Hluk je tak velký, že se dá těžko usnout, stále je slyšet, není úniku.

Hluk je tak velký, že se dá těžko usnout, stále je slyšet, není úniku. | foto: Profimedia.cz

Soused dal na dům tepelné čerpadlo. Strašným hlukem nám ničí život

  • 184
Soused bez jakéhokoliv stavebního povolení a oznámení o záměru instaloval na zeď svého domu, která s námi bezprostředně sousedí, neizolované výkonné tepelné čerpadlo. Nepříjemný hluk nás ruší celých 24 hodin, píše Ladislav v dalším příspěvku seriálu Sousedské války.

Dům souseda je opravdu velký, je tedy potřeba, aby tepelné čerpadlo bylo velmi výkonné. Jen upřesním, že bydlím ve Zlíně, čtyři kilometry od centra v naprosto tiché lokalitě a téměř v lese. Za domem máme jen přírodu a les.

Vždy tu byl úžasný klid. Byli slyšet pouze ptáci, šumění stromů a protékající potůček. Nic nás nerušilo, od hluku města jsme byli odříznuti. Nyní je hluk tak velký, že se dá velmi těžko usnout. Čerpadlo je slyšet stále, není úniku. Než něco začneme řešit, byli bychom rádi za názor či radu.

Na dotaz čtenáře odpověděli dva odborníci, kteří se touto problematikou zabývají:

Jakub Hrbáč, certifikovaný realitní makléř, RE/MAX Plus

V podstatě existují čtyři postupné kroky, které by mohly vést k vyřešení této nepříjemné situace. Začneme od těch jednodušších:

  1. Promluvit si se sousedem a domluvit se na smírčím řešení. V tomto případě na možnosti odhlučnění pomocí zvukové izolace, která by měla zabránit šíření hluku. Tato varianta je nejméně finančně nákladná, účinná a pro udržení dobrých sousedských vztahů nejefektivnější. Další možností je přemístit tepelné čerpadlo do jiné části domu, což sebou může nést nemalé finanční prostředky s přesunutím a přebudováním veškerých rozvodů. Pokud by soused nesouhlasil, je třeba podniknout další kroky k nápravě a o tom také souseda informovat.
  2. Zavolat na stavební úřad a domáhat se pomoci přímo tam. Zjistit, o jaké tepelné čerpadlo jde (země-voda, voda-voda,...) a podle toho zkoumat, zda je podle stavebního zákona vše v pořádku. Pokud by se místním šetřením ukázalo, že tepelné čerpadlo je na domě bez patřičného povolení, mělo by dojít k nápravě. To znamená buď dodatečnou kolaudací, nebo nařízením o odstranění. Úřad by měl přihlédnout i k problémům, které čerpadlo způsobuje.
  3. Navštívit krajskou hygienickou stanici a domáhat se nápravy. V případě, že by se šlo o hluk například z obchodního centra, při budování silnice nebo z kotelny základní školy, bude úřad provádět patřičné měření a kroky pro podporu veřejného blaha a z jejich rozpočtu.

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Ovšem vzhledem k tomu, že jde o sousedské vztahy, týká se tento případ § 30 zákona č. 258/2000 Sb. tj. zákona o ochraně veřejného zdraví v platném znění. Limity upravuje prováděcí právní předpis (nařízení vlády č. 272/2011 Sb.). V praxi to znamená, že je nutné si vše zdokumentovat, popsat, objednat měření a na základě těchto hodnot se domáhat řešení. Pokud měření vše potvrdí, úřad by měl žádat nápravu stavu a hledat možnosti řešení.

  1. 4. Obrátit se přímo na právníka, který doporučí akreditovaného akustika, provádějícího hluková měření. Na základě denních a nočních limitů bude zkoumat, zda dochází k překračování hluku. Pokud budou hodnoty přesahovat kritickou míru, může se celý spor postavit na § 1013 - Omezení vlastnického práva a podat podnět k soudu. Jde o krajní variantu, která bohužel znamená nejdelší dobu řešení a přináší i vstupní finanční náklady. Proto bych ji volil až jako poslední možnou.

Zdeněk Stanovský, MAREK & STANOVSKÝ advokátní kancelář

Nejprve ke stavebnímu povolení - ohlášení stavby tepelného čerpadla. Tepelné čerpadlo je technické zařízení pro výrobu energie. Pokud celkový výkon tohoto zařízení nepřesahuje 20 kW, pak ke své instalaci nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení ke stavebnímu úřadu. Z poskytnutých informací tedy vyplývá, že soused předpisy upravující stavební řízení neporušil.

Každý však má právo na ochranu před nadměrným hlukem. Osoba, která provozuje stroje a zařízení způsobující hluk, je povinna dodržovat hlukové limity blíže stanovené nařízením vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

Pokud je hluk ze sousedova pozemku natolik intenzivní, že jej tazatel považuje za nadměrný, musí se obrátit na krajskou hygienickou stanici s žádostí o změření hluku. V případě naměření hodnot překračující limity učiní krajská hygienická stanice opatření k nápravě, například zákaz provozu zařízení způsobující hluk, učinění protihlukových opatření, atd.

Hlasitá sousedka

Nájemnice poskytuje v bytě sexuální služby. Z bytu se linou hlasité vzdechy. Jak se mohou ostatní sousedé bránit?

sex

Pokud by krajská hygienická stanice odmítla měření provést (v případech, kdy bude mít za to, že se jedná o bezdůvodný podnět), je možné obrátit se na jiný akreditovaný subjekt oprávněný k měření hluku. Autorizované laboratoře je možné dohledat na webových stránkách Státního zdravotního ústavu nebo Českého institutu pro akreditaci. Tazatel se také může obrátit na hlavního hygienika ČR se stížností a požadovat, aby krajská hygienická stanice, která měření odmítla provést z neopodstatněných důvodů, toto provedla.

Nadměrnému hluku je možné se bránit rovněž prostřednictvím soudní ochrany. Lze podat tzv. sousedskou žalobu, neboť žádný vlastník jakékoliv věci nesmí hlukem „v míře nepřiměřené místním poměrům“ obtěžovat souseda a podstatně tak omezovat obvyklé užívání pozemku.

Hodnoty hluku neodpovídají místním poměrům vždy, když překračují zákonné limity. V takovém případě je vhodné začít spor návrhem na tzv. předběžné opatření, ve kterém soud uloží sousedovi, aby se zdržel provozu zařízení způsobujícího nadměrný hluk.

Nicméně i v případě, že hygienické limity hluku překročeny nebudou, může se jednat o hluk nepřiměřený místním poměrům. O tom nicméně rozhodne až soud na základě posouzení konkrétních okolností projednávaného případu. V případě úspěšnosti žaloby soud uloží žalovanému, aby se zdržel obtěžování nadměrným hlukem. Soud však nestanoví konkrétní opatření ke snížení hlukové zátěže.


Sousedské války