S prodejní cenou necelých 5 milionů nakonec souhlasili a rozhodli se dům koupit. Ilustrační snímek

S prodejní cenou necelých 5 milionů nakonec souhlasili a rozhodli se dům koupit. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Snili o dřevostavbě. Nemají nic a lži realitky je stály 130 tisíc

  • 161
Miloslav Lujka a jeho přítelkyně chtěli bydlet v dřevostavbě. V nabídce realitky našli zajímavý dům, který se rozhodli koupit. Těsně před podpisem kupní smlouvy však zjistili, že jim makléřka lhala. Od koupě odstoupili. Nyní mají za lež realitní kanceláře zaplatit 130 tisíc korun.

"V loňském roce jsme se s těhotnou přítelkyní rozhodli přestěhovat z Prahy na venkov. Lákala nás představa dřevostavby nebo pasivního domu," popisuje začátek cesty za novým domovem Miloslav Lujka.

Časem narazili na prodej dřevostavby na Praze-východ. Inzerát nabízel zrekonstruovaný bungalov o dispozici 4+kk a rozloze 130 metrů čtverečních. K domu patřila velká zahrada s dřevěným zahradním domkem. Fotky na internetu nelhaly, právě naopak. Lokalita i dům vypadaly ve skutečnosti ještě mnohem lépe.

Rezervační smlouva

Jak postupovat při podpisu

  • Nepodlehněte tlaku realitního makléře.
  • Nechte si od odborníka prověřit právní i technický stav nemovitosti.
  • Vyžádejte si návrh rezervační smlouvy a nechte si čas na její důkladné prostudování.
  • Požadujte vyváženou smlouvu. Chtějte rovnocenné podmínky a oboustranné sankce v případě porušení povinností vyplývajících ze smlouvy.
  • Ujistěte se, že rezervační smlouva vám nemovitost opravdu rezervuje. Dejte pozor, abyste nebyli spíše rezervováni vy.
  • Pokud byste měli podepsat nevyváženou rezervační smlouvu, tak raději nepodepisujte nic a chtějte rovnou kupní smlouvu.
  • Do nemovitosti investujte až poté, co bude vaše. Majitelem se stáváte teprve zápisem do katastru nemovitostí.
  • V případě jakýchkoli pochybností se raději poraďte s odborníkem.

"Přítelkyně se do místa ihned zamilovala. Já jsem od makléřky z pražské realitní kanceláře vyzvídal technické záležitosti, především mě zajímalo vytápění a s tím spojené náklady. Bylo mi řečeno, že jde o zateplenou dřevostavbu, ve které je příjemně i v zimě," vysvětluje Lujka.

S prodejní cenou necelých pět milionů nakonec souhlasili a rozhodli se dům koupit. Miloslav kontaktoval realitní makléřku, podepsal rezervační smlouvu a složil rezervační poplatek 130 tisíc korun.

"V dalších týdnech jsme s realitkou řešili praktické záležitosti a formality a ještě jsme se do domu jeli jednou podívat," říká Miloslav. Během druhé návštěvy však přišel obrovský šok. Po podrobnějším prozkoumání se ukázalo, že dům ve skutečnosti není vůbec dřevostavba, ale obyčejný okál z dřevotřísky.

Tyto domy z montovaných dřevotřískových desek se ve velkém stavěly před 40 lety jako levná náhrada dřevěných staveb. Oblibu si získaly nízkými pořizovacími náklady a rychlou stavbou. Zároveň se však vyznačovaly velice špatnou tepelnou a zvukovou izolací. Nejhorší je přítomnost nebezpečných látek v samotné konstrukci. Konkrétně se u těchto druhů staveb prokázalo uvolňování formaldehydu a azbestu.

Může se hodit

Chcete bydlet podle svých snů a přání? Vyberte si své nové kvalitní bydlení na Reality.iDNES.cz. Nabízíme domy, byty i pozemky po celé ČR.

"Okamžitě jsem se rozhodl dát od toho ruce pryč. Rozhodně jsem nechtěl strávit zbytek života v domě z dřevotřísky, navíc riskovat zdraví rodiny. Pokud bych tyto informace věděl dřív, nikdy bych o koupi takového domu neuvažoval. Bral jsem to jako jednoznačný podraz a záměrnou lež ze strany realitní kanceláře a makléřky. Nemluvě o tom, že skutečná výměra domu nebyla 130 metrů čtverečních, ale o nějakých deset metrů méně,“ uvádí Miloslav.

Ihned tedy kontaktoval realitní kancelář s tím, že chce odstoupit od rezervační smlouvy a vrátit rezervační poplatek. Realitní kancelář však jeho požadavek odmítla s tím, že si dům předem prohlédl, seznámil se s jeho skutečným stavem, a že realitní kancelář neodpovídá za inzerované informace, které má od prodávající strany. Dále mu makléř sdělil, že když dům nekoupí, poruší tím rezervační smlouvu a složená záloha ve výši 130 tisíc korun propadne.

Kde udělal pan Miloslav chybu?

Pošlete svůj realitní příběh

Seriál Na pranýři

V seriálu Na pranýři vás naučíme, jak nenaletět nepoctivým makléřům a jak se při pořizování nového bydlení vyhnout nekalým praktikám. Zároveň se budeme věnovat jednotlivým problémům čtenářů, kteří se do nákupu realit pustili.

Na e-mail: vasepribehy@realitynapranyri.cz pošletete text s popisem celé situace. Váš problém rozebereme a navrhneme řešení. Příběhy budeme v rubrice Bydlení pravidelně zveřejňovat.

Projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů na nákup nemovitostí ze společnosti Alisenza cíl zlepšit kvalitu služeb a chování jednotlivých účastníků realitního trhu.

Miloslav především neměl důvěřovat pouze informacím poskytnutým makléřem. "V první řadě je vždy potřeba zjistit skutečný právní a technický stav nemovitosti. Není dobré spoléhat pouze na informace, které dodá prodávající strana. Vždy je lepší se obrátit na nezávislou třetí stranu, která vše objektivně posoudí. Je totiž třeba myslet na to, jaký je zájem osoby, která informace poskytuje," upozorňuje Jan Kysela, specialista na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

"Jsem si jistý, že chyba v tomto případě rozhodně není na naší straně," myslí si Miloslav Lujka. "Realitní kancelář nám od začátku lhala o zásadních věcech, které se nemovitosti týkají. Kdybych si v inzerátu přečetl, že jde o okál, dál bych se o nemovitost vůbec nezajímal. Považuji to opravdu za nehoráznost, že bychom teď za to my měli platit."

Miloslav se nejprve snažil s realitní kanceláří dohodnout, bohužel však neuspěl. Obrátil se proto na právníka a věc bude řešit soudní cestou.

"Řada rezervačních smluv předkládaných realitními kancelářemi bývá neplatných. Pan Lujka se tedy s největší pravděpodobností vrácení rezervačního poplatku dočká. Cesta to ale bude zdlouhavá a nepříjemná," vysvětluje advokátka Magdalena Kubátová.

"Rezervační poplatky jdou často předně na úhradu provize realitní kanceláře, mnohem lepší je proto rezervační poplatek vůbec nehradit. Tento postup má dvě velké výhody. Zaprvé motivuje realitní kancelář, aby se nadále aktivně klientovi věnovala, a za druhé se klientovi nestane, že následně zjistí nedostatky nemovitosti bez možnosti od smlouvy odstoupit bez zásadních následků," uzavírá Kubátová.

Poznámka: Vzhledem k tomu, že se bude celá záležitost řešit soudní cestou, doporučila advokátka jméno realitní kanceláře v této fázi nezveřejňovat.