Exekuci nájemníka, který v mém bytě již několik let nebydlí, stále řeším, píše čtenářka.

Exekuci nájemníka, který v mém bytě již několik let nebydlí, stále řeším, píše čtenářka. | foto: Profimedia.cz

Pronajala jsem byt cizincům. Od té doby po mně jde exekutor

  • 151
Před 10 lety jsem si koupila na hypotéku byt v malém městě. Musela jsem ho celý kompletně zrekonstruovat, včetně podlahy a všech rozvodů. Zaplatila jsem i opravu střechy, nechtěla jsem řešit problémy se zatékáním, píše ve svém příběhu čtenářka Anna.

O tři roky později jsem se vdala a přestěhovala za manželem. Na bytě byla hypotéka, ale měla jsem dobrou práci, tak jsme se s manželem dohodli, že byt neprodáme, ale že ho „necháme pro děti“.

Byt jsem pronajala přes realitku a protože jsem dala nižší nájemné, hned první dny se ozvalo několik zájemců. Hned první pár na mě působil velmi mile, byli to mladí Bulhaři, kluk s přítelkyní. Pracovali ve firmě, kterou jsem znala. Nekuřáci, bez zvířat, zaměstnaní.

Na první pohled bezva lidi a zdálo se, že i bezproblémoví nájemníci. Byt se jim velmi líbil. Podepsali smlouvu na jeden rok. Zpočátku bylo vše v pořádku. Nájem přicházel podle dohody.

Kuřte a chovejte zvířata

Nájemník si může dělat, co chce

Nový občanský zákoník nadržuje nájemníkům, tvrdí experti. Souhlas majitele bytu nově nepotřebují ke spoustě věcí. Majitel nemovitosti nájemníka nemůže omezit v jeho právech. A tím je například kouření nebo chování zvířat.

Pak se vše změnilo. Mladý pár se rozešel, firma začala mít problémy a mladý muž přestal platit nájem i energie a odstěhoval se. Zůstal po něm dluh 30 tisíc korun na nájemném a energiích.

Za nějaký čas jsem ho přiměla k podepsání dokladu o uznání dluhu a splátkového kalendáře. Neviděla jsem ani korunu. To ale bohužel nebyl konec. Ta „skutečná zábava“ mě teprve čekala. Byl to exekutor.

Když se nájemník stěhoval, bylo mi divné, kde vzal na luxusní auto, velkou plochou televizi a drahou elektroniku. Tušila jsem, že to z platu dělníka nebude. Vše si pořídil díky půjčkám. Exekuci nájemníka, který v mém bytě již několik let nebydlí, stále řeším. Obnáší to návštěvy cizinecké policie a exekutora, který již chtěl zabavovat věci. S exekutorem si voláme během roku desetkrát až patnáctkrát.

Pokud bych se na výzvu adresovanou bývalému nájemníkovi neozvala, vystavovala bych se nebezpečí, že bude provedena exekuce na mém bytovém zařízení. Je pravda, že mám v kuchyni vybavení staré deset let, ale je stále funkční a poměrně pěkné. A paragony o nákupu již bohužel nemám, těžko bych dokazovala, že je všechno moje.

V bytě jsem po celou dobu hlášena k trvalému pobytu pouze já. Nikdy tam podle českého odboru evidence obyvatel nebyl přihlášen nikdo jiný. Ovšem podle odboru azylové a migrační politiky je na adrese mého bytu hlášen bulharský pár.

To, že není propojena databáze evidence českých obyvatel s cizinci, považuji za trestuhodnou nedbalost. Od exekutora jsem se dozvěděla, že cizinecká policie mu stále udává mou adresu jako místo jejich pobytu.

Pošlete svůj příběh

Majitelé a nájemníci. Jak se jim žije?

S nájemníky bývá problém, stejně jako s majiteli nemovitostí. Zajímá nás, jaké máte zkušenosti a zda jste někdy museli řešit nějaké nepříjemné situace a jak jste se bránili. Budeme rádi i za případné rady a zkušenosti, jak se vyhnout či předejít konfliktům. Těšíme se i na pozitivní příběhy. E-mail: bydleni@idnes.cz.

Podle odboru azylové a migrační politiky musí cizinec po ukončení nájmu na tento odbor dojít a pobyt (adresu) odhlásit. V momentě, kdy vlastník bytu uzavře s cizincem nájemní smlouvu, dostane cizinec pobytovou kartu s jeho adresou. A začne si brát půjčky. 

Majitel bytu musí dát žádost o ukončení pobytu na dané adrese. Odbor azylové a migrační politiky začne obesílat všechny známé adresy dotyčného cizince a píše i do zahraničí.

Pokud se ozve, zeptají se ho, zda opravdu na adrese již nebydlí. Když cizinec na výzvy nereaguje, stanoví mu odbor azylové politiky opatrovníka, českou neziskovou organizaci, která ho zastupuje. Vše trvá mnoho měsíců až roky.

Ještě zdaleka nejsem na konci této anabáze. Informace, jak co funguje, získávám postupně od odboru azylové a migrační politiky, od právníka, z neziskovek. Stojí mě to mnoho hodin telefonování, času a peněz. Konec je zatím v nedohlednu.

Pronajali byste byt cizincům?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:00 pátek 26. června 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 3113
ANO
ANO 501