Sousedé kouří neustále. Nejhorší je noc, kdy nemůžeme větrat, píše čtenářka.

Sousedé kouří neustále. Nejhorší je noc, kdy nemůžeme větrat, píše čtenářka. | foto: Profimedia.cz

Peklo s kuřáky. Sousedé neustále kouří a nám páchne nám celý byt

  • 851
S rodinou bydlím v panelákovém obecním bytě. V letošním horkém létě jsme měli obrovské problémy s našimi novými sousedy kuřáky, píše anonymní čtenářka v dalším příspěvku seriálu Sousedské války.

Chtěla bych předeslat, že jsme na sousedy, kteří kouří na balkonech, zvyklí, jsou všude kolem nás a nikdy nám ničím nevadili. Ale tento mladý nesezdaný pár s dítětem, který kouří celé noci pod námi na balkoně, nám nedovolil ani spát, což je pro člověka, který brzy ráno vstává do práce, katastrofa.

V létě se svými častými návštěvami téměř vůbec neopouštěli balkon, který mají pod naší ložnicí. V polstrovaných sedačkách a u stolečku s popelníkem seděli celou noc, povídali si a kouřili.

V horkých dnech jsme chtěli večer a v noci větrat, ale nebylo to možné. Museli jsme spát s neprodyšně uzavřenými okny a dveřmi od balkonu. Navíc naši sousedé nekouří běžně dostupný tabák, ale mnohem silnější, který více zapáchá.

A tento druh kouří stále, i po dvanácté hodině v noci, dokonce i o půl třetí nad ránem. Když si sousedé jdou zakouřit, zavřou za sebou okno i dveře, takže jim kouř nejde do bytu, ale stoupá vzhůru, přímo do našeho otevřeného okna a balkonových dveří.

Situace se pro nás stala neudržitelnou. Toto chronologie událostí z noci 9. 8. 2015:

  • Protože ještě večer okolo 21. hodiny naši spodní sousedé zakuřovali náš byt, uzavřeli jsme neprodyšně balkonové dveře a okno a šli spát.
  • Ve 23:20 jsem se probudila horkem a dusnem, vstala jsem a otevřela balkonové dveře, ale vyvalil se na mě oblak kouře. Šla jsem na balkon, naklonila jsem se co nejvíc přes zábradlí, abych na dva kuřáky, muže a ženu, viděla a řekla jsem jim, že kvůli jejich kouření nemůžeme spát, zároveň jsem je vyzvala, aby dodržovali noční klid a nekouřili po 22. hodině.
  • Dvojice nezareagovala, ani nezvedla hlavu. V klidu dokouřili své cigarety (asi 8 minut). Nezbylo než počkat, až dokouří, otevřít dveře na balkon a jít spát.
  • V 0:51 nás probudil kouř. Zavírám, čekám, až dokouří, větrám a znovu pro jistotu zavírám a jdu spát.
  • V 3:27 mě probudí dusno a horko. Vstávám a jdu otevřít, znovu se na mě vyvalí kouř. Celý proces se opakuje.
  • V 5:00 zvoní budík, vstáváme, větráme. Chystáme se na odchod do práce. V 5:25 jsme znovu zakouřeni.

Situaci jsme začali řešit. Obrátili jsme se na vlastníka nemovitosti (městskou část) s žádosti o pomoc. Úředníci zaslali nájemníkovi doporučený dopis do vlastních rukou, který se vrátil jako nedoručený, i když sousedé po celou dobu byli doma. Tím aktivita městské části skončila s tím, že víc nemohou dělat.

Problém vyvrcholil v noci z 1. na 2. září, kdy teplota v odpoledních hodinách vystoupala na 40 stupňů Celsia. Když jsme byli opět po 22. hodině zavaleni kouřem, šel si se sousedy promluvit můj muž. Skončilo to téměř jeho napadením, kterému zabránil jen můj kvapný příchod. Soused nám oznámil, že si bude dělat co chce a poradil, ať si zavřeme okno. Máme vůbec nějakou šanci se bránit a náš problém nějak vyřešit?

Na dotaz čtenářky odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Pavel Bartoň, Advokátní kancelář Mgr. Pavel Bartoň

Nejprve je nutné upozornit, že vlastnictví městské části zde nehraje žádnou roli. Taková osoba zde bude pro účely soukromého práva vystupovat jako osoba právnická a bude mít stejná práva a povinnosti v soukromoprávních vztazích jako jakýkoli jiné subjekt. Řešení dále nalezneme v paragrafech Nového občanského zákoníku.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Pronajímatel je mimo jiné podle §2205 písm. c) povinen zajistit nájemci nerušené užívání věci po dobu nájmu. Porušení takové povinnosti může nájemci založit důvod k náhradě škody, pokud mu to pronajímatel nezajistí, popř. při utrpění značné újmy i výpověď bez výpovědní doby §2232.

Poukazem, že městská část již více udělat nemůže, se takové své povinnosti nemůže zprostit. Zmínit můžeme i ustanovení §2212 odst. 3, které zakládá právo nájemce požadovat po pronajímateli přiměřenou slevu z nájemného, pokud byl nájemce v užívání věci rušen, nebo jinak dotčen jednáním třetí osoby a takovou skutečnost pronajímateli včas oznámil.

Doporučuji městskou část na tyto skutečnosti upozornit doporučeným dopisem v informativním znění s přiloženým textem předchozí žádosti o nápravu.

Pokud by ani tento postup nepomohl, je možné situaci řešit i bez majitele a to následujícím způsobem:

  • Podle ustanovení v §2211 v obecných ustanoveních o nájmu, které se použijí i pro pronájem bytu, se může ochrany domáhat nájemce sám, ohrozí-li ho třetí osoba (jiný nájemce) v jeho nájemním právu nebo způsobí-li nájemci porušením nájemního práva újmu. To poškozenému nájemci umožní rušitele aktivně legitimovat pro podání žaloby (návrhu na vydání předběžného opatření). Mluvíme zde o procesní legitimaci, neboť nájemce není sám nositelem vlastnického práva. Pasivně legitimován zde bude přímo rušitel.

Na závěr je nutné zdůraznit, že vycházíme z předpokladu, že rušení má intenzitu nepřiměřenou místním poměrům a zároveň je závazné (podstatné) podle §1012-13, což je zde značně diskutabilní.

Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center

Pronajímatel, tedy město, by měl zaslat výzvu ke změně jednání z důvodu narušování společného soužití v domě, a to s lhůtou k nápravě alespoň 30 dní. Pokud si výzvu nájemníci nepřevezmou, nevadí to. Existuje totiž takzvaná fikce doručení. To znamená, že doručovatel by měl dopis vložit do schránky po uplynutí lhůty uložení na poště.

Samotné narušování společného soužití, jak jej popsala čtenářka, není dle mého názoru na okamžitou výpověď z nájmu. Pro okamžité řešení by prohřešků muselo být více a být silnějšího charakteru (například nedoplatek na nájmu a službách, poničený byt atp.).

Nicméně pokud nájemce výzvy neuposlechne, pak je možné věc žalovat u soudu, kde by žalujícím byl poškozený a pronajímatel jako vedlejší účastník. Jedná se však o zdlouhavou a nákladnou cestu s nejistým výsledkem.


Sousedské války