Vlhkost je v celém bytě. Mohla být způsobena vzlínáním zemní vlhkosti, nebo...

Vlhkost je v celém bytě. Mohla být způsobena vzlínáním zemní vlhkosti, nebo špatnými rozvody vytápění, ale příčinou nakonec bylo prasklé potrubí kanalizace. | foto: Bytecheck

Koupila byt v novostavbě. Pak přišla katastrofa, kterou nikdo nečekal

  • 193
Marta žije u českých hranic ve slovenské obci Zohor. Zde si koupila byt v novostavbě, který pět let pronajímala. Pak se konečně nastěhovala a začaly problémy s vlhkostí, plísní a chladnými stěnami.

Marta se začala poptávat po sousedech, zda i oni bojují s vlhkostí. Ukázalo se, že novostavba není zas až tak kvalitní. V několika bytech již stačilo pod podlahou prasknout teplovodní potrubí. Trubky totiž nebyly izolované, a tak začaly samovolně praskat a také postupně rezavěly.

K tomu se začal pomalu ztrácet tlak v topné soustavě a pokroucené podlahy začaly ukazovat na závažný problém. Po odstranění podlah a provedení průzkumu objevili inspektoři masivní zatékání do konstrukce.

Boj s vlhkostí byl nekonečný

Ale u Marty bylo vše jinak. V celém bytě se totiž začaly u podlahy dělat velké vlhké mapy. „Naměřili jsme u stěn vlhkost až 11 procent, což je téměř trojnásobek běžné vlhkosti omítky,“ říká inspektor Jozef Ďurica ze slovenské pobočky společnosti Bytecheck, který prováděl kontrolu.

Mokré mapy se také objevily za skříněmi, v předsíni a navíc začaly pronikat i do sousedních bytů. V koupelně vlhkost vystoupala až nad horní hranu obkladu do úrovně očí.

Vyšetřování příčin nebylo vůbec jednoduché. Odborníci z firmy Radeton provedli speciální detekce úniku vody. Rozsah vlhkosti byl enormní. Při zpřesňování výsledků inspektoři vybourali otvor pod vanou a konečně objevili postižené místo. Na vině bylo prasklé odpadní potrubí. Unikající voda postupně napáchala velké škody. Marta nechala příčinu vlhkosti opravit, nově vymalovala a celý byt začala postupně vysoušet.

Jak odhalit v bytě zdroj vlhkosti

Odborníci dokážou v bytech a domech odhalit řadu rizik již podle projevů na povrchu. Problémy u potrubí pod povrchem se dají zjistit termovizním měřením nebo detektorem a vzlínání vlhkosti zase speciálními vlhkoměry.

Užitečnou metodou je také rozhovor s okolními starousedlíky. Někdy je totiž chyba systémová a projevuje se ve všech bytech. Obyvatelé domu to tedy již řeší, případně podávají reklamace.

Vlhkost v šatně dosahovala do poloviny zdi.

Byt Marty se vzlínáním vlhkosti byl v bytovém domě jediný. Nakonec ovšem problém zasáhl i okolní byty, a havárie tak postihla i okolní sousedy. Nutno dodat, že o problému s vlhkostí zřejmě již věděli nájemníci, kteří v bytě bydleli před Martou. Z neznámého důvodu o tom však mlčeli a vlhké stěny maskovali výraznou výmalbou. Kvůli tomu u novostavby propadla dvouletá záruční lhůta, během které by šlo reklamovat skrytou vadu.

S vlhkostí jsou také spojeny plísně na povrchu stěn či rámů oken, rosení zasklení a stékající voda na okně. Byty a rodinné domy se prodávají často bez vybavení. Po nastěhování se začne projevovat nadměrná kondenzace vodní páry a vznikají plísně.

Nový vlastník nemovitosti se většinou ihned obrátí na původního majitele a domáhá se řešení, byť ani jeden z nich neví jakého. Většinou se dočká jen obligátní rady s častým a řádným větráním.

Naměřená procenta vlhkosti povrchu stěny.

Některé starší rodinné domy byly ve své době postaveny podle platných norem, a přesto se u nich objeví závady tohoto typu po rekonstrukci a při zvýšeném počtu obyvatel v domácnosti.

Například v rodinném domě, kde byla vyměněna původní okna za plastová bez zateplené fasády, žádné problémy původní majitel mít nemusel. Nová početná rodina však zjistí, že se jim okna rosí a objevují se plísně.

Pokud při obývání nemovitosti vady najdete, vše zdokumentujte, vyfoťte a bez odkladu doporučeným dopisem oznamte předchozímu majiteli. Inspekce je výhodná také pro prodávající, kteří chtějí snížit riziko, že se na ně následující majitel obrátí a několik let se bude domáhat například finančního vypořádání.

V podzimním nebo zimním období jsou z pohledu odhalování nebezpečí vzniku plísní ideální podmínky pro inspekci nemovitosti před koupí. Plísně a jejich minimální množství se v tzv. přechodných obdobích projevují často a inspektor nachází nebezpečná místa v domácnosti snadněji než v létě. V zimních měsících totiž může použít infrateploměr nebo termovizní kameru, které nejsou v létě účinné.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích?

Jednejte zodpovědně. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.

  • Popište nám vaše problémy či obavy.
  • Navrhneme rozumné řešení a sepíšeme obecné postupy.
  • Zkontrolujeme realizaci.
  • Stanovíme zásady prevence pro ostatní čtenáře.
Reality iDNES.cz - realitní portál, Bytecheck - inspekce nemovitostí

Společný projekt rubiky Bydleni.iDNES.cz, portálu Reality.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence.

 HLEDÁME DALŠÍ ZÁJEMCE

Sledujte, co zažívají lidé se starostmi, jako máte vy. Nebo do toho pojďte rovnou s námi. Přihlásit se můžete zde.

Chcete využít prověření nemovitosti při koupi bydlení? Se seriálem Reality pod lupou máte slevu 20 %. Stačí vyplnit formulář.