Nájemníci nejsou vždy ideální, ale i majitelé bytu to někdy se svými nároky

Nájemníci nejsou vždy ideální, ale i majitelé bytu to někdy se svými nároky přehání. | foto: Profimedia.cz

Vypadněte, nikoho tu nedržím. Majitelka se mnou jednala jak s onucí

  • 123
Loni v létě jsem se přistěhovala do podnájmu podkrovního bytu 3+kk v rodinném domě. Mám pro sebe jeden pokoj. O koupelnu s toaletou se dělím s dalšími spolubydlícími. Dohromady máme také obývací kuchyni a balkon. Majitelka domu bydlí v přízemí, píše čtenářka Monika.

Vybavení pokoje je staré, místo postele mám proleželý gauč, na kterém se dá spát jen na jedné polovině. Zbytek je tak opotřebený, že bych ležela na dřevěných výztužích. Osvětlení je řešeno žárovkou u stropu. Koberec je samá skvrna. Ale zbytek bytu je zařízený moderně. Paní domácí působila jako solidní a logicky uvažující žena.

To, že chodí téměř denně neustále něco kontrolovat, mi ze začátku tolik nevadilo. I když třeba kontrola plynového kotle probíhá v šest hodin ráno. Když dáme nahlas televizi, už je u nás a žádá o ztišení. Připálíme topinku a je tu opět.

Ve smlouvě je opravdu věta o kontrole užívání bytu a jeho vybavení, ale tuto návštěvu má majitelka hlásit den předem. Ale to nikdy neudělala, a tak vlastně porušuje nájemní smlouvu po celý rok, co zde bydlím.

Pošlete svůj příběh

Majitelé a nájemníci. Jak se jim žije?

S nájemníky bývá problém, stejně jako s majiteli nemovitostí. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti a zda jste někdy museli řešit nějaké nepříjemné situace a jak jste se bránili. Budeme rádi i za případné rady a zkušenosti, jak se vyhnout či předejít konfliktům. Těšíme se i na pozitivní příběhy. E-mail: bydleni@idnes.cz.

Během zimy nám konečně vyměnila kotel. Se starým jsme měli pouze vlažnou vodu a když jsme se chtěli umýt ve vaně, museli jsme si vodu ohřívat na sporáku. Časem jsme se ovšem dostali na teplotu původního kotle. Majitelka totiž studovala nastavení kotle tak dlouho, až přišla na to, jak snížit výchozí teplotu ohřevu vody. Ona je totiž velmi šetrná. 

S vodou mám spojenou ještě jednu příhodu. S přítelem jsme si užívali společné sprchování, když jsem slyšela, jak běží majitelka nahoru. Začala bušit na dveře a křičet, že voda je puštěná déle než půl hodiny a že si to vše zaplatím. A rovnou tisíc korun. Přitom má celková měsíční záloha na energie je 1 500 korun, a to jsem ještě neviděla ani jedno vyúčtování. Navíc tvrdila, že se pravidelně koupu ve dvě, ve tři hodiny ráno a ona nemůže spát.

Může se hodit

Byli byste solidními nájemníky a hledáte bezproblémový pronájem? Najděte si ho na Reality.iDNES.cz.

O Vánocích nám stoupla spotřeba za elektřinu. Pekli jsme cukroví, byli jsme víc doma a něco spolykala i vánoční světla. To se majitelce nelíbilo, a tak chodila pokoje bez našeho vědomí kontrolovat a výzdobu vytahovala ze zásuvek.

Před měsícem se odstěhoval pár, který bydlel v jednom z pokojů. Nikomu nic neřekli, položili klíč na stůl a k nim připojili dopis, ve kterém sepsali všechny křivdy.

Majitelka si mě po čase odchytla po práci, když jsem zrovna jedla. To jí vůbec nevadilo a bez slova omluvy začala vyčítat, že nechávám otevřená střešní okna. Začala mi říkat, jak ten mladý pár vyhodila a další lži. Načež mi povídá, že pokud se mi tu nelíbí, že můžu vypadnout, protože tu nikoho nedrží.

Poslední kapkou byl její domovní řád. O něm jsme nevěděli a ve smlouvě také nebylo ani slovo. Píše se v ní, že máme byt užívat běžným způsobem. Se spolubydlícími jsme tento cár papíru prodiskutovali a rozhodli se jej ignorovat. Domovním řádem totiž upravuje náš smluvní vztah a s tím musí souhlasit obě strany. Nejvíc nám vadilo, že nám stanovila, co a kdy přesně máme uklízet. To už bylo přes čáru. Nejsme přece na internátu.

V těchto dnech hledám nový podnájem. Snad se dočkám většího soukromí. Už se moc těším, až položím klíče na stůl a majitelce připomenu, že podle jejích slov mě přece nikdo nedrží a já tedy mohu jít okamžitě pryč.