Pohled na strop vedle okna v koupelně. V tomto rohu je tzv. tepelný most...

Pohled na strop vedle okna v koupelně. V tomto rohu je tzv. tepelný most (špatně zaizolovaný detail) a jeho důsledkem je vlhnutí sádrokartonu, tvorba plísní, opadávání malby a rozrušování sádrokartonu jako takového. | foto: Bytecheck

Plíseň v bytě likvidovali u oken a na zdech. Při stěhování přišel šok

  • 196
David s Karolínou bydleli několik let v pronájmu na Proseku v třináct let staré bytovce. „Od října do března jsme bojovali s plísní. Nejhorší byla koupelna, kde je kombinace vlhka a tepla největší. Plíseň ale řádila i v ložnici, obýváku a spíži. Ale to nejhorší nás teprve čekalo,“ popisuje Karolína.

„Plísně se objevovaly pořád. Kolem oken, ve spárách podhledů, plošně na zdech. Jednou za týden jsem v bytě spotřebovala i půl lahve prostředku,“ říká Karolína.

Příčinou takových problémů bývá špatně konstruovaný dům, tedy chybně navržené kritické detaily, nedbalosti při řemeslném provedení a také nedostatečné větrání. Spolehlivé odhalení vzniku plísní není jednoduché, protože jde často o kombinaci několika faktorů. Větrání je sice jedním z nich, ale problém bývá ukryt často v obálce domu - v obvodových zdech a oknech.

David a Karolína si na jaře 2015 koupili rodinný domek ve vesničce ve středních Čechách. Celé léto jezdili z Proseku domek za Prahou opravovat a do pronajatého bytu se vraceli přespat.

Na podzim byla rekonstrukce nového domova konečně hotová a mohlo začít stěhování. Tehdy mladí manželé, kteří čekali své první dítě, zjistili, že jejich problém s plísní je mnohem horší, než si celé roky mysleli.

„V bytě jsme odtáhli skříně od stěn a jejich záda byla pokryta zaschlými plísněmi. Měli jsme je hned vedle hlavy v ložnici. Je to strašné. Když si pomyslím, jak dlouho jsme to dýchali, je mi do breku. Když jsme vytahovali nádobí ze spodních skříněk v kuchyni, zjistila jsem, že je celá stěna pod oknem úplně černá,“ popisuje nepříjemné odhalení. S manželem vyřešili problém tak, že se ze zamořeného bytu odstěhovali.

Nejhorší je totiž plísně vytrvale hubit a neřešit jejich příčinu. Pokud ji vyřešit jednoduše nejde a problémy jsou rozsáhlé, plíseň je dokonce cítit ve vzduchu, tak je lepší se vystěhovat a zdraví neriskovat.

Může se hodit

Park Prosek

Prosek Park - pohodlný a klidný život v novostavbě na Praze 6.

Více bytů k prodeji či pronájmu v Praze na Rality.iDNES.cz.

Co bude dělat majitel bytu na Proseku, není známo, ale místnosti v takovém stavu jako na fotkách určitě v nabídce realitní kanceláře nenajdete. Na nových fotkách budou stěny sněhově bílé a byt se pravděpodobně objeví mezi inzeráty k pronájmu či prodeji v létě.

„Pokud příčiny plísní odstraněny nebudou, čeká nové obyvatele nepříjemné překvapení při první zimě. Pak mohou takovou nemovitost reklamovat. A budou na to mít právo, pokud současný vlastník vady nepřizná nebo je neodstraní,“ vysvětluje Pavel Zobač ze společnosti Bytecheck.

Jak bojovat s plísní v domácnosti

Při koupi nemovitosti v zimních obdobích je ideální doba na využití termovize nebo infrateploměru. Riziková místa pomohou odhalit téměř na sto procent. V létě se pak inspektoři nemovitostí soustředí na detaily a pátrají po stopách zamaskovaných plísní nebo vlhkostních map, které zakrýt stoprocentně nejde. Zkušený odborník ví, kde plísně často bývají. Odhalí tak riziko jejich vzniku a navrhne možnosti, jak problém odstranit.

Pokud bydlíte v bytě či domě, kde se plísně již objevují, měli byste se řídit následujícími radami:

  • Pravidelně větrejte pomocí průvanu
  • Udržujte doma vlhkost kolem 50 procent
  • Mezi nábytkem a stěnou nechte mezeru na proudění vzduchu
  • Živé plísně neškrábejte. Nejdříve je zahubte vysušením, případně prostředkem proti plísni.
  • Nechte opravit kritické detaily fasády - zateplení, uložení oken.

Proč jsou plísně nebezpečné

Spory plísní patří mezi významné alergeny. Jde o mikroskopické houby, které při svém růstu vytváří reprodukční orgány, z nichž se uvolňují velmi malé rozmnožovací částice, spory.

Mohou způsobovat celoroční rýmu a astma, přičemž výskyt alergií na plísně je uváděn častěji u dětí než dospělých. Spory plísní dále při svém růstu produkují těkavé organické látky - plísňový zápach. Tyto látky mohou poškozovat sliznice dýchacích cest, dráždit oči, pokožku nebo vyvolávat bolesti hlavy.

Při hodnocení vlivu plísní je vyhláškou 6/2003 MZČR stanoven limit fyzikálních a biologických ukazatelů vnitřního prostředí pobytových místností zákona 258/2000 Sb. Tento limit je 500 KTJ plísní/m3 vzduchu.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích? Jednejte zodpovědně a sledujte náš seriál Reality pod lupou.

Projekt chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence. Svůj boj s bytem či rodinným domem nám zašlete ZDE.

Seriál je společným projektem rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí.