Fotografie z průběhu realizace bytu

Fotografie z průběhu realizace bytu | foto: Archiv Gabriela

Koupila byt na hypotéku a nemá nic. V bytě bydlí úplně jiný nový majitel

  • 175
Gabriela uzavřela v červnu 2013 smlouvu o smlouvě budoucí o koupi nemovitosti za sedm milionů korun. Prostorný půdní byt s velkou terasou v centru Prahy stavěl menší developer, který výstavbu financoval z kupní ceny bytu. Ze splněného snu se ale nakonec vyklubal neuvěřitelný příběh.

Další financování měl předsjednané u konkrétní banky. Gabriele proto hned na samém počátku vysvětlil, že pokud jí hypotéku poskytne stejná banka, bude pro ni vše rychlejší a bezproblémové.

Gabriela si tedy u této banky úvěr sjednala a dohodla se s ní, že bude úvěr vyplácet postupně podle rozestavěnosti bytu. Byla bankou několikrát ujištěna, že jí žádné nebezpečí nehrozí, neboť na stavbu bude vždy přizván znalec, který prostavěnost zkontroluje.

Při předání v lednu 2014 bylo bytu vytknuto 72 vad a nedodělků. Ty patřily do kategorie zjevných a Gabriela měla ve smlouvě ujednání, že při předávání nebude více než 15 vad a nedodělků nebránících užívání, a pokud ano, nemusí byt převzít.

Byt měl být proveden v nejvyšší kvalitě a měl být připravený k nastěhování, tj. zcela dokončený, připravený k okamžitému užívání a upravený dle Gabrieliných požadavků.

Jenže bylo vše jinak. Terasa měla nulový spád, voda z odtokových žlabů neodtékala, výplně francouzských oken byly poškrábané, stejně vypadala i skleněná zástěna sprchového koutu, všude byly odštípané obklady a dlažba.

„Byt jsem nepřevzala a domnívala jsem se, že developer vady a nedodělky odstraní, k čemuž jsem jej několikrát vyzvala. Vady dodnes, tedy ani po 18 měsících, neopravil. Developer na stavbu přizval znalce, s nímž dlouhodobě spolupracuje, a který počet vytknutých vad napadl a drtivou většinu jich neuznal. Pak přestal zcela komunikovat, do bytu nepustil mého znalce a uhrazenou částku přesahující již 6 milionů korun odmítl vrátit s poukazem na škodu, která mu byla mým jednáním způsobena,“ popisuje situaci Gabriela.

Do bytu developer nastěhoval někoho jiného

To však nebyl konec. „Developer jednal za mými zády s mou bankou, a ta mi ze dne na den, ačkoli jsem s ní v té době velmi intenzivně jednala, zesplatnila celý můj hypoteční úvěr, i když jsem jej řádně splácela. Obratem tak po mně banka požadovala téměř 5 milionů korun, ačkoli dobře věděla, že je nemám, když je sama odeslala přímo na účet developera,“ říká Gabriela.

V květnu 2015 se z katastru dozvěděla, že developer prodal její byt jinému kupujícímu, který v bytě také bydlí. Gabriela si okamžitě najala advokáta, který proti developerovi podal návrh na nařízení tzv. předběžného opatření, aby developerovi zabránil v převodu vlastnického práva k bytu na jiného majitele. To bylo soudem provedeno za pouhých 24 hodin a v katastru nemovitostí byl tedy návrh na vklad zamítnut.

Nový kupující Gabrielina bytu uhradil bez jejího vědomí hypoteční úvěr a banka se s Gabrielou odmítla bavit, protože prý už není její klient. Banka navíc Gabrielu už za sedm dní prodlení úhrady uvedla do bankovního registru klientských informací, ačkoli vždy vše řádně platila.

Fotografie z průběhu realizace bytu
Fotografie z průběhu realizace bytu

Fotografie z průběhu realizace

„Domnívám se, že banka se na tomto postupu předem dohodla s developerem, když mu nejprve poskytla informace o tom, kdy se můj hypoteční úvěr stal splatným, a poté o tom, do kdy by developer měl pozdržet úhradu mé hypotéky novým kupujícím, pokud mne chce do registru uvést. Já nyní čtyři roky nezískám jakoukoli půjčku či úvěr od bankovní instituce a můj status z původního nejlepšího hodnocení (písmene M) klesl na nejhorší status (písmeno F), ačkoli v registru je bankou uvedeno, že jsem nedlužila ani jediný den,“ uvádí naštvaná Gabriela.

Bez úspor i bez bytu

„Skončil mi nájem, přítel odešel k rodičům, věci jsem si uskladnila v pytlech v úschovně. Bylo to jedno z nejhorších období mého života, v jednu chvíli jsem se těšila na nové bydlení spolu s mým přítelem a plánovala, jak si byt zařídím, a v druhý okamžik jsem se stěhovala ze svého pronájmu, neboť hned druhý den se tam stěhovali noví nájemci, najednou jsem neměla kde bydlet a všechny své věci měla v pytlech postavené na ulici. Ubytovala jsem se v hotelu na kraji Prahy, abych mohla chodit do práce. Moje úspory byly pryč. Před očima se mi přitom znovu a znovu promítala scéna z mého posledního rozhovoru s developerem, kdy na mě křičel, že za ním ještě ráda přijdu a byt si převezmu i s vadami, že si počká, až mi dojdou peníze,“ doplňuje Gabriela. Kvůli stále se zhoršujícím hádkám se Gabriela a její přítel nakonec rozešli.

Gabriela na developera podala žalobu na uložení povinnosti developera uzavřít s ní kupní smlouvu(podle jeho předchozí vůle) a žalobu o vydání téměř dvou milionů korun, které do bytu investovala ze svého. Bohužel soudy v této věci mohou trvat i několik let. Mimo jiné ve věci podala trestní oznámení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu, eventuálně zločinu poškozování věřitele, které šetří policie.

Závěrem nelze napsat žádné jednoduché doporučení. Abyste ale snížili riziko a do podobné situace se nedostali, je vhodné se řídit následující radou. „Je nutné prověřovat předchozí stavby developera a zavedenost firmy. I když jsou vztahy s prodejcem výborné, dbát na formální správnost všech úkonů, dodržovat smlouvu, doplňovat k ní dodatky, pokud je potřeba a o zásadních věcech informovat písemně. V takto kritických situacích při předání bytu jde o to pečlivě zvážit, zda nemovitost převzít s vadami nebo převzetí odmítnout,“ říká Pavel Štáf, zakladatel firmy Bytecheck. Vždy je nutné řídit se smlouvou, poradenstvím advokáta a dobrého inspektora nemovitostí.

Název obchodní firmy prodejce a bankovního domu, u něhož si Gabriela sjednala hypoteční úvěr, nejsou v článku uvedeny kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování.

Reality pod lupou

Koupili jste bydlení a máte s ním problémy? Budete rekonstruovat a chcete vědět, na co si dát pozor? Nechcete se nechat podvést při realitních transakcích?

Jednejte zodpovědně. Pošlete svůj dotaz do seriálu Reality pod lupou a pomůžeme vám nespálit se.

  • Popište nám vaše problémy či obavy.
  • Navrhneme rozumné řešení a sepíšeme obecné postupy.
  • Zkontrolujeme realizaci.
  • Stanovíme zásady prevence pro ostatní čtenáře.

Společný projekt rubriky Bydleni.iDNES.cz a specialistů ze společnosti Bytecheck, kteří se zabývají technickým prověřováním nemovitostí, chce ukázat, že každý problém s nemovitostí lze řešit s minimem ztrát a také jak důležitá je prevence.