Ochraně proti obtěžování zápachem nad míru přiměřenou se lze domáhat tzv. negatorní žalobou.

Ochraně proti obtěžování zápachem nad míru přiměřenou se lze domáhat tzv. negatorní žalobou. | foto: Profimedia.cz

Sousedé začali chovat prase. Příšerný zápach mi změnil život v peklo

  • 471
Sousedé z vedlejší řadovky chovají slepice, králíky a začátkem srpna si přivezli prase. Chlívek umístili pár metrů od mého domu. Prase kvičí, chrochtá a příšerně zapáchá. Není možné větrat, ani posedět na zahrádce, stěžuje si Eva v příspěvku, který jsme zařadili do seriálu Sousedské války.

Dveře od chlívku jsou pořád otevřené a puch se neustále line ven. Směrem k domům. Soused navíc vynáší kejdu na pole, které je přímo naproti mému domu.

Před týdnem jsem za sousedy zašla a slušně je požádala: „pojďme věc vyřešit, pojďme se domluvit“. Navrhla jsem zavřít dveře od chlívku. To ale prý nelze, protože v něm jsou i vlaštovky. Můj další návrh byl, postavit mezi pozemky zeď ve výši chlívku dlouhou osm metrů a vysokou dva metry. Sousedé odpověděli, že to nepomůže.

Celková velikost mého pozemku včetně zastavěné plochy domu je 400 metrů čtverečních. Zahrádka má 150 metrů čtverečních. Pozemky sousedů mají rozlohu přes 2 tisíce metrů čtverečních.

Domnívám se, že by bylo slušné, aby se oni jako chovatelé postarali o případnou stavbu dělící zdi na jejich pozemku a za jejich náklady; nebo o přesun chlívu co nejdál od obytných budov. Jaké je možné řešení? ptá se Eva.

Rozhodne lokalita a její přiměřený zápach

„Tento případ je přímo ukázkový sousedský spor. Řešení soudní cestou nebývá nejpružnější, ale pokud není zbytí a rozumná domluva nikam nevede, je nutné maximalizovat šance na vyřešení. Dle § 1013 občanského zákoníku se lze ochrany proti obtěžování (zápachem) dovolat jen tehdy, jde-li o vnikání zápachu nad míru přiměřenou místním poměrům,“ vysvětluje Jan Adam Bauer, právní analytik serveru Katastr365.cz.

Pošlete příběh

sousedé

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Je tedy třeba posoudit, zda intenzita zápachu je v dané lokalitě přiměřená či nikoli, a to podle místních zvyklostí. Jinak bude zápach od domácího zvířectva posuzován na vesnici, kde je chov domácích zvířat obvyklý a každý by s jistou mírou zápachu měl tedy počítat a jinak v centru města, kde takový chov bude výjimkou a zápach by proto byl daleko pravděpodobněji posouzen jako nepřiměřený místním zvyklostem.

„V případném soudním sporu bude při stanovení toho, zda jde o obtěžování nad míru přiměřenou poměrům, vždy hrát významnou roli uvážení soudu a důraz bude kladen na řádné odůvodnění tohoto uvážení v rozsudku. Soud musí v první řadě zjistit, jaká je v dané věci míra přiměřená poměrům, tedy jaký je v dané lokalitě přiměřený zápach a následně rozhodnout, zda intenzita zápachu v daném případě tuto hranici překračuje či nikoli,“ upozorňuje Jan Adam Bauer.

Ochraně proti obtěžování zápachem nad míru přiměřenou se lze domáhat tzv. negatorní žalobou podanou k příslušnému soudu, v které bude požadavek, aby se sousedé zdrželi obtěžování zápachem nad přiměřenou míru.

Je pak ale na sousedech, jaké opatření zvolí k tomu, aby splnili povinnost uloženou soudním rozhodnutím. Nelze se tedy domáhat toho, aby sousedům bylo uloženo konkrétně něco vykonat. K řízení je příslušný okresní soud, v jehož obvodu se nachází předmětné pozemky.


Sousedské války