Soused naše okno tak zalesnil, že musíme svítit i přes den. Ilustrační snímek

Soused naše okno tak zalesnil, že musíme svítit i přes den. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soused nám tak zalesnil výhled, že musíme v domě celý den svítit

  • 70
Bydlíme na vsi ve starém domě postaveném přesně na hranici se sousedem. Z okna koukáme do jeho dvora a jiný soused zase kouká do našeho dvora - je to tak již staletí. Soused ale naše okno tak "zalesnil", že v kuchyni musíme svítit i přes den, píše Roman v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Soused nikdy nebyl náš velký kamarád. Nechceme si způsobit nějaké velké problémy. Proto, než se za ním vydáme, chceme vědět, jakou máme šanci na vyřešení našeho problému. Nebo budeme už navždy v domě svítit od rána do noci?

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Ivan Koblása, makléř RE/MAX Synergy

Bohužel zdaleka nejde o ojedinělý případ. Variant řešení příliš není. Prvním logickým krokem je samozřejmě domluva se sousedem. Opora v zákonech dává za pravdu spíše poškozenému, proto bych doporučil využít znalost zákona a upozornil na to, že pokud nebude závada odstraněna, budete hledat řešení skrze úřady.

Kdo musí ostříhat živý plot?

1

Živý plot od sousedů prorůstá skrz a nejde o pár lístečků. Máme na pozemku metrové větve, které stíní a omezují nás. Soused se k problému staví laxně a dokonce prohlásil, že podle nového občanského zákoníku není jeho povinností plot stříhat, píše Jarka v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Dle občanského zákoníku má-li vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků. Pokud již stromy vysadil nebo je nechal vzrůst, má právo žádat jejich odstranění.

Zákon přímo říká, že nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 metry jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 metry a pro ostatní stromy 1,5 metru. Výjimka, která však v tomto konkrétním případě není použitelná, by byla, pokud by byl na sousedním pozemku les nebo sad. Případně jednalo by se se o strom zvlášť chráněný podle jiného právního předpisu.

V případě, že to nebude reflektovat, tak zajděte na obecní úřad, kde je požádejte o součinnost při této věci. Jinak nezbývá, než se obrátit na soud.

Hana Grinacová, advokátka, AK Zrůstek, Lůdl a partneři

Pro výkon vlastnického práva platí obecně zásada, že každý má právo se svým vlastnictvím libovolně nakládat. Na druhou stranu s výkonem svého vlastnického práva nesmí nad míru přiměřenou rušit jiné osoby. Omezení vlastnického práva stíněním se podle platné právní úpravy považuje za tzv. imisi.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

To znamená, že vlastník pozemku, který je nad míru přiměřenou místním poměrům podstatně omezen v užívání svého pozemku, má právo domáhat se ochrany. Pokud soused vysázel nebo nechal vzrůst na svém pozemku stromy, které vlastníkovi stíní, pak přesně toto ustanovení splňuje.

Nový občanský zákoník přiznává omezení užívání pozemku stíněním zvláštní důležitost a výslovně říká (ust. § 1017), že vlastník pozemku může požadovat, aby soused odstranil vzrostlé stromy, má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod.

Doporučila bych vlastníkovi pozemku, který je stíněním omezován, vyzvat souseda, aby stromy odstranil. Pokud by soused výzvě nevyhověl, je možné obrátit se s návrhem na odstranění stromů na místně a věcně příslušný soud.

V této souvislosti je však nutno uvést, že soud zkoumá vždy každý případ individuálně s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem. Musí totiž zvážit, zda skutečně dochází k obtěžování nepřiměřenému a zda toto obtěžování podstatně omezuje obvyklé užívání vlastníkova pozemku.

Pokud shledá opak, pak samozřejmě k odstranění stromů nedojde. Soud se bude také řídit zákonnou domněnkou, že stromy přesahující obvykle 3 metry výšky mohou být od společné hranice pozemků vysázeny 3 metry a ostatní stromy 1,5 metru. To platí ovšem za předpokladu, že z místních zvyklostí či jiné právní úpravy neplyne něco jiného.


Sousedské války