Oblíbené grilování na balkoně nemusí vždy sousedům vonět.

Oblíbené grilování na balkoně nemusí vždy sousedům vonět. | foto: Profimedia.cz

Grilování na balkoně. Když se vůně masa změní v nenáviděný puch

  • 124
Narůstá počet stížností na vlastníky bytů či nájemce, kteří zamořují své sousedství kouřem z grilů. Přibývá však i neoprávněných udání. Advokát Ondřej Preuss z webu dostupnyadvokat.cz radí, jak tyto sousedské spory řešit a co na to říká zákon.

Zákon stanoví, že „vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání“.

„Toto pravidlo se týká každého a může dopadnout i na nájemníky či družstevníky, kteří sice byt či dům přímo nevlastní, ale vlastníkovi za dodržování pravidel soužití odpovídají,“ podotýká advokát.

Kouř od sousedů

Jsem vězněm ve vlastním bytě.

Bydlíme v panelákovém domě s několika vchody. Co mi poslední dobou ale opravdu hodně vadí, je kouření sousedů, píše Tereza v příspěvku do seriálu Sousedské války.

Sousedé jsou oba náruživí kuřáci, bohužel jejich byt již...

Co to však v praxi znamená? Nemohu si snad na v létě na balkoně ugrilovat několik porcí krkovice?

„Například u zmíněného grilování je důležitá přiměřenost místním poměrům. Musí to být takříkajíc normální,“ vysvětluje Preuss. „V letních měsících je běžné, že občas někdo griluje, a tak nelze většinou mluvit o nepřiměřenosti. Pokud by však někdo griloval neustále, každý den a odváděl pach spáleného masa svým sousedům do oken, žaloba by mohla být úspěšná.“

Krajské hygienické stanice od případů kouření nebo grilování na balkonech dávají většinou ruce pryč. Odborníci vždy doporučují dohodu mezi sousedy. Pokud by se situace po domluvě nezlepšila, nezbude, než podat žalobu na zdržení se rušivého jednání.

„Žalobce by zde musel prokázat, že mu například soused neustálým grilováním a zápachem spáleného masa podstatně omezuje obvyklé užívání jeho bytu. To by patrně nedokázal, pokud si soused občas s přáteli ugriluje několik klobásek. Pokud by však soused griloval nepřetržitě, například i z podnikatelských důvodů a pach kouře byl často přítomný i v bytě postiženého souseda, mohl by určitě uspět,“ dodává Preuss.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Ještě jednu páku má nájemník, který by trpěl častým puchem z vedlejšího bytu či zahrady. Ten by mohl naléhat na svého pronajímatele, aby mu umožnil řádný výkon nájemních práv. Jinak by mohl z bytu odejít či požádat o slevu z nájemného.

Pokud by soused i po verdiktu soudu dále imise vypouštěl, může obdržet postupně několik pokut v řádu desítek tisíc korun.

Lze se samozřejmě domáhat, aby nikdo nad míru negriloval ve společných prostorách bytového domu. Pravidla grilování zde navíc může upravovat domovní řád, který je nově povinnou součástí stanov společenství vlastníků jednotek. „Zde bych chtěl varovat nájemníky. Porušování domovního řádu může za určitých okolností vést i k výpovědi z nájmu,“ uzavírá Preuss.


Sousedské války