy. Nevím zda je to dobře či nikoliv, ale i ostatní sousedi slyší a vidí. Nikdo ovšem nemá odvahu cokoliv udělat. Všichni se bojí zavolat policii, aby náhodou nebyli popotahováni, vykradeni nebo nepřišli o svůj život. Sousedé mlčí a nic nepodnikají.

Já se bojím také. Zvlášť po tom, co jsem viděla, jak mají někteří z obyvatelů předmětné garsonky rozpíchané ruce od jehel, jak si přímo před vchodem do domu nahřívají něco na lžičce. Celý dům neustále ničí - výtah, chodby, vstupní dveře a vyhrožují. Slyšela jsem toho hodně a mimo jiné i to, že nám vykradou byty.

Hlučný soused

Soused dělá celou noc strašný hluk. Policie nic neřeší, píše čtenářka.

V bytovém domě mám za souseda mladíka, který si v bytě celý den a noc pouští velmi hlasitou hudbu. Nemohu spát a jsem s nervy pryč. Policii volám jen já, ostatní se bojí, ale nikdy se nic nevyřeší kvůli tomu, že dotyčný nemá občanku, píše Jitka v dalším příspěvku seriálu Sousedské války.

SVJ je v našem bytovém domě již zřízeno, ale předseda se rovněž do ničeho nehrne. Některé byty, například můj, jsou již v osobním vlastnictví, jiné jsou stále družstevní. Problémový byt je ve vlastnictví největšího podílníka - bytového družstva. Majitel členských práv a povinností bydlí v Praze.

Co jsem pro napravení věci mohla udělat, jsem udělala. Zeptala jsem se jiných sousedů, zda jsou stejného názoru, informovala bytové družstvo, zástupce „majitele“ členských práv v BD, správkyni domu a požádala městskou polici o častější dozor v okolí.

Hodnota mého jediného majetku s každým takovým nájemníkem klesá. Nemám peníze na to, abych byt prodala a koupila si jinde dražší.

Nikdo si nedokáže představit tu bezmoc, beznaděj, probdělé noci a obavu nejen o jediný majetek (byt), ale hlavně o svůj život.

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Jakub Hrbáč, RE/MAX Plus

Dohoda: Nejlepší cesta je se dohodnout přímo s nájemníky. S některými lidmi to samozřejmě může být náročnější, ale je to nejrychlejší, efektivní a stojí to chvíli času. Pokud předešlé domluvy nepadly na úrodnou půdu, je možné požádat někoho jiného z domu, kdo by mohl mít silnější vliv. Čím více lidí do toho zapojíte, tím více zvedáte pravděpodobnost úspěchu. V další vlně je nutné oslovit majitele bytu a sdělit mu obtíže, které s nájemníky v domě jsou. Je jeho povinností situaci řešit a v krajním případě jim dát výpověď za hrubé porušení nájemní smlouvy.

Může se hodit

Prosek Park: Bydlení v projektu Prosek Park od FINEP má již svou desátou etapu....

Prosek Park - pohodlný a klidný život v novostavbě na Praze 9.

Více bytů k prodeji na Reality.iDNES.cz.

Stížnost u SVJ: Stěžovat si lze i u předsedy SVJ, který by měl zasáhnout. Jakožto zvolený představitel vlastníků má určitě větší váhu a autoritu. Může naléhat jak na nájemníka, tak i majitele, aby situaci vyřešil. Nicméně jsme stále v lidské rovině a záleží na síle osobnosti.

Policie a obecní úřad: Městská policie je určitě dobrým strašákem a v mnoha případech může být dostatečná. Nicméně strážníci mají jenom omezené pravomoci, které mohou uplatnit. V součinnosti s obecním úřadem však mohou uplatnit pokutu, která je právně vymahatelná. Nájemníci si poté rádi rozmyslí, zda jim takové chování nenabourává rozpočet.

Přestěhovat se: Pokud se zkusilo všechno a situace se stále nezlepšuje, zbývá jen stěhování. Říká se, že rodinu si vybrat nemůžete, zato sousedy ano. Najděte si tedy klidnější byt, kde budete mít jistotu nerušeného spánku a nekonfliktních sousedských vztahů.

Aleš Eppinger, partner, Schaffer & Partner

Obecně je každý nájemce povinen dodržovat domovní řád a pravidla určená nájemní smlouvou, která obvykle zakazuje obtěžovat obyvatele domu nadměrným hlukem, rušením nočního klidu, zápachem atd.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Nájemce je i podle obecných ustanovení o nájmu dle občanského zákoníku povinen dodržovat pravidla obvyklá pro chování v domě a rozumné pokyny pronajímatele pro zachování náležitého pořádku v domě. Rozumí se tím jistě i dodržování zásad občanského soužití, neznečisťování společných prostor. Porušování těchto povinností může vést až k ukončení nájmu ze strany pronajímatele.

Bytové družstvo má jiná pravidla

V případě, že jde o bytové družstvo, člen bytového družstva není vlastníkem bytu, ale jen družstevního podílu s právem nájmu družstevního bytu. Tento majitel členských práv je sám pouze osobou, které svědčí nájemní právo. Může tedy s další osobou, které svůj byt chce přenechat k užívání uzavřít pouze podnájemní smlouvu.

Podnájem není zákonem chráněn tolik jako nájem a lze ho například vypovědět i bez uvedení důvodu. Primárně je nutné zjistit, co říkají stanovy družstva a jaká je úprava dle stanov družstva. Jinak pokud majitel členských práv sám v bytě nebydlí a podnajímá byt celý, potřebujete vždy písemný souhlas pronajímatele - družstva.

Bytové družstvo totiž může svého člena, s jehož členstvím je spojeno právo nájmu, vyloučit, pokud nájemce hrubě poruší svou povinnost vyplývající z nájmu. Družstvo může odmítnout dát svolení k podnájmu, zároveň může podmínky podnájmu ve stanovách omezit. Je otázkou posouzení, zda problematický soused má vůbec platně uzavřenou smlouvu, na základě které byt užívá. A zda družstvo s užíváním projevilo souhlas.

Lze se písemně obrátit na majitele členských práv s žádostí o vypovězení smlouvy o podnájmu a zjistit, zda podnájem je uskutečněn se souhlasem družstva či nikoli. Pak lze doporučit podat podnět k vyloučení člena družstva orgánu, který podle stanov družstva o vyloučení člena družstva rozhoduje. Hrozba vyloučením z bytového družstva by k aktivnímu jednání majitele práv i družstva mělo pomoci. Je pak na bytovém družstvu samotném, zda svého člena vyloučí či nikoli.

Stížnost nebo žaloba

Kdo je ve svém právu užívat byt rušen nad míru přiměřenou místním poměrům hlukem, prachem, zápachem, může se domáhat ochrany také u soudu tzv. sousedskou žalobou. Rušitelem přitom může být i jiný nájemce, pronajímatel či jiná osoba, například vlastník sousedního domu.

Než se vlastníci pustí do soudního sporu, je vhodné se pokusit o smírné řešení. Soudní řízení s sebou vždy nese nemalé náklady, je časově náročné, výsledný úspěch není zaručen a je nutné pro jeho účely a případný úspěch opatřit důkazy.

Jestliže problém se sousedem spočívá v jeho nadměrném hluku během noci a brzkého rána, můžete podat návrh na zahájení přestupkového řízení. Přivolejte policii (týká se to zejména rušení nočního klidu), která může bezohlednému sousedovi uložit blokovou pokutu.

V případě opakovaného rušení dejte podnět na obecní úřad nebo se obraťte přímo na soud. Buďte důslední a v případě, že nejste spokojeni s vyřízením věci ze strany těchto orgánů, podejte na daný postup u předmětného orgánu stížnost.


Sousedské války