Pokud se chcete sporů vyvarovat, nechte si přeměřit váš pozemek dříve, než tak učiní soused.

Pokud se chcete sporů vyvarovat, nechte si přeměřit váš pozemek dříve, než tak učiní soused. | foto: Profimedia.cz

To je můj pozemek, a ten plot zboříš. Spor o hranice často končí u soudu

  • 17
Hranice kolem vašeho rodinného domku, chaty či chalupy nemusí být zdaleka tak přesná, jak si myslíte. Problém může nastat i v případě, že na katastrální mapě je na pohled vše v pořádku. Většina katastrálních map je ale 150 let stará a odchylky v těchto mapách mohou dosahovat v místě hraničních bodů až tři metry.

"Běžná praxe ukazuje, že většina majitelů nemovitostí vůbec netuší, že tato situace existuje," říká Zbyněk Kugler z Certifikační autority katastrálních informací (Caki). "Většina z těchto majitelů tak v klidu užívá svých pozemků, aniž by se nějak zneklidňovala. Problém nastává obvykle v případě, když se o přesnost hranic začne z jakéhokoliv důvodu zajímat soused. Typickou situací je prodej nemovitosti."

Nejčastějším spouštěčem sporů je prodej či dědictví

Velmi často se stává, že si váš soused - majitel nemovitosti (ať už stávající nebo nový) pozve geodeta na vyměření pozemku. Geodet provede měření, ovšem výsledky se díky nepřesnostem ve starých mapách na katastrálním úřadě vůbec nemusí shodovat.

Následně tedy zjistíte, že plot, který jste doposud považovali za vlastní, je dle nového měření na sousedově pozemku. Marné jsou vaše argumenty, že ten plot tam byl už v době první světové války, kdy tuto nemovitost získal v rámci dědictví váš pradědeček.

V takovém případě záleží na dobré vůli všech zúčastněných stran, jak bude situace vyřešena. Nejlepším možným řešením je, že se oba sousedé dohodnou. Ten, kdo si nechal pozemek změřit, ustoupí a bude respektovat onu historickou hranici. To se ovšem většinou nestává, nový soused se nechce vzdát "svého" majetku a stávající chce "svůj" pozemek prodat co nejvýhodněji.

Evidovaný hraniční bod je vyznačen kamenným mezníkem (v tomto případě dokonce s

Na snímku je hraniční bod vyznačený kamenným mezníkem (1876) a plastovým z nové vytyčovací práce.

Emoce spor nevyřeší, spíše prohloubí

Ve chvíli, kdy už dojde ke sporu, začínají hrát velkou roli emoce. Nikdo nechce ustoupit a následně tak rozpor končí u soudu. Tam se celá věc táhne roky a výsledek soudu je nejasný.

"Může se stát, že v případě dodržených postupů geodetických prací podle platné vyhlášky soud prohlásí nové vytyčení za platné," upozorňuje Kugler.

Vyústění soudu však možná není to nejhorší. Sousedé si pak často dělají naschvály. Běžné jsou urážky, výhrůžky, výjimečné není ani fyzické napadení. Z praxe jsou známé případy, kdy sousedka sousedovi na Pelhřimovsku nechala zbořit sporný plot bagrem. Brutálním útokem skončil spor o pozemek před několika lety na Opavsku, kdy žena zaútočila na své sousedy dřevěnou tyčí. Na Ústecku dokonce spor o pozemek skončil dvojnásobnou vraždou.

Řešením je předejít sporům

Pokud se chcete podobných sporů vyvarovat, nechte si přeměřit váš pozemek dříve, než tak učiní soused. Poté se společně sejděte s geodetem a dohodněte se na zpřesnění hranice.

V případě, že se bez emocí dohodnete, bude toto nové měření zaneseno do katastru nemovitostí a vy už nikdy nebudete muset řešit, zda svůj pozemek využíváte správně.

Jak by problém řešil nový občanský zákoník?

Od nového roku by měl platit nový občanský zákoník, který by měl spory o hranice pozemku vyřešit. Není to ovšem zdaleka tak jednoduché. Podle tohoto nového zákoníku by se například hranice na základě tzv. stavu pokojné držby měla upravit tak, jak je pozemek uspořádán.

Vlastní evidenci map a tedy přesnosti katastrálních map nový občanský zákoník vůbec neovlivní a pokud již dojde ke sporu a spor se dostane před soud, průběh sporu bude mít pravděpodobně stejný průběh jako doposud.

"Již nyní má soudce pravomoc rozhodnout v případě zastaralé evidence a sporné hranice o průběhu této hranice, ale činí tak v souvislosti se soudním znalcem podle evidence na katastru. Po úpravě občanského zákoníku se zřejmě tento postup nezmění. Nedovedu si představit soudce, který by rozhodoval takový spor bez konzultace se soudním znalcem, který se opět bude řídit evidencí z katastru," doplňuje Zbyněk Kugler.